Türk Hava Kuvvetleri Hawker Hurricane Mk2C Trop İnşaatı

Öncelikle iniş takımı geometrisi nedeniyle ciddi bir trim değişikliğine yol açmayacaktır. İkincisi dragı falan boşver. O uçak o motor ve pervane ile uçacak rahatlıkla. Üçüncüsü maiden bile olsa bir warbird'in altından iniş takımları sallanmamalı havada. :)

O uçak nasılsa uçacak! O'ndan eminim de, esas o ağırlık merkezi aleti bayağı güzel ve faideli bir eser olmuş. %p Ben bir zamanlar Tower'a bir dünya para verip almıştım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Detaylar az sonra :)

Kısa özet, model güzel uçtu, motor ve pervane ile ilgili çekincelerim yersiz çıktı, hissiyatım teknolojiye üstün geldi :)
İlk kalkış anımda model oldukça trimsizdi, aniden burun kaldırdı ama motorun çekişi iyiydi ben burnu ezip en azından kontrol edilebilir bir hızla tırmanmayı sağlayabildim. Aynı zamanda feci bir sola yatma problemi de vardı. İlk turu sağ el stiği bırakmadan sol elle elevatör ve aileron trimleri vererek bihayli zorlu geçirdim. Sonrasında sağ elimle trimleri verebilecek kadar kontrol altına alındı meret. Birkaç turdan sonra trimler tamam oldu ve uçağı daha alçağa getirip alçak geçişler yapmaya başladım.

Ses bir harika!

Sonra artık tek kaçınılmaz manevra olan inişe hazırlanmaya başladım, iniş takımları sorunsuz açıldılar, kontrollü bir yaklaşmayla modeli getirdim, baktım alçalma, hız, doğrultu hepsi gayet güzel, dedim o zaman şu tekerler yere değsin artık, ama tekerler yere değer değmez her ikisi de modelden ayrıldı! Model anlık olarak dikmelerin üzerinde yerde sürüklendi, azıcık elevatör çekince de yeniden havalandı, ben de açtım gazı tekrar tırmandım, iniş takımlarını toplayıp gövde üzerine inmeye karar verdim. Gövde üzeri iniş sorunsuz geçti, modeldeki hasar beklentimin çok altında, pervane pallerinin uçları gitti, ve kanatta ön fairingde az biraz çizik var. Kuyruk tekeri mekanizması zaten çatlaktı, ordan kırılıp koptu...

Çok güzel videolar var, ama işlemem gerekecek. Biraz sabır :)

Sonuç, model çok keyifli ve gayet iyi uçuyor, detaylandırmayı hakediyor :halay::halay::halay:

O zaman hem hayırlı, hem de geçmiş olsun demek lazım. Her şey sorunsuzken artık iniş anında tekerleklerin koy vermesi kötü olmuş ama sonuç olarak büyük bir zarar yoksa daha da önemlisi model keyif verdiyse gerisi hallolur elbet. Eline emeğine sağlık abi :thumbup:

Teşekkürler, benim için en önemli şey havadaki performansıydı, onun iyi olduğunu gördüm ya gerisi teferruat :)

Hayırlı ve geçmiş olsun da... Dikmeler neden sukoyverdi ki???

Sağol abim, dikmeler değil tekerlekler akslarından fırlayıp gitti, tamamen benim hatam, tutacağını düşündüğüm sistem o hız ve ağırlığa dayanamadı. Robartın bir tarafı flanşlı akslarından takacağım...
Dikmeler gayet iyi dayandı, tekerleksiz olarak yere sürtmelerine rağmen uçlarının traşlanması haricinde bir sıkıntı yok. Kanattaki yapı da dayanmış görünüyor ama bir detaylı inceleme yapmak lazım...

Dikmelerin ucu şu halde :)

Kanat altı kaportasındaki hasar da şöyle:

Kuyruk tekeri koptu, koparken de arkasındaki zımbırtıya azcık hasar vermiş.

Uçağın geri kalan kısımlarında, ön tarafta kaputta falan hiçbir hasar yok...

Tabi radyatör ve öndeki hava filtresi yerinde olsaydı hasar görecekleri muhakkak... her ikisinin de kalıpla üretilmesi mantıklı...

Öncelikle hem gözümüz aydın hem de büyük geçmiş olsun. Maiden de tekerlerin çıkması hic beklemediğimiz bir durumdu :(

Ama allahtan hasar yok denecek kadar az. Sen 1 gecede eskisinden guzel hala getirirsin zaten. Daha da önemlisi model senden tam not almış :thumbup:

Detaylari ve düzenlenmiş videoları merakla bekliyoruz Evren Hocam :RCKolik:

Öncelikle hem gözümüz aydın hem de büyük geçmiş olsun. Maiden de tekerlerin çıkması hic beklemediğimiz bir durumdu :(

Ama allahtan hasar yok denecek kadar az. Sen 1 gecede eskisinden guzel hala getirirsin zaten. Daha da önemlisi model senden tam not almış :thumbup:

Detaylari ve düzenlenmiş videoları merakla bekliyoruz Evren Hocam :RCKolik:

Teşekkürler Adminim. Tekerlek çıkması aslında çok alışık olduğumuz bir durum :D Ama böylesi ilk kez başıma geliyor. O anlar videoda çok net görünüyor, az sonra youtube a yükleyeceğim :)

Hasar yok denecek kadar az, haftaya eğer burada olursam bu modeli tekrar uçuşa çıkartırım.

Abicim lisansını askıya alıyorum. Tekerlek fırlaması, haydi patlar motorlu uçakta olsa titreşti gıpraştı falan derdik de kadife gibi çalışan elektrikli motorda niye fırladı? Yoksa ses sistemi mi çok titreşim yaptı?! :p:D

Sen merak etme abim, ben zaten tekerleklerin ayrıldığını görür görmez rütbemi indirdim, ama sonra modeli sağ salim indirince de terfi ettirdim :D

Titreşimle falan alakası yok, tamamen salaklık başka birşey değil. Aslında tahmin ettiğim ama "birşey olmaz yahu" diyerek ihmal ettiğim bir şeyden kaynaklı. Neysee bu da önemli bir tecrübe, ilk uçuşta yaşamak istemezdim ama eninde sonunda yaşanacaktı, belki de iyi oldu daha altta boya moya hiçbişey yokken yaşanması :)

Tebrikler! Uçuş ve sesi muhteşem. İnişte biraz hızlı gelmişsin. Pistin kıymetini bil, bu hızda biz buradaki piste inemeyiz. Hasarın o kadar az olmasına sevindim. Nazar çıktı bence. Geçmiş olsun.

• Beğen
Tepkiler: Erokan Günel
Hızlıca editlenmiş olan ilk videomuz yayında :)
Konuya yakışan güzel bir maiden videosu olmuş Evren Hocam, tekrar teşekkür ederiz :thumbup::halay:

Maiden sırasında yaşanan her önemli anı bizlerde sayende yaşamış olduk. O kalkışta ki ani tırmanıştan, modelin sürekli sola çekmesine ve önemlisi de ilk iniş sırasında yaşanan o teker çıkma anları gerçekten güzel yakalanmış. Ayrıca low pass sırasında modelin sesi gerçekten tam bir canavar :bravo::bravo:
Çeken arkadaşa da ayrıca teşekkür ederiz :RCKolik:

Bu önemli videoyu ilk mesaja da kopyalayım ki, ileri de bulması kolay olsun :)