Yeni Modelim Protos 500

Arkadaşlar modeli hızlıca topladım. Hatta 8 pil mevcut 6s pillerim ile deneme uçuşu bile yaptım. :) Tüm şaftları değiştim. Esc alt tablaya bağlı idi. Alt tabla kırılınca esc de zarar gördü. Servoları çalıştrıyordu. Ancak motora gaz verince hemen gazı kesiyordu. Neyse başka esc taktım. Model %70 - 80 ıdle da sağa sola kaçıyordu. % 50-60 gazda her hangi bir problem olmayınca bundan sonra model ile sakin sakin scale! uçarak yoluma devam etme kararı aldım. Tabi dayanamayıp 3 -5 takla da attım :) . Model için yeni pil olarak 4s pil aldım. Henüz 4s pili denemedim.Her halde 4s ile %80 ıdle da 6s in %50 ıdle da verdiği devri ortalama alırım diye düşünüyorum. 6s pil bulamamakta 4s pile geçmeme etken oldu tabi. Birde 4s sistemli bixler tarzı hızlı bir model toplayacağım. Her iki modelde de kullanırım pilleri. Protosun 4s performansınıda uçunca paylaşırım buradan.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Öğlen arası 4s 2800mah 65c pil ile ilk uçuşumu sorunsuz tamamladım.Kuyrukta kaçırma yok. Hover olarak uçulacaksa 4s ile problem yok :) Ama hafif 3d bile zor. Pinyon değişmek gerek. Zaten manualde de öyle yazıyor. Mevcudu 14t. 18t yada 19t ile istediğim 3d kıvamına gelir diye tahmin ediyorum.

Şu modelde en sevmediğim sanıyorum FBL ünitenin konumu. Zamanında ben de bavarianın kasayı yamultmuştum, üniteye bişey olmamıştı ama kasasında biraz göçme olmuştu. Darbeyi güzelce üzerine aldı özetle. Plastik kasa olsa elektroniğe de zarar gelirdi eminim.

Şimdi düşünüyorum da ünite üzerine bir PU gel tarzı bişey yapıştırılabilir. O da şaftın şok darbesini önemli oranda emer.

Şu modelde en sevmediğim sanıyorum FBL ünitenin konumu. Zamanında ben de bavarianın kasayı yamultmuştum, üniteye bişey olmamıştı ama kasasında biraz göçme olmuştu. Darbeyi güzelce üzerine aldı özetle. Plastik kasa olsa elektroniğe de zarar gelirdi eminim.

Şimdi düşünüyorum da ünite üzerine bir PU gel tarzı bişey yapıştırılabilir. O da şaftın şok darbesini önemli oranda emer.
Ünitenin yeri gayet güzel Rasim. Sen sanırım alt tablanın üst kısmında kullanmıştın üniteyi. Ben hobbywing esc arızalanınca yeni escyi de (skywalker 60 amper) alt tablanın alt kısmına aldım. Daha güzel oldu. Ön kısma sığdıramadım.

Bir ara spirit zamanı heralde ben de üste almışım, şu videodan gördüm;

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kanopi gövdeyi yarım kapattığı için sanıyorum çok temiz görünmüyordu o şekilde gözüme ama ünitenin güvenliği daha önemli. Sonuçta nereye koyarsan koy havada hiçbirini fark etmiyorsun :)

Bir ara spirit zamanı heralde ben de üste almışım, şu videodan gördüm;

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kanopi gövdeyi yarım kapattığı için sanıyorum çok temiz görünmüyordu o şekilde gözüme ama ünitenin güvenliği daha önemli. Sonuçta nereye koyarsan koy havada hiçbirini fark etmiyorsun :)
Havada farketmiyorusun tabi. Ama yerdeki görüntüde önemli. Ben bazen tvnin yanına koyup ara ara izliyorum modeli :)

Arkadaşlar protos rahmetli oldu. Havada gaz kesti. 10 metreden çakıldı.Esc kaynalı olduğunu düşünüyorum. (Hobbywing Skywalker 60A) Hasar büyük. Canopy, karbon iniş takımı, pal tutucu, linkler, alt plastik tabla, pil (sıfır pildi ) ilk gördüklerim. Karbon frame bile çatlamış. Pallerde firar kenarlarından 5-10 cm kadar açmış. Çok detaylı incelemedim. Ama zaten hasar görmeyen birşey kalmamış. Şaftlarda gitmiştir kesin. Kuyruk sağlam gibi duruyor. Elektroniğe bakmadım henüz. Şu an bitkisel hayatta. Toplarmıyım bilmiyorum. İlk kırımdan sonra 3-5 yedek daha almıştım.Sanırım tüm yedekler mevcut.Bakalım zaman ne gösterir.

Geçmiş olsun Oğuzhan, skywalker nasıldır bilgim yok, biz hep platinum kullandık. Paller, kanopi, iniş takımı gittiğine, kuyruk sağlam kaldığına göre daha çok burun yönünden aldı hasarı... İniş takımı tercihim her zaman orjinal gorilla olan olurdu, karbonda herhangi bir darbe emişi yok böyle gidiyor. Ama pal, kanopi, pil, frame gibi hasarlar ciddi masraf, haliyle yeni kit düşünülebilir kampanya falan varsa. Temelde 380 in stretch versiyonu olan Goblin 420 de düşünülebilir veya tabii ki herzamanki gibi Align lar...

• Beğen
Tepkiler: Oğuzhan KÖSOĞLU
Geçmiş olsun Oğuzhan, skywalker nasıldır bilgim yok, biz hep platinum kullandık. Paller, kanopi, iniş takımı gittiğine, kuyruk sağlam kaldığına göre daha çok burun yönünden aldı hasarı... İniş takımı tercihim her zaman orjinal gorilla olan olurdu, karbonda herhangi bir darbe emişi yok böyle gidiyor. Ama pal, kanopi, pil, frame gibi hasarlar ciddi masraf, haliyle yeni kit düşünülebilir kampanya falan varsa. Temelde 380 in stretch versiyonu olan Goblin 420 de düşünülebilir veya tabii ki herzamanki gibi Align lar...
Sağol Rasim. Elimde hemen hemen her yedek olduğu için şimdilik yeni kit kesinlikle düşünmüyorum. Malum fiyatlarda buna etken tabi. Hatırlarsan senden aldığın turuncu renkli frame bile var yedeklerde. Orjinal caopy çiziksiz duruyor. Sıfır pal ve pal tutucuları da yeni almıştım zaten. En sıkıntı pil. Şu an balkonda duruyor. Muhtemelen atacağım pili. Başka 4s pilimde var. Toplarsam eğer o pil ile en azından hoverda testini yaparım.

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Tekrardan geçmiş olsun.

Pilin sorun oluşturabilecek hücreleri ayrılıp uçakta vs kullanılabilir. Benim 6s 5000mah pilin 1 hücresi tamamen ölü bir hücresi ise 1.7v gösteriyordu. 2 hücreyi çıkarıp tekrar toparladım. Şuan iç dirençleri 3 civarlarında olan misler gibi bir 4s pilim var. Ve sorunsuz, yüklenerek kullanıyorum.

Skywalker escler heli escsi değil diye düşünüyorum. Ama sebebini bilmiyorum :) Bunun doğru veya yanlış olduğuna dair bilen birilerinin aydınlatması güzel olurdu.

Modelin yedekleri varsa toparlamak tabi yine mantıklı. Fakat taze kanda mantıklı olabilir :)

Sana güzel bir haber vereyim :) Midlandda kitlere Goosky bölümü eklenmiş. Eskiden yoktu. Demek ki yeni kitler sipariş ettiler Goosky'dan. Birkaç ay içinde satışa çıkarlar muhtemelen :)

Tekrardan geçmiş olsun.

Pilin sorun oluşturabilecek hücreleri ayrılıp uçakta vs kullanılabilir. Benim 6s 5000mah pilin 1 hücresi tamamen ölü bir hücresi ise 1.7v gösteriyordu. 2 hücreyi çıkarıp tekrar toparladım. Şuan iç dirençleri 3 civarlarında olan misler gibi bir 4s pilim var. Ve sorunsuz, yüklenerek kullanıyorum.

Skywalker escler heli escsi değil diye düşünüyorum. Ama sebebini bilmiyorum :) Bunun doğru veya yanlış olduğuna dair bilen birilerinin aydınlatması güzel olurdu.

Modelin yedekleri varsa toparlamak tabi yine mantıklı. Fakat taze kanda mantıklı olabilir :)

Sana güzel bir haber vereyim :) Midlandda kitlere Goosky bölümü eklenmiş. Eskiden yoktu. Demek ki yeni kitler sipariş ettiler Goosky'dan. Birkaç ay içinde satışa çıkarlar muhtemelen :)

Sağolasın Ali. Goosky sekmesini bende farketttim geçenlerde. S1 için para biriktirmeye başladım :) Pili detaylı incelemedim. Ama muhtemelen 2 hücresi darbe aldı. Zaten ben pil ayırma işini beceremem. Ayırma durumum olursa sana gönderirim :)

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Sağolasın Ali. Goosky sekmesini bende farketttim geçenlerde. S1 için para biriktirmeye başladım :)
S1 olur S4 venom olur :evil:
Pili detaylı incelemedim. Ama muhtemelen 2 hücresi darbe aldı. Zaten ben pil ayırma işini beceremem. Ayırma durumum olursa sana gönderirim :)
4 kere pil ayırdım. 3ü çöp oldu😁 Ama artık öğrendim. Lehim yapmak bile tecrübe istiyor. Modelcilik hayatımda iş görecek kadar lehim yapmayı 1 senedir biliyorum diyebilirim :D Senin pilini de sağlıklı bir şekilde ameliyat edebilirim ama daha doğrusu bu engin tecrübelerimi sana aktararak senin bu işi yapman olabilir :lol::lol:

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
S1 olur S4 venom olur :evil:

4 kere pil ayırdım. 3ü çöp oldu😁 Ama artık öğrendim. Lehim yapmak bile tecrübe istiyor. Modelcilik hayatımda iş görecek kadar lehim yapmayı 1 senedir biliyorum diyebilirim :D Senin pilini de sağlıklı bir şekilde ameliyat edebilirim ama daha doğrusu bu engin tecrübelerimi sana aktararak senin bu işi yapman olabilir :lol::lol:
En fazla s4 olsun hadi :) Lehim işinde çok kötüyüm. Genelde kabloları birbirine bağlayıp üzerine heat shrink geçiriyorum. :(