Windbox Yer İstasyonu

Nesimi Sakmak

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Herkese merhabalar. Son zamanlarda yeni birşeyler gelmediği için yeni konu açamıyorum. Ama bu boş durduğum anlamına gelmesin. Fırsat buldukça uçuşlara ve yeni denemelere devam ediyorum. Bu konu doğrudan benimle ilgili olmasa da proje içinde emeğim olduğu için paylaşmak istedim.

Geçen Ramazan Bayramında İzmirli modelci arkadaşım Burak Deliorman (kendisi çoğunlukla FPV uçuşları ile ilgilenir ama diğer model dallarından da bir çok modeli vardır) FPV uçağını joystik ile kullanmak istediğini söyledi. Konuyla ilgili araştırma yapmaya başladık. Hemen aklıma Sümer Abinin konusu geldi. Kullanmak istediğimiz joystik dijital olduğu için o proje tam olarak bizim istediğimizi vermeyecekti. Konu içinde bir arkadaşımızın paylaştığı Windbox tam olarak bizim aradığımız üründü. O linkten araştırmayı biraz daha genişlettik ve ürünü alabileceğimiz yerlere ulaştık. Şansa bakın ki çinliler de konuya el atmış.

Bu linkteki ünite sistemin beyni olarak tanımlanıyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ancak çinli arkadaşlar Quanum etiketiyle Saitek X52 joystiği de ekleyerek ayrı bir sistem satışa çıkarmışlar.

Aslında bu sistem bizim istediğimiz gibi bir sistem ama hem joystiğin elimizde olması hemde bazı eklentiler yapmak istediğimiz için sadece sistemin beyin kısmını almayı tercih ettik. Bunda olmayıpta bizim eklemek istediğimiz eklemelerin başında sisteme klasik bir kumanda eklemek var. Her ne kadar denenmiş bir sistemde olsa her ihtimale karşı sisteme klasik bir kumanda eklemek istiyorduk. Acil bir durumda sinyal çıkışını kumandaya aktarıp modeli sağlama almak için.

Siparişimiz birkaç hafta önce elimize ulaştı ve Burak arkadaşımız hızlı bir sistem kurulumu yaparak bu işin olurunu denedi.

Tam olarak istediğimiz gibi tepkileri aldık. Artık geriye bu sistemi taşıyacak bir sistem kurmaya geldi sıra.

Şöyle bir yerleşim planı vardı aklımızda. Burada devreye ben girdim. İstasyon için gerekli ölçümleri yapıp çizim masasına oturdum. Birkaç yer değişimi ve denemeden sonra son haline karar verdik ve kesime gönderdik.

Boyamadan olmazdı tabi.

Bu fotolar dün akşama kadar olanlardı. Aşağıdaki fotolarda gece boyunca çalışılıp son haline kavuşan sistemin fotolarıdır.

Sabaha karşı Burak sistemin kurulumunu tamamlayıp fotolarını bana gönderdi. Kullanmak için sabırsızlanıyoruz ancak bugün ve yarın için bulunduğumuz bölgede fırtına uyarısı var. O yüzden deneme haftaya kalabilir.

Sistemin özelliklerinden bahsedeyim.
Sistemin beyni Windbox konudanda anlaşılacağı gibi. Dijital bir joystikten aldığı sinyalleri bizim modellerimize uygun çıkışa çevirerek kendi içinde bulunan 2.4 ghz verici ile yayınlıyor. Evet beyin kendi içinde 2.4 ghz verici barındırıyor ve 12 kanallı bir alıcı ile geliyor. Bu alıcı ve verici sistemini de ayrıca kullanacağız.

Joystik olarak Saitek X52 kullandık. Bilenler bilir. Çok sağlam bir joystiktir.

Sisteme bir de JR modül yuvası ekledik. Farklı sistemler kullanabilmek için.

2.4 ghz FPV uçuşları için uygun olmadığından sisteme Rlink uhf verici ekledik. Zaten halihazırda kullandığımız vericidir kendisi. Burak arkadaşımızın bu verici ile 40.5 km mesafesi mevcut.

Sisteme her ihtimale karşı bir de normal kumanda ekledik. Bir buton yardımı ile kumanda ve windbox arasında hızlı şekilde geçiş yapabiliyoruz. Aslında kumandayı kurtarma için düşündük ancak FPV uçuşları yapanlar modeli görerek indirmeyi tercih ediyorlar. Biraz da o yüzden inişe gelirken kumandaya geçip görerek indirmek için de kullanılacaktır.

Kumanda üzerinde kalan boşluk alana da DVR kayıt cihazı ekledik. Bu şekilde herşey bir arada oldu. Monitörü de sisteme sabitleyecektik ancak sonradan vazgeçtik. Böylesi daha iyi oldu. Sistem bu haliyle 3S batarya ile besleniyor.

Şimdilik aktarabileceklerim bu kadar. İlk fırsatta uçuş denemesini yapacağız. O günden foto ve videoları da ayrıca eklerim.

Windbox Yer İstasyonu

deneme uçuşu için rezerve

Windbox Yer İstasyonu

Çok güzel çalışma olmuş Nesimi abi. :)

Bu joystick e bende göz atmıştım geçenlerde. Ama rudder pedalları yok. Pedalsız olarak sistemde rudder kullanılabiliniyor mu?

Birde hk da 500 euro ve 10kg kargo var. Bunun size maliyetine oldu ?

Windbox Yer İstasyonu

Kadir Kurt' Alıntı:
Çok güzel çalışma olmuş Nesimi abi. :)

Bu joystick e bende göz atmıştım geçenlerde. Ama rudder pedalları yok. Pedalsız olarak sistemde rudder kullanılabiliniyor mu?

Birde hk da 500 euro ve 10kg kargo var. Bunun size maliyetine oldu ?

Teşekkürler Kadir. Evet joystiğin kendisinde rudder lövye kolunda mevcut ama ayrıca satılan rudder pedalları da usb bağlantısıyla sisteme dahil edilebiliyor. Biz HK dan sadece sistemin beynini aldık. Konu başındaki ilk link. 200 dolar fiyatı var. Diğer setin 10 kg olmasının sebebi iyice incelersen büyük bir alüminyum taşıma çantası ve sağlam bir tripodla birlikte gelmesindendir. Bize toplam maliyetini inan bilmiyorum. Piyasada 400 tl civarına joystiğin ikinci elini bulmak mümkün.

Windbox Yer İstasyonu

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Teşekkürler Kadir. Evet joystiğin kendisinde rudder lövye kolunda mevcut ama ayrıca satılan rudder pedalları da usb bağlantısıyla sisteme dahil edilebiliyor. Biz HK dan sadece sistemin beynini aldık. Konu başındaki ilk link. 200 dolar fiyatı var. Diğer setin 10 kg olmasının sebebi iyice incelersen büyük bir alüminyum taşıma çantası ve sağlam bir tripodla birlikte gelmesindendir. Bize toplam maliyetini inan bilmiyorum. Piyasada 400 tl civarına joystiğin ikinci elini bulmak mümkün.
ben çantaya ve tripoda dikkat etmemiştim. Onlarla birlikte 10kg olması normal. Maiden uçuşunu merakla bekliyorum :)

Windbox Yer İstasyonu

Yurtdışında bolca gördüğümüz ve merak ettigimiz sahane bir calisma olmus :bravo:

Konu ile ilgili video da bekliyoruz :halay:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Windbox Yer İstasyonu

Eline sağlık

Windbox Yer İstasyonu

abi elinize emeğinize sağlık, harika bir DIY çalışması olmuş. Efsane :bravo:

Windbox Yer İstasyonu

herşden önce profesyonel bir çalışma olmuş . el becerinizin maşallahı var.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Windbox Yer İstasyonu

Çalışma 10 numara , işçilik perfect , elektrostatik boyaya bayıldım , video ve denemleri ben de dört gözle bekliyorum...Elinize sağlık Nesimi bey..... :saygilar:

Windbox Yer İstasyonu

Çok güzel bir çalışma ellerinize sağlık %p

Windbox Yer İstasyonu

Elinize sağlık Nesimi Bey. :bravo:

Sanırım herkesin bir şekilde hayalini kurduğu bir sistem. :coolxf:

Siz mutlu sona çok yaklaşmışsınız, gelişmeleri merakla takip ediyoruz. :RCKolik:

Sırf görüntü bile yeter bence. :laugh: :hoppa:

Windbox Yer İstasyonu

Kale baykar grubunda bile böyle yakışıklı yer istasyonu yoktur :)

Keyifle kullanın inşallah. Kullanım deneyimlerinizi de merakla bekliyoruz.

Dragonfly...