[Urun]: Eachine Racer 250 Quad / Eachine VR007 FPV Goggles / İnceleme / Modlar

Emre Kaman

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar yeni almış olduğum quad ve gözlükten kısaca bahsetmeye çalıştım. 10 dk'lık bir video yüklenme aşamasında. Ana hatlarıyla kısaca bahsetmeye gayret ettim. Zaman oldukça konuyu genişletmeye çalışacağım. Mini quad ve FPV konusunda oldukça yeniyim, zaten videodanda anlayacaksınız :) Yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Konu ilerledikçe ve zamanla quad'a alıştıkça uçuş videolarını ve eğer başarılı olursa aklımda olan bir-iki modifikasyonu da ilerleyen mesajlara ekleyeceğim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Videoda bahsetmiş olduğum quadın detaylarını gösteren iki sayfayı da paylaşmak istiyorum:

Bunların yanı sıra Youtube'da bulmuş olduğum ve çok şeyler öğrendiğim, ki birçoğunuzun zaten bildiğini düşündüğüm "Painless360" kanalını da tavsiye ediyorum ve sizleri de videomla baş başa bırakıyorum. Keyifli seyirler :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu arada Mehmet abinin hatırlatmasıyla, ağırlık ölçümleri:

Pilsiz ağırlık:

Orjinal pili ile uçmaya hazır:

Optipower 1600mAh 35C pil ile uçmaya hazır:

Maiden videosu :)

Quadı biraz boynu bükük bırakmışım, bayramda fırsat bulunca biraz ilgilendim.

Video vericimde problem vardı. Eachine'nin bu quadda kullandığı alttaki resimdeki vtx modülü, üzerinde kendi osd devresi ile beraber geliyor ve osd fonksiyonları, ekrandaki yerini birkaç satır aşağı yukarı kaydırmak dışında değiştirilemiyor, yada ben bulamadım bir yolunu. Ayrıca pek de detaylı bir bilgi veremiyordu.

Vtx modülünün asıl sorunu ise sıklıkla parazit ve hatta 2-3sn'lik kesilmeler yaşatmasıydı. Dolayısıyla değiştirmeye karar verdim. Banggooddan almış olduğum Eachine TS5828S 40CH 5.8G 600MW verici modülünü ve MICRO MinimOSD osd modülünü kullandım. Özellikle osd modülüne hayran kaldım. 2x2cm boyutunda kendi küçük işlevi büyük, harika bir eleman :) Şu arkadaşlar,

Bir başka değişik, uçuş kontrol kartı oldu. Quadla beraber CC3D'nin Eachine tarafından yorumlanmış bir versiyonu gelmişti. Bunu birkaç uçuş kullandım, daha sonra Cleanflight yükleyim biraz da öyle kullandım. Şu resimdeki arkadaş,

Esasında bir sorunu yoktu, ancak Fastlad'ın bir indiriminde 12$'a getirdiğim SP Racing F3 10dof kartı kaç aydır beni dürtüyordu :) Madem quada giriştim, onu da değiştireyim dedim. Kendisi şudur:

Tabi bu 10dof'un getirdiği barometre ve magnetometreyi pek kullanmayı düşünmüyorum, zira bu quad dizayn olarak magnetometre ile kullanılmak üzere tasarlanmamış. Bu kartı yalıtmaya çalışmakla ömür geçmez. Aslında küçük bir gps'im de var, bir ara denemek için daha "temiz" bir makine toplamayı da düşünüyorum ama, şimdilik bekliyor fikir olarak. :)

Aslında hepsinden önce yaptığım bir iş daha vardı, az daha unutuyordum. Quadla beraber gelen esc'lere BLHeli yükledim. Aşağıda paylaştığım videodaki yöntemi aynen uyguladım. Dördü de ilk seferde sorunsuz şekilde yüklendi ve sapasağlam çalışıyor. Bundan sonra esc firmware yükseltmek yada ayar değiştirmek için hiçbir şey söküp takmama, lehimlememe gerek yok, sadece cleanflight yazılımını ve Sp F3 kartını kullanarak dördünü de update edebileceğim. Video linki:

Videoyu o kadar çok izlemişim ki müzik kafamda yer etti, hoşuma bile gitti ;D

Edit: Konuyu derli toplu tutmak adına bu mesajı daha ilerdeki bir mesajımdan kopyaladım.

Düzenlenecek konular:

1. Kullandığım gain ayarları

2. Kullandığım frame'deki ön ve arka ledler ister frame üzerindeki bir switch ile, ister kumandadan bir kanal yardımıyla açılıp kapanabiliyor, yada renk değiştirebiliyor. Önceki alıcımda bunun için boş bir kanal vardı, ancak şu anda kullandığım alıcı tek bir çıkışa sahip, o da sbus. Yani bu kontrolü Sp F3 kartı üzerinden sağlamam lazım. Kartın 7. çıkışına gerekli bağlantıyı yaptım, ancak bu çıkışı kontrol edemedim. Cleanflight receiver tabında aux3 kumandamda atadığım switch'i görüyor. 3. tabdaki şimdi adını unuttum, signal forwarding gibi bir adı olan seçeneği de aktif ettim, ama servo tabında ne kadar uğraştıysam da 7. çıkıştan düşük/yüksek pwm almayı beceremedim. Bu konu hakkındaki gelişmeleri de ekleyeceğim.

3. Normalde osd'yi UART1'e bağlamak ve usb takılacağı zaman çıkarmak gerekiyordu. Ancak benim yerleşimimde osd'ye erişmek için quadın üst frame sökülmesi gerekiyor, kablonun karta giren kısmını söküp takmak ise daha da eziyetli olduğu için bu işi sevmedim. Ben de osd'yi SoftSerial ile 19200 baud rate ile kullanacak şekilde ayarladım. Bu durumda UART1 boş kalıyor ve buraya da bluetooth adaptörü takabiliyorum dolayısıyla kablo ihtiyacım da ortadan kalkmış oluyor :) Osd'yi bu şekilde kullanmanın, 19200 baud rate ile kullanmanın bir dez avantajı olup olmayacağı...

Gerçekten çok derli toplu güzel bir model. Özellikle o ön taraftdaki gözler ile bence kendi tarzını ortaya koymuş bir model :thumbup:

Videoları merakla bekliyoruz, şimdiden teşekkür ederiz, emeklerine sağlık Emre :RCKolik:

Ben de ne zaman Emre bunun konusunu açacak diyordum ... :) Gözlüğün konusunu da isteriz :) ...

Eline sağlık.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Ben de ne zaman Emre bunun konusunu açacak diyordum ... :) Gözlüğün konusunu da isteriz :) ...

Eline sağlık.

Abi aynı videoda gözlüğe de kısaca değindim :) İlerleyen videolarda biraz daha detaya girmeye çalışırım, ama gözlüğün olayı tamamen hissiyat, neresini nasıl anlatabilirim bilmiyorum. Önerilere ve isteklere açığım :)

Bu arada video ilk mesaja eklenmiştir

Buluşma konumuzdaki Rasim kardeşimin yorum ve videosunu buraya da taşıyalım :thumbup:

Emre Kaman - Eachine Quad... Emre abi yeni modeli ile maiden uçuşunu gerçekleştiriyor, seyirciler gözlüğün keyfini yaşıyor... Master Zafer Şahin değerli yorumları ile devrede...

Video yüklenmiş ilk mesajda, bayağı doyurucu olmuş, eline sağlık abi :saygilar:

Hiç quad tecrübem yok ama bi ara alayım bi tur ;D

Emre çok akıcı, güzel bir video olmuş. :thumbup: Keyif ve ilgiyle izledim. :halay:

Kocaeli'de küçük bir sıcak temas sağlamıştık bu modelle ama daha yakından tanımak isteriz kendisini. :laugh:

Konunun devamını merakla bekliyoruz. :RCKolik:

Video az önce izleyebildim :D Tekrar ellerine sağlık Emre :thumbup:

Şimdi benim özellikle sormak istediğim konu ağırlık. Bu modelin uçar vaziyette ağırlığı nedir ? Malum bizim action FPV ağırlık konusunda bir dönem çok hassaslardı ? Senin yapmaya düşündüğün modlarda ağırlık konusunu değerlendirmeye aldın mı ?

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Video az önce izleyebildim :D Tekrar ellerine sağlık Emre :thumbup:

Şimdi benim özellikle sormak istediğim konu ağırlık. Bu modelin uçar vaziyette ağırlığı nedir ? Malum bizim action FPV ağırlık konusunda bir dönem çok hassaslardı ? Senin yapmaya düşündüğün modlarda ağırlık konusunu değerlendirmeye aldın mı ?

Abi çok iyi hatırlattın :D İlk mesaja ağırlıkları ekledim.

Model uçmaya hazır olarak elimdeki pillere göre 522 ve 540g geliyor. Pilsiz ağırlığı da 400g (397g) kadar. Ufak tefek oynamalarla 20-25g kazanılıp 500g altına inmek mümkün olacaktır diye düşünüyorum eğer istenirse.

Ancak ben buna (gereksiz olduğunu bilsem de) denenek için gps, ekstra led gibi uygulamalar da ekleyeceğim, ağırlıktan yana çok çekincem yok. Kamera modu ise pek fazla şey değiştirmeyecek tahminimce. Kamera modu için kullanacağım servo 3.7g ağırlığında (yazana göre, servo henüz gelmedi) ama öndeki metal parça çıkacak ve yerine plastik takılacak, dolayısıyla hafifleyecek.

Önce hevesimi alayım, biraz elektroniklerle oynayayım, "racing" ve "action" olaylarına sardırırsam zaten gereksiz ağırlıklardan kurtulur 500g altına çok rahat çekerim ben bunu :D Bu arada racing işiyle ciddi olarak ilgilenenler kaç gram civarında kullanıyorlar aletleri onu da bilmiyorum.

Emre güzel video olmuş eline sağlık. Bu gözlüğün daha büyük bir versiyonu da çıktı pre-order şeklinde satmaya başlamışlar 130$ civarı bir fiyatı vardı

Emre güle güle kullan yeni modelini. Bu modelin motorlarını hatırlamıyorum bir ara bakarım. Örnek olması için benim modelin ağırlıklarını yazayım. Sj4000 kamera ve 3s 1500 pille son ağırlığım 540 gr dı. Yeni sistemimde 4s 1500 65C pil 2205 motorlar ve yine sj4000 ile uçuş ağırlığı 650 gr civarı. Yani bu model bir racer olmak için fazla ağır. Komple sistem isteyen başlangıç aşamasında biri için güzel bir alternatif.

EDIT: Videoyu şimdi izledim. Şimdilik birkaç öneride bulunabilirim. Tabii ki uygulamak sana kalmış. Kamera için tilt mekanizmasını kullanan yok artık. Çok kullanışsız bir sistemdi. Bunun yerine yine bastırdığın ön parçaları kullanıp kamera açısını artırmanı tavsiye ederim. Çünkü şu anki haliyle en fazla 10 derecelik bir açı alabiliyor.

Modeli 4S olarak kullanabiliyorsun kesinlikle tavsiye ederim. Bu arada 2204 2300 kv motorlar var üzerinde. Eachine üretiyor. Güzel motorlardır. 5045 pervane ile çok daha keyifli uçuşlar yapabilirsin.

CC3D ye de Cleanflight ya da betaflight kurabiliyorsun ama o zaman bilgisayara bağlamak sıkıntılı oluyor. O yüzden SP Racing alman çok iyi olmuş. Şu an onu kullanıyorum ve çok çok memnunum.

Şimdilik benden bu kadar. Daha ayrıntılı yardım gerekirse buralardayım.

Emre abi senin hatırın için ilk defa quad inceleme videosu izledim. :lol: Oldukça keyifli bir inceleme ellerine sağlık. Tekrar hayırlı olsun. :laugh:

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Emre güle güle kullan yeni modelini. Bu modelin motorlarını hatırlamıyorum bir ara bakarım. Örnek olması için benim modelin ağırlıklarını yazayım. Sj4000 kamera ve 3s 1500 pille son ağırlığım 540 gr dı. Yeni sistemimde 4s 1500 65C pil 2205 motorlar ve yine sj4000 ile uçuş ağırlığı 650 gr civarı. Yani bu model bir racer olmak için fazla ağır. Komple sistem isteyen başlangıç aşamasında biri için güzel bir alternatif.

EDIT: Videoyu şimdi izledim. Şimdilik birkaç öneride bulunabilirim. Tabii ki uygulamak sana kalmış. Kamera için tilt mekanizmasını kullanan yok artık. Çok kullanışsız bir sistemdi. Bunun yerine yine bastırdığın ön parçaları kullanıp kamera açısını artırmanı tavsiye ederim. Çünkü şu anki haliyle en fazla 10 derecelik bir açı alabiliyor.

Modeli 4S olarak kullanabiliyorsun kesinlikle tavsiye ederim. Bu arada 2204 2300 kv motorlar var üzerinde. Eachine üretiyor. Güzel motorlardır. 5045 pervane ile çok daha keyifli uçuşlar yapabilirsin.

CC3D ye de Cleanflight ya da betaflight kurabiliyorsun ama o zaman bilgisayara bağlamak sıkıntılı oluyor. O yüzden SP Racing alman çok iyi olmuş. Şu an onu kullanıyorum ve çok çok memnunum.

Şimdilik benden bu kadar. Daha ayrıntılı yardım gerekirse buralardayım.

Abi bilgiler için teşekkür ederim, 5045 taktım bile ben de, kutudan çıkan 5030'ları hiç beğenmedim. Hatta ön tarafı değiştirince 6045 de kulanılabiliyor bununla, tavsiye eder misin?

4s pilim şu anda yok, 3s'ler yeni, onları biraz eskitmem lazım. Gerçi bunların pilleri ucuz, 3s kesmemeye başlarsa geçiş yaparım :)

Tilt kamerayı gözlüğe alışmak için, özellikle inişlerde kullanayım diye düşünmüştüm. Hatta kontrol kartına bağlayıp quadın açısı hıza göre değişse bile hep karşıyı göstersin diye de geçirmiştim içimden, bir denemekten zarar gelmez sanırım.

Ağırlık açısından bakınca, şimdilik aklımdan geçen jet gibi bir quad değil, zaten yarışacak kimse yok etrafta :D Biraz orasıyla burasıyla oynamayı, hareketli videolar çekmeyi falan planlıyorum. Racing ilgi çekici olmaya başlarsa aleti hafifletmek için uğraşmaya başlarım elbette. Sırf öndeki ledleri söksem 30-40g gider diye düşünüyorum, daha da yapılabilecek şeyler var.