Uçak - Kumanda Bağlantısı

Cengiz Küçük

Uye
Yasaklı
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar bende AT10 kumanda ve Başlangıç için Köpüklü model uçak mevcut. Daha önce hiç tecrubem yok uçak konusunda .
Model uçağı birleştirdim fakat bir kaç sorum var . Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1-Kuyruk kısmı var kanatlar geçirmeli takılıyor . Yani yapıştırıcı kullanmadan kanatları ve kuyruk kısmı uçağa monte ediliyor. Epoxy kullanmalımıyım yoksa bu modelde epoxy e gerek yok mu ?
Uçağın resmini aşağıya ekledim.

2-Kumandanın kutusundan 1 tane alıcı ve bir tane de üstüne PRM yazan bir aparat çıktı . Alıcının 12 kanal için , 1 den 12 ye kadar girişleri var . Motor , kanatlar ve kuyruk hangi kanala takılmalıdır.

3-PRM yazan aparat sanırım uçağın içindeki pilin kapasitesini gösteriyor kumanda üzerinde . Bunu nasıl takabilirim ?

4-Kumandanın simulasyon kumandası olarak kullanma özelliği var sanırım bunu nasıl yapabilirim veya zor ise simulasyon kumandası almayı düşünüyorum.

5-Bu uçağı uçurmak için ne kadar genişlikte bir yer olması lazım . Uçurması kolay mıdır ? ,Yani düşük hızda havada kalabiliyor mu ?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ekli dosyalar

• Radiolink-At10-Full-Review-no0.jpg
    0 bayt · Görülme: 11

Üye olduktan sonra foruma hiç bakmadan konu açmışsın anlaşın Cengiz.

Yeni bir modelci olarak öncelikle şu konuya bir göz at istersen. Sorduğun tüm soruların cevabı ve fazlası zaten mevcut.

Anlaşılmayan her olursa yine yardımcı olmaya çalışırız, kolay gelsin :saygilar:

Cengiz Küçük' Alıntı:
Merhabalar bende AT10 kumanda ve Başlangıç için Köpüklü model uçak mevcut. Daha önce hiç tecrubem yok uçak konusunda .
Model uçağı birleştirdim fakat bir kaç sorum var . Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1-Kuyruk kısmı var kanatlar geçirmeli takılıyor . Yani yapıştırıcı kullanmadan kanatları ve kuyruk kısmı uçağa monte ediliyor. Epoxy kullanmalımıyım yoksa bu modelde epoxy e gerek yok mu ?
Uçağın resmini aşağıya ekledim.

2-Kumandanın kutusundan 1 tane alıcı ve bir tane de üstüne PRM yazan bir aparat çıktı . Alıcının 12 kanal için , 1 den 12 ye kadar girişleri var . Motor , kanatlar ve kuyruk hangi kanala takılmalıdır.

3-PRM yazan aparat sanırım uçağın içindeki pilin kapasitesini gösteriyor kumanda üzerinde . Bunu nasıl takabilirim ?

4-Kumandanın simulasyon kumandası olarak kullanma özelliği var sanırım bunu nasıl yapabilirim veya zor ise simulasyon kumandası almayı düşünüyorum.

5-Bu uçağı uçurmak için ne kadar genişlikte bir yer olması lazım . Uçurması kolay mıdır ? ,Yani düşük hızda havada kalabiliyor mu ?

Kumandanın kullanma kılavuzunu okuyunuz,modelinizinde bir kullanma ve birleştirme kılavuzu vardır, bunu da inceleyiniz, bu sorduğunuz soruların tamamının cevapları bu kılavuzlarda var.
Anlamadığınız bir şeyler olursa yardımcı oluruz. Bu arada sim çalışmaya da başlayınız ki daha ilk uçuştan modeli heba etmeyin.
Not: AT10 ile sim çalışabilirsiniz fakat sim dongle gerekir.
:saygilar:

Şimdi Kumandayı alıcıya bağlamaya çalışıyorum fakat internette 2 adet batarya kullanıldığını gördüm.
Bende sadece 3s li-po pil ve aşağıdaki malzemeler mevcut. Hem servoları hem de PRM'yi tek bir bataryaya bağlayabiliyor muyuz ?

Baktık ki Cengiz bey bizim mesajları dikkate almıyor... O zaman ben de içerik olarak sileyim dedim...

Şu video yararlı olabilir:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Levent Suberk' Alıntı:
Şu video yararlı olabilir:

Hocam bu videoyu izlemiştim
En son aşamada 2. Bir pili takıyor alıcıya . İşte o pil bende yok. PRM yi takmazsam pilden cıkan kabloyu direkt alıcıya bağlayınca alıcının ışığı yanıyor. PRM yi kullanabilmem için illa 2. Bir pil mi almam gerekiyor
PRM dediğim şey sanırım uçaktaki lipo pilin kalan kapasitesini ölçüyor

Kumandanın manual dokumanı var fakat çok karışık ve ingilizce olduğu için pek bir şey anlamadım

Radiolink radyo kullanmadığım için uygulamalı bilgim yok. PRM voltaj telemetri modülü. Şurada bir video daha var, bir de buna bakın:

Levent Suberk' Alıntı:
Radiolink radyo kullanmadığım için uygulamalı bilgim yok. PRM voltaj telemetri modülü. Şurada bir video daha var, bir de buna bakın:

Teşekkürler sanırım "voltaj telemetri modülü" dediğiniz aparatı kullanabilmem için ikinci bir batarya almam gerekiyor. Onu aldıktan sonra sorunum çözülüyor . Peki en son attığınız videoda ufak şarjlı pilleri 3. bölüme takıyor. Bunu farklı bir bölüme de takabilir miyiz ?

Ben anlatayım durumu.
1 Pilinizi ESC yada BEC e bağlıyorsunuz.
2 ESC nin BEC çıkışını alıcının 3.kanalına bağlıyorsunuz,böylece alıcınız çalışmaya başlıyor.
3 PRM modülünün uzun kablosunu alıcıya gerekli yere bağlıyorsunuz.
4 Pilinizin balans konnektörünü PRM modüle bağlıyorsunuz, böylece hem alıcı voltajını ve hem de ana pil voltajını verici ekranında görüyorsunuz.

Başka pile lüzum yok.

Levent UYGUN' Alıntı:
Ben anlatayım durumu.
1 Pilinizi ESC yada BEC e bağlıyorsunuz.
2 ESC nin BEC çıkışını alıcının 3.kanalına bağlıyorsunuz,böylece alıcınız çalışmaya başlıyor.
3 PRM modülünün uzun kablosunu alıcıya gerekli yere bağlıyorsunuz.
4 Pilinizin balans konnektörünü PRM modüle bağlıyorsunuz, böylece hem alıcı voltajını ve hem de ana pil voltajını verici ekranında görüyorsunuz.

Başka pile lüzum yok.

Değerli yorumunuz için tesekkurler . Tam anlayamadım ama tekrar okursam anlayacağım :)

Alıcıda max voltaj 10v yazıyor fakat 3s pil 11.1v bu sıkıntı yaratacak mı sizin dediğiniz taktik ile bağlarsam ?

Güncelleme : suan PRM siz bağladım pervane hareket etti şimdi PRM ile diğer servoları kontrol edeceğim

Cengiz Küçük' Alıntı:
Değerli yorumunuz için tesekkurler . Tam anlayamadım ama tekrar okursam anlayacağım :)

Alıcıda max voltaj 10v yazıyor fakat 3s pil 11.1v bu sıkıntı yaratacak mı sizin dediğiniz taktik ile bağlarsam ?

Güncelleme : suan PRM siz bağladım pervane hareket etti şimdi PRM ile diğer servoları kontrol edeceğim

Sevgili kardeşim, şu PRM İŞİNİ UNUTUN BİR MÜDDETLİĞİNE, ESC nin BEC ini kullanacaksınız yada ESC niz OPTO ise AYRICA BEC kullanmanız lazım. ki zaten direk ESC yi bağladınız ki motor çalıştı diyorsunuz. Yani her şey yolunda.

Cengiz Küçük' Alıntı:
...
...
Pili direk aliciya bağlamiyorsunuz. Pili esc ye, esc yi aliciya takiyorsunuz. Esc de bec vardir.(zaten denemişsiniz pervane döndü demişiniz). bec voltaji ayarlıyor.

Öncelikle bunları denerken pervaneyi sökün. Önce güvenlik.

Levent UYGUN' Alıntı:
Sevgili kardeşim, şu PRM İŞİNİ UNUTUN BİR MÜDDETLİĞİNE, ESC nin BEC ini kullanacaksınız yada ESC niz OPTO ise AYRICA BEC kullanmanız lazım. ki zaten direk ESC yi bağladınız ki motor çalıştı diyorsunuz. Yani her şey yolunda.

Havada iken uçağın içindeki bataryanın kalan amperini nasıl görebilirim ?
Bir de aileron servolarını bağladım fakat kumandada en sol veya en sağ yapınca servodan cızırtı geliyor sanki sınırı aşıyor gibi bu bir sorun mudur yoksa ses cıkması normal midir?
Bu yorumumdaki sorun sorum uçağın ağırlık merkezine nasıl bakabilirim ?
Çünkü bayarya baya ağır dengesini bozabilir

Edit : PRM sorununu da çözdüm artık kumandada uçaktaki pilin durumunu görebiliyorum

Servolar hareket ederken ses çıkarır, normaldir. :)

Ext olarak 99.9 Volt gösteriyor. Uçaktaki motora bağlı pil kaç Volt? :-\ :rolleyes:

Kanat uçlarından, serenlere rastgelen yerden tutarak ağırlık merkezini ayarlayabilirsiniz. Yeni başlayanlar konu indeksinde de bu konu var. :)