ASSAULT 450 Sizce Nasil Bir Kittir ?

Kağan Kazancı' Alıntı:
Merhaba,
Hk450 kit alıp tgy306 servolar ve turnigy 3dH unite, turnigy sk3 4300 kv motor ve yep50 A esc ile kombine edin,
Sonra uçuşuna doyamazsınız :halay: :bravo:

Hk dan tek siparişle hepsini alırsınız, 450 size bir helide düzgün ayar yaparsanız çok kalite bir kite gerek kesinlikle yok.
Ben Align 450 dfc head set ile yukarıdaki gibi kombinasyonla canavar gibi uçuyorum,
İnanmayanlara video atabilirim :laugh:

O muazzam kafa devrinin ve stabilitenin en büyük şahidi benim :coolxf:

Kağan Kazancı' Alıntı:
Merhaba,
Hk450 kit alıp tgy306 servolar ve turnigy 3dH unite, turnigy sk3 4300 kv motor ve yep50 A esc ile kombine edin,
Sonra uçuşuna doyamazsınız :halay: :bravo:
Kağan elindeki HK450 kiti ne zaman aldın. Niye sorduğumu soracak olursan, takip etttiğim kadarı ile son 2 yıldır HK kitlerinde mm sapmalar ve hatalı üretimler çok oldu. Hatta sadece 450 kitlerde değil, 500 de bu sorun yaşandı.

Belki büyük hatalar değildi ama ilk kitini yanlız toplayan tüm arkadaşlar çok ciddi sıkıntılar çekip, epey bir uğraşmak durumda kaldılar.

Bunlar sadece forumlardan gördüğüm şeyler, şahsi tecrübem değil. Bu nedenle yanılıyor da olabilirim..

Ona iyi, buna kötü derken mümkün mertebe içini doldurursak daha güzel olur yorumlar. HK neye göre kötü, ALZRC neye göre iyi... Ben kullanıyorum, memnunum... Eee "HK kitler iyidir" genellemesi için yeterli mi bu veri? Memnun olmayan da bir dünya insan var. İki kere sıkınca sıyıran vidalar, biraz fazla sıkınca çatlayan frame, delik pozisyonlarının birbirini tutmaması gibi durumlar olabilir. Sonuçta malzeme kaliteleri arasında farklar olabilir ama bu devasa seviyede değildir diye tahmin ediyorum, hele 450 size bir model için. Aradaki fiyat farkı imallatta gösterilen özen, kalite kontrol faaliyetleri, markanın dünyada kazandığı prestij gibi sebeplerden kaynaklanıyor olabilir.

Hareketsiz parçaları, kiti HK alıp, hareketli aksamı Align veya daha iyisi ile kombine eden ve güzel güzel uçan çok kimseler var. Sonuçta o modelin kanopisi HK da olsa uçuyor Align da olsa uçuyor. Veya kuyruk stabilizerı plastik de olsa uçuyor, karbonfiber de olsa uçuyor. Bunlar performansı çok da etkilemeyen ekipmanlar. Rotor, dişliler, aktarma elemanları, vidalar gibi unsurları kalitelileri ile değiştirince sıkıntılar büyük oranda çözülüyor olabilir. Benim vurgulamak istediğim o değil. Aynı paralara çok daha kalitelisi varken maceraya gerek yok.

220 dolara JR Forza450 alınsa, buna kbar ünite takılsa maliyet 250 dolarlara gelir. Hesaplı tarafta kalınmak ve hobiye çok masraf yapılmak istenmiyorsa yurtiçi uygun yollu bir turnigy 9x alınabilir. Sonuçta eldeki ekipman Assault450 den çok daha kaliteli olur. Tabii nerde 220 dolara Forza derseniz şu anda yok, ilerleyen zamanlarda olabilir. Ben hala bu modele bu kadar para gözden çıkarılmışsa beklenmesi ve kampanyaların takip edilmesi taraftarıyım. Fastlad, helidirect, flyinghobby, amain, gibi gibi siteleri takip... bence %p

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kağan elindeki HK450 kiti ne zaman aldın. Niye sorduğumu soracak olursan, takip etttiğim kadarı ile son 2 yıldır HK kitlerinde mm sapmalar ve hatalı üretimler çok oldu. Hatta sadece 450 kitlerde değil, 500 de bu sorun yaşandı.

Belki büyük hatalar değildi ama ilk kitini yanlız toplayan tüm arkadaşlar çok ciddi sıkıntılar çekip, epey bir uğraşmak durumda kaldılar.

Bunlar sadece forumlardan gördüğüm şeyler, şahsi tecrübem değil. Bu nedenle yanılıyor da olabilirim..

Abi kiti hatırlamıyorum ne zaman aldığımı, ancak 1 yıl içerisindedir diye düşünüyorum.

Bu konuda şunu eklemek istiyorum. Özellikle yeni başlayanlar ve benim gibi pilotajını geliştirmek isteyenler için HK bulunmaz nimet. Bu işi uzun süredir yapanlar bilirler klonlar yokken ne kadar maliyetli olduğunu. Şuan Align fiyat performans helikopteri olduysa tamamen bu klonlarla rekabet edebilmek içindir.
Şuan 3 helikopterim var. Hk450 , Align T500prodfc , TZ Frenzy.50,
Pilotajımı zorlayan bir hareketi halen 500 ile denemekten çekiniyorum çünkü kırımı 50'likten Frenzy'den daha pahalı.Genelde 450 ile deniyorum zorlandığım hareketleri.
Bunları düşünüdüğümüzde gönlümüzce uçmak için uygun elektroniklerle HK kiti daha mantıklı geliyor.
Ne zaman düşme sayımız çok çok azaldı, o zaman Gob630 gibi güzel ve pahalı ;D modeller toplamak gerek ;)

Ayrıca maliyet konusunu iki genel başlıkla incelemek gerekir diye düşünüyorum.
1. Başlangıç maliyeti
2. Operasyon maliyeti
Şimdi başlangıç maliyetimiz çok uygun olsa da işletme maliyetimiz yani pil,yakıt,yedek parça, yüksek olursa yine sıkıntı :)
Önemli olan bence uygun işletme maliyeti , yani kiti pahalı bile alıyor olsak yedeklerini ucuz alabiliyorsak, pil yada yakıtı çok pahalıya gelmiyorsa tercih edilmeli bence.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın :) Bunlar subjektif konular aslında, önemli olan bütçe kısıtı varsa klon ve orjinal kullanımını optimum şekilde ayarlamak. Mesela kumandayı orjinal iyi bir model alıp kiti klon almak gibi diyerek kumandayı da işe karıştırayım tam olsun :lollol: :lol: :lollol:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Ona iyi, buna kötü derken mümkün mertebe içini doldurursak daha güzel olur yorumlar. HK neye göre kötü, ALZRC neye göre iyi... Ben kullanıyorum, memnunum... Eee "HK kitler iyidir" genellemesi için yeterli mi bu veri? Memnun olmayan da bir dünya insan var. İ
Rasim bu kıstasa göre kimsenin hiç bir kite iyi kötü dememesi gerekli :)
Benim elimden 3 tane HK450pro kiti geçti. Hiçbirinde problem yaşamadım. Ancak HK450'nin üretim sayısına oranladığında HK450pro kitler iyidir diyebilmek için küçük bir örnek havuzu teşkil ediyor biliyorum :lollol: :lol: :lollol: :lollol:

Zaten HK kitler süperdir , bakın ne kadar iyi vs. diyen de yok. Ben HK'nın üretim toleranslarının, yeni başlayan ve gelişimde olan pilotlar için yeterli olduğu görüşündeyim.

Bak benim yazdığım kombinasyondaki servolar mesela, orjinali 80 küsür dolardan satılıyor. DFC kafa ile 4 kere düştüm hala taş gibi sağlam. Daha ne olacak 20 dolarlık servo için :) %p
Ben 3600 kv motoru 13T kullanıyorum bunda bile pek bayılma olmuyor. Ha dersen ki bu şekilde ucuz olmuyor, katılıyorum sana. Şuan combo pack almak çok çok mantıklı. Yakında HK gibi siteler de combo yapmaya başlayacak ( Assault 700 hv combo çıkarttılar )
JR Forza ya zaten diyecek birşey yok , hele ki kampanyalı fiyatına :thumbup:

Kağan Kazancı' Alıntı:
...Bunlar subjektif konular aslında, önemli olan bütçe kısıtı varsa klon ve orjinal kullanımını optimum şekilde ayarlamak. Mesela kumandayı orjinal iyi bir model alıp kiti klon almak gibi diyerek kumandayı da işe karıştırayım tam olsun :lollol: :lol: :lollol:
Haklısın Kağan kesinlikle subjektif şeyler. :laugh: Ama önemli olan kendi deneyim ve bilgilerimizi paylaşmamız bence. :RCKolik:

Buradaki arkadaşlarımız eminim hepimizin mesajlarını kendi süzgeçlerinden geçirerek değerlendiriyorlardır.

Yaşadığımız deneyimlerin de birbirinden farklı olmasından doğal birşey yok bence. ;)

Klon modellerle başlamış bir modelci olarak, kendi tecrübemi şöyle özetleyim. Eğer benim gibi baştan çok para harcamak istemiyor ve üstelik sabırsızsanız, "o da heli, bu da heli, ne gerek var 3 katı paraya" diyerek olaya başlarsınız. Aradan geçen bir yıl içinde bakarsınız ki, gelişen becerilerinize göre artan beklentilerinizi karşılayabilmesi için klon modele harcadığınız para orijinal modeli geçmiş, ama sonuçta elinizde hala klon bir model var ve satarken yine klon olarak satacaksınız.

Diğer yandan, bu ilk sene içinde defalarca düşüp kalkılacağı için, çok da abartmamak gerek tabi ki. Eskiden bu durumda alzrc kitleri önerirdik, zira klonlar arasında gerek malzeme, gerek töleranslar açısından kaliteli bir kit. Ancak son dönemlerde özellikle 450-480 sınıfında çeşitliliğin çoğalmasıyla fiyatlar da aşağıya indi.

Ben olsam, şimdiki kafamla, biraz sabreder ve indirim kovalardım ve markalı bir heli kiti alırdım. Heli kiti olarak bir daha bulaşmayacağım iki firma var; biri Walkera, biri HK. Kolay gelsin.

Türker Akgün' Alıntı:
Yaşadığımız deneyimlerin de birbirinden farklı olmasından doğal birşey yok bence. ;)

Kesinlikle budur Türker abi. Çılgınlar gibi uçan HK kitler de var , Hoverda bile titreşimden dökülen HK kitler de var :saygilar:

Benim şahsi görüşüme göre, HK kit ile uçmayı öğrenmeye çalışmak, debriyaj balatası sıyırmış bir araba ile yokuş yukarı kalkışı öğrenmeye çalışmak gibidir. Zordur, yıpratıcıdır hatta bir yerden sonra vazgeçmeye bile neden olur.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Benim şahsi görüşüme göre, HK kit ile uçmayı öğrenmeye çalışmak, debriyaj balatası sıyırmış bir araba ile yokuş yukarı kalkışı öğrenmeye çalışmak gibidir. Zordur, yıpratıcıdır hatta bir yerden sonra vazgeçmeye bile neden olur.
İlginç ama süper bir benzetme Zafer Bey :thumbup: %p

hobiye başlarken benden klon modelle başladım. yaptığım hata klon modeli 2. el almaktı. o modele orjinal model kadar masraf yaptım şimdi parçalar halinde yatıyor. sonra kendime sıfır copterx kit aldım o gün bu gündür kafam rahat. hala taş bebek gibi model, bazı sorunlarım oldu fakat bu copterxle ilgili değil benim tecrübesizliğimle ilgiliydi. Onuda zamanla aştım, sonuç olarak ben copterx kitten gayet memnunum. ilk aldığım ikinci el modeli saymazsak. copterx kitin yedek parçasının ucuz olmasıda cebimi rahatlattı. :RCKolik: