[Video]: Ustadlar yardiminiza ihtiyacim var:( Trex 450 sport v2

subhi taghiyev' Alıntı:
bu videoya istinaden 5-6 dereceyi yakalamak istiyorum,gaz kolu ortadayken sag stiki maksimum yaptigim zaman 5-6 dereceyi,elevatora -4 degeri girdigimde aliyorum.boyle yaptigim zaman ise sag stikle elevator verdigimde servo hareket etmiyor.nerde yalnish oldu?90 derece yerinde.paralellik tami tamina cihazla olculdu.link boylari manuel-deki gibidir.baska ne ola bilirki?bu arada maksimum acini yani 11derece yapmak icin deger olarak 24-25 girdim oldu.
Merhaba Subhi Bey,

Elevator komutu verdiğinizde hangi servo hareket etmiyor anlamadım :rolleyes: Problem ne olabilir diye sormuşsunuz valla ne desem bilemedim. Acaba konuda detaylı anlatılan hangi aşamayı düzgün yapamadığınız, bir şey söylemek gerçekten güç :-\

Pitch açısının 11 derece olması için girdiğiniz değer 25 olabilir. Helinin fiziki toplaması ile değişebilen bir rakam, bence problem yok ;)

hocam sw mix ayarini degerini ne kadar asagi salsan servo o kadar saar oluyor.yani bu normal.normal olmuyan ise elevatorun 5-6 dereceni coook asagi degerdi almasidir.yani 5-6 dereceyi eksi 4-5 degerde aliyor heli.buda aileron elevator komutu verdiginde servolarin hic hareket etmemesi demektir.servoda problem yok.sw mix ayarinda servo ekside digilde + degerinde hareket ede bilir.ekside test etdim servonun hareket etmesi olmuyor.bence bu normal.

O zaman servolar normal hareket edecek sekilde birakinca Elevator aci degeri MAX kac oluyor peki ?

1)eksi 4,5derece.2)hocam bugun test ucusu yapmak istedim valla bilemedim servolar 90derece ve shash plate paralellik her sey normal.ama heli kalkmaya calistigi zaman sola sogru kaciyor.heliye arkadan baktigimizda sol.heliyle burun buruna durdugumuz zaman saga.nolur biri yardimci olsun bu ne ya.bu kadar kafa catlat sonuda boyle :(

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

bu kiminse test ucusudur.bakiniz burda sola kacma yoktur.3)bide sizden bi sey sorucam AVC rate moddur oylemi?bide rudder servosu head lock modda normal biraktigim zaman yani slider ortada oldugu zaman 90derecemi durmali?bende rate moda saldigim zaman 90 duruyor.ama head lock modda stikle oyanamasam biraksam 90derece olmuycak.4)rudder -a expo versem yalnish yapmarim sizce?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
hocam aynen bendeki problem.ama diger forumlarda diyorlarki bu normal.nasil normal ya :mad: heli kalkmadan sola kacarsa sonu cook kotu olur bence :(

Inanın Subhi Bey neyi nerede yanlış / eksik yapıyorsunuz hiç bir fikrim yok :-\

Subhi Bey muhtemelen diğer forumlarda bu durumun normal olarak söylenmesinin sebebi helikopterde ana pervanenin dönerken havayla sürtünmesinden meydana çıkan drift etkisi olsa gerek. Drift etkisi sebebiyle helikopterlerimiz aileron ekseni yönünde bir yatış eğilimindelerdir. Fakat anladığım kadarıyla sizde bu durum oldukça rahatsız edici miktarlarda gerçekleşiyor. Ters yönde trim vererek bu etkiyi makul miktarlara indiremiyor musunuz ?

Türker Akgün' Alıntı:
Subhi Bey muhtemelen diğer forumlarda bu durumun normal olarak söylenmesinin sebebi helikopterde ana pervanenin dönerken havayla sürtünmesinden meydana çıkan drift etkisi olsa gerek. Drift etkisi sebebiyle helikopterlerimiz aileron ekseni yönünde bir yatış eğilimindelerdir. Fakat anladığım kadarıyla sizde bu durum oldukça rahatsız edici miktarlarda gerçekleşiyor. Ters yönde trim vererek bu etkiyi makul miktarlara indiremiyor musunuz ?
Turker bey evvela tesekkurler yorumunuz icin.trim versem sizce pitch curve acilar falan bozulmazki?

subhi taghiyev' Alıntı:
Turker bey evvela tesekkurler yorumunuz icin.trim versem sizce pitch curve acilar falan bozulmazki?
Kumanda üzerindeki TRIM değerlerinin CURVE herhangi bir etkisi yoktur :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kumanda üzerindeki TRIM değerlerinin CURVE herhangi bir etkisi yoktur :)
mehmet bey trimi ben saga vermeliyimmi?

subhi taghiyev' Alıntı:
mehmet bey trimi ben saga vermeliyimmi?
Genel prensip daima istenmeyen hareketin yönünün tersine TRIM verilir Subhi Bey

Sent from my iPhone using Tapatalk

:) forumda uçurmasını dört gözle beklediğim tek kişisiniz. umarım en kısa zamanda hover videolarını görürüz :) :) kolay gelsin, slmlr...

Oguz Kankavi' Alıntı:
:) forumda uçurmasını dört gözle beklediğim tek kişisiniz. umarım en kısa zamanda hover videolarını görürüz :) :) kolay gelsin, slmlr...
inshallah abim.bugun kotu bir hadise yasadim.heliyi evde ucurdum test icin :( kolumu kesik kesik etdi.paller copluk oldu.yarin insallah sahaya gidcem

Nasıl yanı saka degil mı Subhi Bey. Evde 450 sınıfı bir heli nasıl ucabilir ki, resmen Allah korumuş size :(

Lütfen GUVENLIK bölümüne bir kere daha bakın.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Salonda 500 uçuran bir vatandaşımız vardı bir forumda,,, ayarlarını kumpasla yaptım ip gibi duruyor diye hava atıyordu :) onun üstüne rekor kıran Türk görmedim daha :)