3S Lipolardan 4S Lipo Yapmak

berattea

Uye
Evet abilerim başlıkta yazdığı üzere elimde bulunan 6 parça 3s lipo pili hücresel olarak ayırıp birleştirerek 4 tane 4S lipo yapma düşüncem var kalan 2 hücre ilede 2S gözlük liposu yapmayı planlıyorum. Sorum şu evet çok tehlikeli çok riskli fakat bunları görmezden gelirsek böyle bir şey yapmak pratikte mümkünmüdür? Yapan deneyen uğraşan varmı? Yardımcı olursanız sevinirim. Başlamadan önce bilir kişilerden bir yardım ve tiyo bekliyorum.

Bilirkişi olmasamda, artık kaç tane yaptığımı unuttum. :laugh:
Piller marka, amper ve "C" değeri olarak aynı olduktan sonra, tabi dikkatlice ayırıp, birleştirmeyi başarırsan tamamdır.
Dikkat edilecek en önemli husus, pillerin lehim işlerini yaparken hızlı ve aşırı ısınmasına fırsat vermeden yapmak. İyi bir havya lazım bu işler için. Ben Weller 500 Watt kullanıyorum.
:saygilar:

Levent abi teşekkür ederim. Dediğin gibi piller birbirlerinin aynısı. Peki bu balans konnektorunu nasil yapiyoruz.

Berat Özdemir' Alıntı:
Levent abi teşekkür ederim. Dediğin gibi piller birbirlerinin aynısı. Peki bu balans konnektorunu nasil yapiyoruz.
Google Lipo Balance connectör Diagram yazınca bir sürü çıkıyor ama bir örnek. :saygilar: :saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Benim için o kadar gıcık bir iş ki;pilleri ayırırken birbirine yapışık oluyor,lehim yerleri kolay sökülmüyor,kolay lehimlenmiyor.Yapılabilir tabi ama kıymetli pillerde asla yapmıyorum.Atıl durumdakilerde sabırla yapılabilir.

Çok teşekkürler bu bilgiler ışığında bi deneme yapacağım bakalım sonuç ne olacak. Patlamayalım da

İsmail Tuncay DAL' Alıntı:
Benim için o kadar gıcık bir iş ki;pilleri ayırırken birbirine yapışık oluyor,lehim yerleri kolay sökülmüyor,kolay lehimlenmiyor.Yapılabilir tabi ama kıymetli pillerde asla yapmıyorum.Atıl durumdakilerde sabırla yapılabilir.
Fabrika lehimlerinin içindeki kurşun miktarı, yapılan lehimin daha fazla ısıya dayanıklı olması açısından azdır. Tabi içinde kurşun karışımı fazla olan lehim den de 40-50 derece fazla ısı ile eriyik hale dönüşür. Haliyle 40-50 hatta 100 wattlık havyalar bile yetersiz kalabilir, ayrıca havyanın uç yapısıda hızlıca lehim işini bitirebilmek için lehim yapılacak yüzeyi hemen ısıtabilecek boyutta olmalı. Lehimleme sonrası da soğuma süreci doğal olmalı zira yapılan lehimde çatlamalar yada sonrasında soğuk lehim oluşabilir.
Fakat, evet LiPo pil sökme ve toplama işi sabır ve dikkat istiyor.
%p

Zamanında ilk seyrettim video bu idi ve sonuçu görünce yapmaktan vazgeçmiştim :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol