[Urun]: Gaui X7 Formula Halo Version kutu açma , kurulum , inceleme

Edizim parça olarak en mantıklısı e700 doğrusun ama hiç çekici gelmiyor bana o model. Hobi sonuç olarak birazda keyif işi. Taksici değiliz ki illa en ekonomik olanını alalım. Parça temini açısından ikinci sırada kolaylıkta ve uygunlukta olan modeli seçtim bende . Gelsin bakalım.
Bence bir Goblin 700 , bir Mikado 700 xxtreme , bir Gaui X7 gerek ama insan hayatta herşeyi alamıyor :) Çocukları oto sanayiye çırak vermem lazım o zaman :)

İLKER ABİ ÇOK SEVİNDİM YENİ MODELİNE. İŞALLAH İLK UÇUŞUNU BİRLİKTE YAPARIZ.

İnşallah Erhancım , çeşitlilik ve farklı modelleri incelemek , yeniliklere açık olmak bizi geliştirir. Yaptığımız hobi hergün gelişiyor , biz de ucundan yakalamaya çalışıyoruz. Beraberce incelememizi yapar artıları ve tabiki eksileride aktarırız öğrenmek isteyenlere.

Sadece helikopter işi değil aslında her konuda kendimizi eğitmemiz lazım. Geçen hafta National Geographicde belgeselde seyrettim 1910 lu yıllarda dünyadaki kollektif bilginin ikiye katlanması 150 yıl sürüyormuş , günümüzde bu süre 3 yıla inmiş. Yani 3 yıl sonra şu andaki dünyadaki toplam bilgi iki katına çıkacak. Uzak değil 2020 yılında ise bu toplam bilginin ikiye katlanması sadece 72 saat sürecekmiş. Dünya hızlanarak koşmaya devam ediyor.

İlker Sönmez' Alıntı:
.....Sadece helikopter işi değil aslında her konuda kendimizi eğitmemiz lazım. Geçen hafta National Geographicde belgeselde seyrettim 1910 lu yıllarda dünyadaki kollektif bilginin ikiye katlanması 150 yıl sürüyormuş , günümüzde bu süre 3 yıla inmiş. Yani 3 yıl sonra şu andaki dünyadaki toplam bilgi iki katına çıkacak. Uzak değil 2020 yılında ise bu toplam bilginin ikiye katlanması sadece 72 saat sürecekmiş. Dünya hızlanarak koşmaya devam ediyor.
Korkurum ki bu koşma dünyamızın sonu olacak :-\

Neyse şaka bir yana, konuyu gündüz ilk açıldığında bakıp yorum yapmıştım. Şimdi vakit bulup yeniden bakınca 1.ve 2. mesaja çok güzel ilavelerin olduğunu fark ettim. Tüm üyelerimizin konuya yeniden bir göz atmalarını şiddetle tavsiye ederim. Konu süper olmuş, tekrar eline sağlık Ilker hocam :bravo:

Bu arada her zaman olduğu gibi dayanamayıp :laugh:, senin verdiğin linklere ilave ben de bazı konulara link verdim. :D Konuyu ilk okuyan kişi, özellikle son dönemdeki paylaşımları da henüz okumadı ise, herhalde 2-3 saatte ancak bitirebilir ;D

Okumaya araştırmaya hevesli olanlar için süzgeçten geçmiş , damardan bilgiler içeriyor sayfa. Senelerce deneme yanılma yapıp , bir sürü para harcayarak öğrendiklerimizi aktarıyoruz. Böylece okuyanlar üç adım önden başlamış olur.

Maalesef günümüzde internet iyice bilgi çöplüğüne döndü. Herkesin kendi dediğinin doğru olduğunu iddia ettiği , ağırlıklı olarak ticari kaygı taşıyan yazılarla her gün karşılaşıyoruz. Bilimle uğraşan biri olarak bu kirliliğin önüne geçmek için bazı kurallar mevcut. Örneğin referans gösterme , yada karşılaştırmalı değerlendirme gibi. Bu gibi noktalara dikkat edildiğinde söylenenler değer kazanıyor. Direkt bu iyi kardeşim , bu ucuz , bu pahalı demekle olmuyor , neye göre , kime göre, daha iyi diye sorar insan. Elmalarla armutlar her gün karıştırılıyor. Bilen arkadaşlar bu tür yanlışlarla dolu bilgilere gülüp geçse de , tecrübesi az olanların yanlış bilgiler edinme durumu çok olası. Okuduğu yanlış bilgilere göre yatırım yapan arkadaşların sonradan ekstra bir sürü süpriz masrafla karşılaştığını , yada önerilen ancak düzgün çalışmayan parçalar yüzünden , sorun yaşayıp saçını başını yolduğunu çok gördük. Bizde aynı yollardan geçtik.

Bu konu ve eklerinde geçen hiçbir parça yada model en ucuzu ya da en pahalısı değildir. Ancak hepsi kendini %100 kanıtlamış , Dünyaca kabul görmüş , hatasız çalışması en olası ve tabi ki kişisel tercihlerinde ön planda olduğu parçalardır. Hiçbir zaman en doğru diye bir şey yoktur. Sonuç olarak hobi işi keyif işidir ve herkesin kişisel tercihleri ön plandadır. Karar verecek kişinin okuyup kendine uygun olanı bulması gerekir. Konu çok derya deniz olduğu içinde muhtemelen de çok çok okuması gerekir.

Eee ne demiş büyüklerimiz , maymunlar baka baka , insanlar okuya okuya öğrenir...

İlker abi hayırlı olsun x7 sahipleri artıyor :)

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Motor bugün geldi , konnektörler hariç herşey tamam oldu. Motorun şaftını değiştiricem XL şaft takacam kargaburun bulamıyorum evde . :lol:

Bu arada lehim havyası eskimişti yeni bir Rothenberger havyada sipariş verdim başarılı bir şeye benziyor. Kalem olmasına rağmen 100 watt , 560 derece ısınıyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlker Sönmez' Alıntı:
Motor bugün geldi , konnektörler hariç herşey tamam oldu. Motorun şaftını değiştiricem XL şaft takacam kargaburun bulamıyorum evde . :lol:

Bu arada lehim havyası eskimişti yeni bir Rothenberger havyada sipariş verdim başarılı bir şeye benziyor. Kalem olmasına rağmen 100 watt , 560 derece ısınıyor.
Bir bilen şu lehim yapma tekniklerini de paylaşır mı acaba :laugh: :D

Aradım taradım bulamadım bilgisayarda , sadece resimleri var konunun , müsait zamanda yazacam kısmetse :)

Daha önce paylaştığımız üzere :

Gaui X7 combo içinden çıkan gaui motoru aslen Scorpion HKIII-4035-500KV modelidir. Motorun özellikleri :

Stator Diameter 40 mm (1.57 in)
Stator Thickness 35 mm (1.024 in)
No. of Stator Arms 12
Magnet Poles 10
Motor Wind 9 Turn Delta
Motor Wire 21 - Strand 0.29mm
Motor Kv 500KV RPM / Volt
No-Load Current (IO) 2.02 Amps @ 10v
Motor Resistance (RM) 0.016 Ohms
Max Continuous Current 84 Amps
Max Continuous Power 3500 Watts
Weight 460 Grams (16.22 oz)
Outside Diameter 49.98 mm (1.97 in)
Shaft Diameter 5.98 mm (0.235 in)
Body Length 61.8 mm (2.43 in)
Overall Shaft Length 100.0 mm (3.93 in)
Max Lipo Cell 12s
Peak Current 104A (5 seconds)
Peak Power 4600 Watts (5 seconds)
Motor Timing 5deg
Drive Frequency 8kHz

Görüldüğü üzere güç olarak daha çok 600 sınıfı modeller için üretilmiş bir motordur.

Başka bir motor kullanmak istediğimizde önümüze bir problem çıkmakta , bu da Gaui X7'de motorun şaftının alt tarafının girdiği rulmana standart motor şaftlarının boyunun yetişmemesidir. Bu yüzden Aldığımız motora Scorpion 4035 series XL shaft takılması gereklidir.

HKIII-4035 Shaft Kit XL (6mm 48mm)

Bu şaft quantum 4530 motorlara uygulanabilmektedir.

Motor şaftı değiştirildi..

İlker Sönmez' Alıntı:
Daha önce paylaştığımız üzere :

Gaui X7 combo içinden çıkan gaui motoru aslen Scorpion HKIII-4035-500KV modelidir. Motorun özellikleri :
.............................................
Bu şaft quantum 4530 motorlara uygulanabilmektedir.

Motor şaftı değiştirildi..
Mevcut malzemeler ile montaj yavaştan başladı demektir :thumbup: :halay:

Ynt: [Urun]: Gaui X7 Formula Halo Version kutu açma , kurulum , inceleme

Ilker abi bi Quantum un goblin 700 Compations için şaft da mı kısa kalıyor.

Evet yazdıklarına göre scorpion xl (extra long) şaftlar hariç şaftın boyu alltaki rulmana girmeye yetmiyormuş. Pinion yerleştirmede bir sıkıntı yok , sadece alttaki rulmana tam girsin diye şaft değiştiriyoruz.

Ynt: [Urun]: Gaui X7 Formula Halo Version kutu açma , kurulum , inceleme

İlker Sönmez' Alıntı:
Evet yazdıklarına göre scorpion xl (extra long) şaftlar hariç şaftın boyu alltaki rulmana girmeye yetmiyormuş. Pinion yerleştirmede bir sıkıntı yok , sadece alttaki rulmana tam girsin diye şaft değiştiriyoruz.
Hımm. Anladım. Biliyon ben de MOTOR maunt unu değiştirince mecburen Quantum un uzun şaftını aldım. Demekki daha uzun olması lazım. :embarras:

Model bugün itibariyle Türkiye sınırından girdi. Bakalım gümrük cezamız ne kadar olacak :)