[Video]: Raptor G4 E720 - 12.01.14 Uçuşum

Abi çok başarılısın ..
Ayrica manzara cok dikkatimu çekti. Simlasyondan bi bölumu hatirlatti bana :thumbup:

Bu arada Cahit Bey, epeydir hiç uçuş videosu gelmiyor Mardin'den :-\ Yeni uçuşlarınızı bekliyoruz ;)

Tahir KARAPÜR' Alıntı:
Abi çok başarılısın ..
Ayrica manzara cok dikkatimu çekti. Simlasyondan bi bölumu hatirlatti bana :thumbup:
Teşekkürler Tahir.
Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu arada Cahit Bey, epeydir hiç uçuş videosu gelmiyor Mardin'den :-\ Yeni uçuşlarınızı bekliyoruz ;)

Mehmet Bey yarıyıl tatiline girdik. Bir haftadır Mardinin ilçesi Nusaybindeyim. Çocukları annemlere getirdim. Tabi helikopterim de yanımda. Her gün mutlaka uçuyorum. Ama şu kuyruk problemini gideremedim. Sanırım bununla ilgili video eklemem gerekecek.

Yarın uçuşa giderim yine ve video eklemeye çalışırım.

Iste modelcilik budur, biz nerede modelimiz orada :) En son hatırladığım kuyruktaki problem cok rahatsızlık edecek boyutta degildi. Neyse belki ben yanlış hatırlıyorum, yeni videodan tekrar bir bakalım ve yardımcı olmaya calisal inşallah.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Normal uçuşa engel değil. Ani gaz artışlarında kuyruk sağa kaçıyor. Gyro gain değerleriyle oynamama rağmen sorunu çözemedim. Aklıma motorun veya pilin yetersiz kalma olasılığı da geliyor. Biliyorsunuz sanırım üzerinde Turnigy Helidrive sk3 motor var. gerçikullanıcılarından böyle bir şikayet görmedim. Ayarlarımdan da olabilir.

Bir de kuyruk servosu ile ilgili bir problem var. Heliye enerji vermeden kuyruk servosunu elle çevirdiğimde iki yöne doğru belli bir açıda dönüyor. Diyelim ki bu ekilde toplam dönme açısı 180 derece olsun. ve servo hornunun uç noktası da 180 derecelik yay tarasın. Heliyi kumanda ile bind ettiğimde bu yayın tam ortasında merkezlenmesini belerim ama öyle olmuyor. servo yaklaşık 150 derecede merkezleniyor. ve saat yönünde çok fazla hareket edemiyor. Bu durumda travel menüsünden veya FBL üniteden yaptığım ayarlarla kuyruk sliderinin kuyruk borusuna çok yaklamasını sağlayamıyorum.

durum anlaşılmadıysa video eklerim. Kısaca sorum şu. servonun merkezlendiği noktayı nasıl değiştiririm. (belki sorunun kaynaüı bu değildir ama merak ettim)

Şimdiden teşekkürler..

Cahit Kaş' Alıntı:
Normal uçuşa engel değil. Ani gaz artışlarında kuyruk sağa kaçıyor. Gyro gain değerleriyle oynamama rağmen sorunu çözemedim. Aklıma motorun veya pilin yetersiz kalma olasılığı da geliyor. Biliyorsunuz sanırım üzerinde Turnigy Helidrive sk3 motor var. gerçikullanıcılarından böyle bir şikayet görmedim. Ayarlarımdan da olabilir.
Cahit Bey yanlış hatırlamıyorsam idle-0 (Normal Flight) uçuş modunda bu karçırmayı yapıyordu. Bu durum Throttle Curve eğrinize pervane açınızdaki artışla (Pitch Curve Eğrinizden gelen) meydana gelen tork etkisine daha iyi cevap verecek bir ayarlama yapılarak düzeltilebilir. Fakat unutulmamalıdır ki çoğu zaman elektrik motorları ancak yüksek devirlerde maksimum torklarını verebilirler. Bu sebeple düşük bir devirdeyken gazı aniden açtığınızda toparlayamayıp siz nasıl bir eğri çizerseniz çizin belkide beklediğiniz reaskiyonu alamayabilirsiniz. Bu sebeple genellikle elektrikli modellerde idle-1 veya idle-2 (Sport Flight / 3D flight) uçulurken throttle Curve değerleri " 100 - 100 - 100 - 100 - 100 " olarak girilmektedir. Bence öncelikle kendinizi hazır hissettiğiniz zaman havada idle 1,2 uçuş moduna geçerek bu durumdaki kuyruk performansını gözlemleyin derim.

Cahit Kaş' Alıntı:
Bir de kuyruk servosu ile ilgili bir problem var. Heliye enerji vermeden kuyruk servosunu elle çevirdiğimde iki yöne doğru belli bir açıda dönüyor. Diyelim ki bu ekilde toplam dönme açısı 180 derece olsun. ve servo hornunun uç noktası da 180 derecelik yay tarasın. Heliyi kumanda ile bind ettiğimde bu yayın tam ortasında merkezlenmesini belerim ama öyle olmuyor. servo yaklaşık 150 derecede merkezleniyor. ve saat yönünde çok fazla hareket edemiyor. Bu durumda travel menüsünden veya FBL üniteden yaptığım ayarlarla kuyruk sliderinin kuyruk borusuna çok yaklamasını sağlayamıyorum.
Burada bence mekanik bir ayar problemi var. Kuyruk servonuzu merkezleyip servo hornunu 90 derece olacak şekilde takmalısınız. FBL ünitenizde bunu yapmanıza izin verecek bir imkan mutlaka vardır diye düşünüyorum. Örnek olarak Aling 3GX'de kuyruk gyronuzu Rate Mode'a alarak merkezleyebiliyorsunuz. Belki sizin yazılımınızda ayarlayabilmeniz için gyro'yu devre dışı bırakıp servoyu merkeze alan bir bölüm falan olabilir. Servoyu merkezledikten sonra torka karşılık verecek servonun işini kolaylaştıracak 10 mm'lik (Trex 700 için kullanılan değerdir) bir torka karşı açı vermeniz uygun olur. Sonrada limit ayalarını yapacaksınız ve geriye gyro gain değerinizi ayarlamak kalacak. Ben sizin yerinizde olsam kuyruk ayarlarımı mekanikten başlayarak yeniden yapardım.

Cahit Kaş' Alıntı:

durum anlaşılmadıysa video eklerim. Kısaca sorum şu. servonun merkezlendiği noktayı nasıl değiştiririm. (belki sorunun kaynaüı bu değildir ama merak ettim)

Şimdiden teşekkürler..

normal modda uçarken gazlarda ani değişimler kuyruk kaçırttır bunun tek çözümü kafa devri artışıdır bunuda TH curve ile yaparsınız , linear çizgisini bozun 0 25 50 75 100 değilde 0 40 70 85 100 yapın ve kafa devri arttığı için kuyruk kaçması ortadan kalkacak

diğer soruya gelirsek kumandayı açın helikopteri açın , fbl sistemden servoya herkangi bir trim mudahalesi varsa sıfırlayın , daha sonra servo kafasını sökün ve tam dik olacak şekilde yerine takın, daha sonra pitch sliderın kuyruk borusuna yakın olacak şekilde link boyunu uzatıp kısaltarak ayarlayın , kuyruk pallerini katladığınızda V harfi şeklinde olmalı ve araya serçe parmağınız girebilmeli, son olarakta sağ sol limitlerini yeniden ayarlayın .

bu arada Servolar bir yone 60 diğer yönede 60 toplamda 120 derece hareket ederler, servoların özelliklerine bakarsanız 4.8 voltta 60 dereceyi 0.10 saniyede

- 6 voltta 60 dereceyi 0.08 saniyede kat eder gibi ibareler vardır

Evet kuyru kaçırmasının nedeni kafa devrinin düşük olması imiş. Bu gün idle thr.curve ayarını 90-90-90-90 olarak girdim. ve kuyruk gayet iyiydi. Hatta 85 te de iyiydi. Tabi öncelille kuyruk ayarlarını baştan Mesut Bey'in dediği gibi yaptım. Şu an memnunum. Hatta bundan cesaret alarak bu gün ilk invertimi gerçekleştirdim. Düz uçmak bile bana heyecan veriyor ama heliyi ters görmek ayrı bir güzeldi. Bununla ilgili bir video var. yükleme tamamlansın ekliyeceğim.

Çok teşekkürler

Ynt: [Video]: Raptor G4 E720 - 12.01.14 Uçuşum

tebrikler cahit bey merakla bekliyoruz

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Cahit Kaş' Alıntı:
Evet kuyru kaçırmasının nedeni kafa devrinin düşük olması imiş. ..........Hatta bundan cesaret alarak bu gün ilk invertimi gerçekleştirdim. Düz uçmak bile bana heyecan veriyor ama heliyi ters görmek ayrı bir güzeldi. .....
Ilk IDLE-Up ve ILK INVERT :thumbup: Harikasının Cahit Bey :bravo: :halay:

güzel uçuş,,,,, bende kabiliyet olmadığı kesin daha mcpx bl i bile invert e almadım...Bazen her şeyi satayım diye geçiyor içimden,,, olmuyorsa zorlamanın anlamı yok

kadir kocaman' Alıntı:
güzel uçuş,,,,, bende kabiliyet olmadığı kesin daha mcpx bl i bile invert e almadım...Bazen her şeyi satayım diye geçiyor içimden,,, olmuyorsa zorlamanın anlamı yok
Valla Kadir Bey, satacak olsam ben satardim :laugh: Bir yere yetismiyoruz ya da yarismaya girecek degiliz ya :D Ne yaptigimizdan cok, ne kadar zevk aldigimiz onemli ;) Aynen devam %p

kadir kocaman' Alıntı:

Kabiliyet ile alakası yoktur. Küçük modelleri inverte almak ve tutmak daha zordur. Ben v922 de inverte geçiyordum ama böyle dengeli olmuyordu. Ki v922 "mcpx bl" ye göre daha sakin.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Valla Kadir Bey, satacak olsam ben satardim :laugh: Bir yere yetismiyoruz ya da yarismaya girecek degiliz ya :D Ne yaptigimizdan cok, ne kadar zevk aldigimiz onemli ;) Aynen devam %p

Mehmet Bey haklı. Ben düz uçuşlardan da çok zevk alıyorum.

kadir kocaman' Alıntı:
Kabiliyet olup olmamasını bir önemi yok bence Kadir Bey. Hatta olan veya olmayan birşey bile yok. :laugh: Çoğu hobide olduğu gibi RC'de de maksat daha ziyade farklı birşeylerle uğraşıp iyi vakit geçirmek, sosyalleşmek bana kalırsa.

Düşünsenize nerden tanıycaktık biz sizi bu hobi olmasaydı, ama şimdi İzmir'e gidince arayacak biri var. :)