AT9 Kumanda APM ile Sbus ayar sorunu

şoyle bır vıdeo var ama arm sorunu varsa belki işe yarar

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

bu videodaki bilgilere göre bağladım ,mission plannerdan gerekli ayarları yaptım, motorlarıda bağladım fakat bir türlü motorları döndüremiyorum. hatam nerde bulamıyorum.
Motorları çevirmek için neler yaptığınızı yazabilir misiniz? Bağlantıları yaptınız esc kalibrasyonlarını yaptınız uçuş kartının radyo kalibrasyonunu yaptınız sonrasında izlediğiniz yolu yazabilir misiniz?

sonra apmnin yön kalibrasyonlarını yaptım fakat gpsimde bi sıkıntı var 6lıpin şeklinde geldi ve ben onu 2ye 4 olacak şekilde içinden iki tanesini aldım.fakat girişi 6lı olmadığı için takamıyorum.gps olmadan motorları döndürmüş olmam lazım diye biliyorum.apmyi esclere takıp döndürmeye çalıştığımda ise tepki vermiyor.

sonra apmnin yön kalibrasyonlarını yaptım fakat gpsimde bi sıkıntı var 6lıpin şeklinde geldi ve ben onu 2ye 4 olacak şekilde içinden iki tanesini aldım.fakat girişi 6lı olmadığı için takamıyorum.gps olmadan motorları döndürmüş olmam lazım diye biliyorum.apmyi esclere takıp döndürmeye çalıştığımda ise tepki vermiyor.
Şimdi öncelikle atladığınızı düşündüğüm uçuş mod ayarlamaları çünkü gps sisteminiz takılı değilse uçuş yapabilirsiniz ancak sadece gps gerektirmeyen modlarda bunun içinde stabilize modun seçili olması gerekli. Bunun dışında pusula kalibrasyonu yapmış olmanız gerekir. Armed komutu verdiğinizi yazmamışsınız bu aşama olmadan apm çalışmaya başlamayacaktır. Kumandada gaz kolu sıfırda iken en sağ doğru iterek 5-6 saniye kadar beklemeniz gerekiyor. Bu işlemleri ilk olarak telemetri bağlı iken yaparsanız eğer armed olmasına engel olan bir durum varsa ekranda uyarı olarak verecektir. Yine çalışmazsa o hatayı paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım.

sevgili selin

sisteminizde gps halihazırda bağlı değilse veya bağlı ama eviçi gps fix uydu 6 dan az ise bu durumda full parameter list de ARMING_CHECK gps kontrolü dışlanacak şekilde bitmask ayarı yapmanız gerektiğini hatırlamalısınız

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

sevgili selin

sisteminizde gps halihazırda bağlı değilse veya bağlı ama eviçi gps fix uydu 6 dan az ise bu durumda full parameter list de ARMING_CHECK gps kontrolü dışlanacak şekilde bitmask ayarı yapmanız gerektiğini hatırlamalısınız

sevgi ve saygılarımla

şakir polay
Şakir bey yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim ancak arming check değerim 1 yani all olarak ayarlı olmasına rağmen gps kullanmayan modlarda gps bağlantısı yokkende armed komutunu uyguluyor ve uçuş yapabiliyorum. (Bunu apm için söyleyebiliyorum ancak pixhawktaki durumdan tam olarak emin değilim.) Ben normalde bu şekilde çalışıyor diye düşünüyordum ancak bu bir sorun var anlamına mı geliyor?

sevgili izzet

ortaya koymuş olduğun hususla ilgili yazılı bilgiyi (henüz) bilemiyorum. bu durumda sanırım pratik olarak uçuş modlarının gps e bağlı ve bağlı olmayacak şekilde düzenlenmesi ve o sırada prearm check testinden geçip geçmediğine sonrasında armed olup olamadığına bakılması sorunun doğru yanıtını ortaya koyacaktır.

yalnız sisteme gps bağlı değilse ve prearm check de gps kontrole dahilse sistem arm olmaz. gps bağlı ama 6 dan az uyduya bağlı ise gps kullanan modlarda arm olmaz, gps gerekmeyen modlarda arm olur. uçuş sırasında gps 6 dan az ise o gps kullanan moda geçilmeye çelışılırsa " Flight mode change failed " uyarısı alınır. veya gps li modda gps glitch olursa önceden ayarlanabilir bir şekilde sistem althold, stab, veya land( even in stab) şeklinde uçuşuna devam eder.

vaktin olursa ve denersen sonucu paylaşman bizi ne kadar çok mutlu eder.

sevgi ve saygılarımla
şakir polay

sevgili izzet

ortaya koymuş olduğun hususla ilgili yazılı bilgiyi (henüz) bilemiyorum. bu durumda sanırım pratik olarak uçuş modlarının gps e bağlı ve bağlı olmayacak şekilde düzenlenmesi ve o sırada prearm check testinden geçip geçmediğine sonrasında armed olup olamadığına bakılması sorunun doğru yanıtını ortaya koyacaktır.

yalnız sisteme gps bağlı değilse ve prearm check de gps kontrole dahilse sistem arm olmaz. gps bağlı ama 6 dan az uyduya bağlı ise gps kullanan modlarda arm olmaz, gps gerekmeyen modlarda arm olur. uçuş sırasında gps 6 dan az ise o gps kullanan moda geçilmeye çelışılırsa " Flight mode change failed " uyarısı alınır. veya gps li modda gps glitch olursa önceden ayarlanabilir bir şekilde sistem althold, stab, veya land( even in stab) şeklinde uçuşuna devam eder.

vaktin olursa ve denersen sonucu paylaşman bizi ne kadar çok mutlu eder.

sevgi ve saygılarımla
şakir polay

Şakir bey şimdi denedim. Normalde zaten evde iken armed olduğunu fark ettiğim için tahminim olacağı yönünde idi. Ancak özellikle gps hiç takılı olmadığı durumda nasıl davranır bilemedim. GPS gerektiren modlarda iken arming check all olarak işaretli olduğunda kesinlikle armed olmuyor. Ancak stabilize veya alt hold gibi modlarda gps soketi boş olsa bile armed oluyor motorlar çalışıyor uçuş başlıyor. Bu noktada pratik olarak bu şekilde çalıştığına emin oldum ancak bununla ilgili yazılı bir şeyler bakacağım. Bir ihtimal bende yazılımsal bir sorun olup böyle bir durum meydana geliyorda olabilir. İlginiz için teşekkür ederim :)