ZMR H250 CF Mini Quad Multicopter

Musa Serdar TERZİOĞLU' Alıntı:
Abi sakıncası yok ise bir soru geliyor

ZTW Spider 12A
Afro ESC 12Amp Ultra Lite Multi-rotor

Bu iki ESc arasında çok fark varmı. bildiğim kadarı ile ikisi de 4s lipo ile çalışıyor... performans bakımından hangisini tavisye edersin ?

İkisi de SimonK yazılımı yüklü geliyor. Afro ESC nin iki versiyonu var. Biri OPTO diğeri BEC li. BEC olan için ayrıca UBEC kullanmaya gerek kalmıyor. Üçüne de BlHeli yüklenip One Shot ve Dampen Light özelliği kullanılabiliyor. Evet ikisi de 4S destekliyor. Ağırlık farklarına bakmak lazım. Büyük olasılıkla ciddi bir fark yoktur. Yanlış hatırlamıyorsam Afro Esc ler Usb Linker alınıp direk sinyal kablosundan yazılım güncelleme veya BlHeli yükleme yapılabiliyordu. Yani her ikisi de tercih edilebilir.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
İkisi de SimonK yazılımı yüklü geliyor. Afro ESC nin iki versiyonu var. Biri OPTO diğeri BEC li. BEC olan için ayrıca UBEC kullanmaya gerek kalmıyor. Üçüne de BlHeli yüklenip One Shot ve Dampen Light özelliği kullanılabiliyor. Evet ikisi de 4S destekliyor. Ağırlık farklarına bakmak lazım. Büyük olasılıkla ciddi bir fark yoktur. Yanlış hatırlamıyorsam Afro Esc ler Usb Linker alınıp direk sinyal kablosundan yazılım güncelleme veya BlHeli yükleme yapılabiliyordu. Yani her ikisi de tercih edilebilir.

Evet abi afro usb destekli... çok fark yok imiş o zaman ben afro ya devam edim... Teşekkürler.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Esc leri değiştirdiğinizi bilmiyordum. İyi olmuş. İlk zamanlar Emax'ı öneriyordum evet ama zamanla yeni parçalar ve yeni özellikler eklenince önerilen parçalarda değişiklikler olması kaçınılmaz oluyor. ZTW yi bir süredir İstanbul, İzmir, Ankara üçgeninde ve belki diğer illerde arkadaşlarımız deniyorlardı ve memnun olmadıklarına dair bir geri dönüş olmadı. Aksine herkes çok memnun. İlk fırsatta ben de değiştireceğim. Yani iyi olmuş bu şekilde değiştirmeniz.

Ubec konusuna gelirsek boş yere yurtdışını beklemeyin. Bu parçadan bende 3 adet var ve hepsini aşağıya eklediğim linkten aldım. Üç kuruş fazla olsun temiz olsun hesabı. Satıcı da sağlamdır. Birçok alışverişim oldu her seferinde doğru parçayı aynı gün kargo ile gönderdi. Acil ihtiyaçlarım olduğunda buradan alıyorum. Tavsiye ederim. Fiyat biraz fazla ama olsun.

Bilmeden iyi bir şey yapmışım esc leri değiştirmekle :) Neyse ki çok pahalı bir parça değil verdiğiniz linkten alırım o zaman.

Bundan bir adet alıp, esc lerden birine bağlıyorum ve onuda naze ye enerji vermek için kullanıyorum. Doğru anlamış mıyım?

Kendi sistemime göre bir bağlantı şeması çizeceğim montaj öncesi, sizle paylaşırım yanlış bir şey var mı diye.

Alper Sahin' Alıntı:
Bilmeden iyi bir şey yapmışım esc leri değiştirmekle :) Neyse ki çok pahalı bir parça değil verdiğiniz linkten alırım o zaman.

Bundan bir adet alıp, esc lerden birine bağlıyorum ve onuda naze ye enerji vermek için kullanıyorum. Doğru anlamış mıyım?

Kendi sistemime göre bir bağlantı şeması çizeceğim montaj öncesi, sizle paylaşırım yanlış bir şey var mı diye.

Evet bunu yapalım çünkü öngördüğünüz bağlantı yanlış. Escleri kontrol kartında normal kanallarına bağlıyorsunuz. Bu parçayı da boşta kalan iki motor girişinden birine artı eksi yönüne dikkat ederek takıyorsunuz. Güç girişinide yine artı eksiye dikkat ederek PDB ye bağlıyorsunuz. Yani bir nevi bunu da ESC olarak görün. Ama sadece parçalara 5V güç vermek için kullanıyorsunuz.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Evet bunu yapalım çünkü öngördüğünüz bağlantı yanlış. Escleri kontrol kartında normal kanallarına bağlıyorsunuz. Bu parçayı da boşta kalan iki motor girişinden birine artı eksi yönüne dikkat ederek takıyorsunuz. Güç girişinide yine artı eksiye dikkat ederek PDB ye bağlıyorsunuz. Yani bir nevi bunu da ESC olarak görün. Ama sadece parçalara 5V güç vermek için kullanıyorsunuz.

Daha çok öğrenmem gereken şey var :)

Biraz önce gelen kargo ile tüm siparişlerim tamamlanmış oldu :halay: Bir tek ubec eksik. Onuda biraz önce Nesimi bey sayesinde öğrendim :) Haftaya iş yoğunluğuna göre montaja başlarım artık.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Alper Sahin' Alıntı:
Biraz önce gelen kargo ile tüm siparişlerim tamamlanmış oldu :halay: Bir tek ubec eksik. Onuda biraz önce Nesimi bey sayesinde öğrendim :) Haftaya iş yoğunluğuna göre montaja başlarım artık.
En sevdiğim tablo, hayırlı olsun Alper :thumbup: :halay:

Alper Sahin' Alıntı:

Böyle manzaraları seviyorum. Gördüğüm kadarıyla Alper (bey lafını kaldıralım artık) neredeyse eksiksiz. Lehim yaparken takmak için gözlük bile var. :D Böyle arkadaşları görünce bu işi daha bir seviyorum. Alper bundan sonrası montaj için bol bol video izleyip, yapılan işlere bakıp güzel bir kurulum yapmak. Bizde elimizden geldiğince yardımcı olacağız tabi. Yalnız lehim yaparken dikkatli ol parçaları yedeksiz almışsın. Sorun olmasın.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Yalnız lehim yaparken dikkatli ol parçaları yedeksiz almışsın. Sorun olmasın.
+ 1.000.000 :( :D

Hayirli olsun kazasiz belasiz kisa devresiz toplarsiniz insallah

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Böyle manzaraları seviyorum. Gördüğüm kadarıyla Alper (bey lafını kaldıralım artık) neredeyse eksiksiz. Lehim yaparken takmak için gözlük bile var. :D Böyle arkadaşları görünce bu işi daha bir seviyorum. Alper bundan sonrası montaj için bol bol video izleyip, yapılan işlere bakıp güzel bir kurulum yapmak. Bizde elimizden geldiğince yardımcı olacağız tabi. Yalnız lehim yaparken dikkatli ol parçaları yedeksiz almışsın. Sorun olmasın.

Bende sonradan keşke yedek alsaymışım dedim. Umarım düzgün lehim yaparım da problem olmaz. Artık duruma göre yedek siparişi de vereceğim. Dün biraz lehim çalıştım, birçok video izledim, elim yaptıkça alışıyor. İyice alışmadan parçalara geçmem zaten. Montaj kısmında da evet haklısın bol bol kaynak okumak ve video izlemek gerekiyor.

Ahmet Aksoy' Alıntı:
+ 1.000.000 :( :D

Hayirli olsun kazasiz belasiz kisa devresiz toplarsiniz insallah

Teşekkür ederim. İnşallah sorunsuz olur.

Video verici ile anten arasına uzatma kablo takılması ile ilgili daha önce bir kaç kez konuşup tartışmıştık. İmmersion RC nin verici çıkış ölçümü yapan bir cihazı var. Bu cihazın ölçümleri ile daha somut veriler elde edebilmek mümkün. Henüz bu cihazı alamadım ama alan ve sonuçları yayınlayan bazı modelciler sayesinde sonuçları bizde görebiliyoruz. Fotodaki örnek benim şu an kullandığım Skyzone TS58500 500 Mw verici.

DAL 600 Mw 32 kanal verici

Fotosu olmayan bazı ölçüm sonuçları

ImmersionRC 600mw: Almost 1000mw without extension, less than 600 with
SkyZone TS58500: 700mw without, 300mw with
Hawkeye 600mw: 1000mw without, 600mw with
Surveilzone XAT 600mw: 700mw with and without

Sanıyorum bu veriler çok yararlı olur hepimiz için.

Peki sonuçta kendi adıma ne yapmalıyım. Bu uzatmayı kullanmak bana ne kaybettirir? Hiç bir şey kaybettirmez. Çünkü ben quad modelimde 600 Mw lık bir güze ihtiyaç duymuyorum. Vericiyi de elimdeki 200 Mw lık olanla değiştirmek konusunda devamlı git geller yaşıyorum. 200 Mw lık bir güç bile clover antenlerle çok rahat 1 km lik bir mesafe sağlıyor. Bu sebeplerden vericinin konektör çıkışını güvenceye almak adına kullanabilirim.

Nesimi hocam, bizim sipariş hala ulaşmadı, bangood 'dan aldığım siparişler üst üste iki tanesi de geldi, surveilzone hala teslim edemedi.

Fatihsultanmehmed' Alıntı:
Nesimi hocam, bizim sipariş hala ulaşmadı, bangood 'dan aldığım siparişler üst üste iki tanesi de geldi, surveilzone hala teslim edemedi.

Surveilzone biraz geç geliyor ama geliyor. Beklemek lazım.