[Urun]: Spirit Flybarless System Kutu Açılım / Ürün İnceleme / Kurulum ve Ayar

Mordo Ortasi' Alıntı:
Evet Emre videoları bekliyoruz.
BENDE ALDIM...

Hayırlı uğurlu olsun Mordo abi, pişman olmayacaksın :)

Sadece rescue veya sadece stabilizasyon kullanılacaksa sıkıntı yok. channel assign'da hem gear kanalına hem de aux2 kanalına Gyro atıyorsun. Program setupta Gyro menüsünde pos0 için +60%, pos1 için -60% ayarlayınca ve swtichi de I yani pushbutton yapınca mis gibi çalışıyor.

Ünite ortaya karışık olmuş biraz. Rescue özellikleri Bavarian gibi... Bank switching olayı İkon gibi... Negatif gain değerlerinde özel fonksiyonların devreye girmesi Skookum gibi. Güzel bi sentez olmuş :laugh:

Şimdi spirit forumda takılıyorum. İstediğim şey,

Bank0 --- special function: disabled --- gain: +60%
Bank1 --- special function: stabilisation --- gain: (negatif bir değer)
Bank2 --- special function: rescue acro --- gain: (negatif bir değer)

Bank değişimi için bir switch atamak istiyorum ama bunu yaptığımda gain in de otomatik olarak negatif bir değere gitmesini istiyorum. Bank değişimini 3 pozisyon bir switch ile yapmak istiyorum, aynı zamanda üçüncü pozisyon yani rescue için pushbutton'u mix lemek istiyorum. yanii rescue yu aynı zamanda bind butonu ile de devreye alıp çıkarmak istiyorum.

Gerçi mevlüt abinin kumandası dx7... Haliyle tek fonksiyon kullanacak ve sadece rescue kullanması ona yeter. Ama kafamda tam netleşmeyen ayarlar, kanal atamaları var ünite ile alakalı :laugh:

Arkadaşlar bende almayı düşünüyorum. Başka düşünen varsa toplu sipariş verelim derim. Hatta pazarlık falan bile olur kanımca. :laugh:

Spirit Team;

1- Mevlüt Yılmaz
2- Mordo Ortaşı
3-
4-
5-

Sipariş Listesi;

1- Türker Akgün
2-
3-
4-
5-

Fahri üyeler;

1- Rasim Öztürk
2-
3-

Tomas'la iletişime geçebiliriz ciddi bi liste oluşursa bu arada :)

Ne zamandır ciddi masraflar yoktu... Yine yangın yeri olacak cepler :laugh:

Mordo Ortasi' Alıntı:
BENDE ALDIM...
Hayırlı olsun abi. Çok memnun kalırsın dün bir kez kullandım benim gibi acemiler bile bu unite ile kırım yaşaması çok zor helinin mekanik bir arızası olmadığı sürece. Süper stabilitesi var iyiki almışım :halay:.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Spirit Team;

Fahri üyeler;

1- Rasim Öztürk
2-
3-

:laugh:

Tomas'la iletişime geçebiliriz ciddi bi liste oluşursa bu arada :)

Rasim sen fahri değil asıl üye olursun ayarlar kurulum ve tanıtım için emeğine sağlık.

Öyle toplu sipariş olacaksa ben de alırım bi tane. Fazla ünite göz çıkarmaz. Sonra o üniteye bi model alırız :laugh:

Teşekkür ederim, arkadaşlar...

Türker Akgün' Alıntı:
Hayırlı olsun Mordo abi. :halay:

Teşekkürler Türker
bu üniteyi de denemiş olalım...

Türker bey beni de yaz listeye

Edit : Hayırlı olsun Mordo abi :laugh:

Emre'nin dediği gibi ünite alınca birde model almak lazım , o yüzden masraflı iş :p
Bir ara mikro için alsam mı diye düşündüm ama önce bir mikro brain/ikon nasılmış onu bekliyim diyorum.

Öncelikle emeği geçenlere yeniden teşekkürler arkadaşlar. Böylece forum olarak özelikle yeni başlayanlar için çok uygun bir rescue sistemli üniteye kavuşmuş olduk :halay:

Bu işe sevile olan Mevlüt kardeşimize de yeniden hayırlı uğurlu olsun.

Mordo Ortasi' Alıntı:
BENDE ALDIM...
Mordo abim sana da hayırlı olsun, yine her zaman olduğu gibi bizlerden bir adım öndesin :laugh:

Evet arkadaşlar ilk puanımı kırıyorum. :rolleyes:

Yukarıda detaylı yazdım... Bavarian'da bir kanala Gear: Gyro atadım ve bunu switch D ile kontrol ediyorum. Kumandada gyro menüsünde üç adet değer var, +40 +45 +50 gibi ve bunlar arasında geçiş yapabiliyorum D switchi ile... Diğer yandan Aux2: Governor atadım. Kumanda governor menüsünde head gain değerleri 0 +60 +100 müydü ne... Bunu da G switchi ile kontrol ediyorum. Birincide rigid (turuncu), ikincide self level yavaştan toplayan, üçüncüde self level hızlı toplayan... Bind butonuna bir mix atadım ve -200 offseti var sanırım. Yani aux 2 kanalında (head gain) hangi değer olursa olsun (0,60,100), bunu -100 veya altına götürüyor, yani bu durumda rescue yu devreye alıyor (yeşil yanıp sönen ışık)

Tabii bu modları devreye alırken head gain'in aldığı değerlere bakıyor. Kuyruk gaini ile işi yok...

Ama spirit 'in var... :(

Spirit forumda biraz gezindim, Tomas şu cevabı vermiş aynı soruyu soran bir arkadaşa;

If you want to switch between conventional flight, stabilisation and rescue (with only one switch on your TX), you can do so with unassigned Gyro channel, so you can configure Gyro Gain (in the software - Sensor Tab) to negative positions for Bank 1 and 2, but for Bank 0 it will be positive.
So activation will be performed with Bank switching only, but Gyro Gain will be configured in the software.

Yani hem rescue hem stabilizasyon kullanmak istiyoruz. Ama bunlar için negatif kuyruk gain değerleri lazım. İkisini de kanallara atayacağız. Gear: gyro ve aux2: governor... İkisini ayrı switchlerle kontrol ediyoruz normalde... Yani bir switch ile stabilizasyon modları arasında geçiş yapıyoruz. Diğeri ile kuyruk gaini değiştiriyoruz. Böyle bir konfigürasyonda rescue anında ya iki switchi birden çekmek lazım ki bu rescue'nun doğasına aykırı, mantıklı bir iş değil. Tek switchte hem bank değiştirmesi lazım hem de tail gaini negatife alması lazım ki fonksiyon çalışsın.

Yada Gear: INH yapacağız dediği gibi... Aux2: (gyro veya governor) şeklinde atayacağız. kuyruk gain değerini programdan değiştireceğiz, kumandadan değiştirmeyeceğiz. bank0 için gain pozitif olacak. bank1 ve bank2 için negatif olacak... tabii bu son iki bankta stabi ve rescue ayarlı olacak. Tek switch ile değişecek, negatif değerler alacak.

Bunu da düzgün kullanabilmek için bluetooth adaptörü lazım. kuyruk gain değerini arazide değiştirebilmeliyiz sonuçta :)

Tek fonksiyon kullanıp her ikisini de gain kanalına atamak daha mantıklı bence... Hiç bank switching olayına girmeden...

Bunları böyle yazıyorum, şimdi ne saçmalıyor bu diyebilirsiniz :laugh: Kullanıcıları zamanla ne demek istediğimi anlayacak ;D

Bir diğeri de demiş ki;

"There is also the possibility to switch the GyroGain to negative by using a mixer on the same switch used for the banks. I have done so - it is working great."

Mix bilgim olsa neler yapacağım da yok işte :laugh: Tek bildiğim copy paste ;D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Bir diğeri de demiş ki;

"There is also the possibility to switch the GyroGain to negative by using a mixer on the same switch used for the banks. I have done so - it is working great."

Mix bilgim olsa neler yapacağım da yok işte :laugh: Tek bildiğim copy paste ;D
bu işlem için HC-3SX kullandığımız MIX kopyalamak yeterli olacaktır diye düşünüyorum Rasim :)