Balsa el yapimi için

Merhabalar burada ve model ucakta yeniyim (model gemici)
Model islerinde kit mantığıni hicbirzaman icime sindirememisimdir. Simdi ilk kez uçak isine girecek biri olarak mali krizler nedeniyle ilk modelimi kendim yapmaya calisacagim. Elimde bol miktarda balsa 3mm ve cita 1x1mm mevcut. Bu baglamda
1 model onerisi
Wing tiger
Seagull low
Piper
modellerinden bir oneri ve plan konusunda yardimlarinizi bekliyorum
(beginner)

Balsa el yapimi için

İlk uçağınızda depron dan yapmanızı tavsiye ederim. Hem yapımı kolay, hem kırımı üzmez, hemde uçak konusunda biraz tecrübe edinirsiniz.

Aşağıdaki linkte bir çok model var. Bunlardan birini yapabilirsiniz.

Burda da benim yaptığım, basit anlatımlı olan edge 540 var. Yapmasanız bile kullanılan elektronikler, veya yapımı konusunda biraz fikir edinebilirsiniz. Trainera göre uçurması biraz zor olabilir ama kırmadan da zor öğreniliyor. Her kırım bir tecrübe :laugh:

Bende 1-2 senedir bir çok depron uçak yapıp kırdım. Daha yeni ahşap kasalı birtane yaptım. Ama kaplama işini anlamağım için depronla kapladım ;D

tamerkaymakci' Alıntı:
İlk uçağınızda depron dan yapmanızı tavsiye ederim. Hem yapımı kolay, hem kırımı üzmez, hemde uçak konusunda biraz tecrübe edinirsiniz.

Burda da benim yaptığım, basit anlatımlı olan edge 540 var. Yapmasanız bile kullanılan elektronikler, veya yapımı konusunda biraz fikir edinebilirsiniz. Trainera göre uçurması biraz zor olabilir ama kırmadan da zor öğreniliyor. Her kırım bir tecrübe :laugh:

Bende 1-2 senedir bir çok depron uçak yapıp kırdım. Daha yeni ahşap kasalı birtane yaptım. Ama kaplama işini anlamağım için depronla kapladım ;D
Tamer bey sağolun. Şükür kirmadan ogrenilmez diyen biri denk geldi. Ne bu herkes kirilir diye ucak bile yapmayin alin diyor. Alip ucurduktan sonra neresi modelcilik oluyor ki? Balsa onarim tecrubem iyi. Kirim tecrübem de olmasi lazim balsadan vazgecmek icin. Dolayisi ile ilk modelim balsa olacak. Model secimi ve elektronikte ciddi derecede sifirim umarim ilerde yardim alabilirim sağlam

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tamerkaymakci' Alıntı:

Kargo ucagini cok seviyorum birde piper bana uygun olan 2. Model plan şarttir sanirim gemilerdeki gibi. Plani bulmam lazim
Bu arada alinti yapmadan cevap yazamiyorum

Balsa el yapimi için

İlla balsa olacaksa aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

Balsa el yapimi için

Balsa model düşünüyorsanız great planes firmasının lt40, sig kadet pt40 modelini elektrikliye çevirerek yapabilirsiniz. Her ikiside kendini ispatlamış eğitim modelleri. Ama şahsi fikrime gelecek olursa deprondan bir eğitim modeli yapıp uçmadan önce ise bol bol sim çalışmak sonra modeli uçurmanız yönündedir. Sim olmadan bu iş çok pahalıya mal olur.

Burak Caglar' Alıntı:
Balsa model düşünüyorsanız great planes firmasının lt40, sig kadet pt40 modelini elektrikliye çevirerek yapabilirsiniz. Her ikiside kendini ispatlamış eğitim modelleri. Ama şahsi fikrime gelecek olursa deprondan bir eğitim modeli yapıp uçmadan önce ise bol bol sim çalışmak sonra modeli uçurmanız yönündedir. Sim olmadan bu iş çok pahalıya mal olur.
2. El sim bulursam o iş anca olur ya. Sikintidatim

tamerkaymakci' Alıntı:
İlla balsa olacaksa aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

Ben Kargo ucaginda karar kildim pt40dan biraz kaba sadece. Şimdi gelelim püf noktalarına. Yapacagim ucak ne olursa olsun en boy bakimindan 1metreyi gecmeyecek. Olaki kargonun planini bulamazsam neye daha cok sikkat etmem gerekir. Kanat boy orani diye bir zorunluluk var midir ucakta bu konuda kaynak nerden bulabilirim

Balsa el yapimi için

Daha önce model uçurdunuz mu hiç. Eğer pilotajınız iyi ise sıkıntı olmaz. Ama yeni başlıyorsanız bu tarz uçaklar sizi üzebilir. Modelcilikte şekli güzel olan uçağı uçurması kolay olmuyor. Benim tavsiyem öncelikle kendini kanıtlamış denenmiş modellerle başlamanız. Sonrasında pilotaj belli bir seviyeye geldiğinde scale modellere yönelmeniz. Modelcilikte aceleci davranmak pek çok model kırımına ve başarıssızlık hissinin oluşmasına neden olabilir. O nedenle eğitim modellerinde piştikten sonra diğer modellere yönelmeli. Tabiiki sim sim sim bu olmadan da çok üzülürsünüz. Forumda sim kumandası satanlar vardı sanırım onlara bi bakabilirsiniz. Eğer o olmaz derseniz kendi kumandanızı da dongle vasıtasıyla bağlayabilirsiniz. Kumanda falan aldınız mı acaba.

Balsa el yapimi için

Mehmet Girgin' Alıntı:
Ben Kargo ucaginda karar kildim pt40dan biraz kaba sadece. Şimdi gelelim püf noktalarına. Yapacagim ucak ne olursa olsun en boy bakimindan 1metreyi gecmeyecek. Olaki kargonun planini bulamazsam neye daha cok sikkat etmem gerekir. Kanat boy orani diye bir zorunluluk var midir ucakta bu konuda kaynak nerden bulabilirim

Bu soru icin benim level yetersiz ;D

Burak Caglar' Alıntı:
Daha önce model uçurdunuz mu hiç. Eğer pilotajınız iyi ise sıkıntı olmaz. Ama yeni başlıyorsanız bu tarz uçaklar sizi üzebilir. Modelcilikte şekli güzel olan uçağı uçurması kolay olmuyor. Benim tavsiyem öncelikle kendini kanıtlamış denenmiş modellerle başlamanız. Sonrasında pilotaj belli bir seviyeye geldiğinde scale modellere yönelmeniz. Modelcilikte aceleci davranmak pek çok model kırımına ve başarıssızlık hissinin oluşmasına neden olabilir. O nedenle eğitim modellerinde piştikten sonra diğer modellere yönelmeli. Tabiiki sim sim sim bu olmadan da çok üzülürsünüz. Forumda sim kumandası satanlar vardı sanırım onlara bi bakabilirsiniz. Eğer o olmaz derseniz kendi kumandanızı da dongle vasıtasıyla bağlayabilirsiniz. Kumanda falan aldınız mı acaba.
Burak bey hicbirsey almadim elektroniginde bilgim yok ama kumanda belirledim. Sim kablosu pabali bisey ama ? 2. El alabilirim. Birde modeli sizler onerin madem ben yapayim. Hazir alamam...

Balsa el yapimi için

Ustte yazdığım modelleri yapabilirsiniz balsadan. Yada flite test sitesinde ki old fogey yada simple stroch modellerini balsadan yapabilirsiniz. Başlangıç için güzel modeller. Ben daha önce balsa bir uçak uçurmadım. Bolca old fogey uçurdum simple strochuda uçurdum gayet sakin ve güzel uçan modeller. Bende sizin gibi başladım bu hobiye ve pek çok hata yaptım o nedenle benim gibi sizinde aynı hatalara duşmenizi ve boş yere maddi kayıp yaşamanızı istemem. Şu ana kadar hiç hazır modelim olmadı uçurmadımda ama bu modellerden bolca yaparak pilotajımı belli bir seviyeye taşıdım. Sizde inşallah bu hobiyi zevk alarak yapmaya devam edersiniz.

Balsa el yapimi için

Mehmet Girgin' Alıntı:
Burak bey hicbirsey almadim elektroniginde bilgim yok ama kumanda belirledim. Sim kablosu pabali bisey ama ? 2. El alabilirim. Birde modeli sizler onerin madem ben yapayim. Hazir alamam...

forumda fazlaca uçak planları mevcut...

alıntıyı tıklamadan son mesajın altında yanıtlaya tıklayıp mesajınızı yazın gönder e tıklayın... ;)

barış altun' Alıntı:
forumda fazlaca uçak planları mevcut...

alıntıyı tıklamadan son mesajın altında yanıtlaya tıklayıp mesajınızı yazın gönder e tıklayın... ;)
Ya ilginctir bir tek bu foeumda alinti yapmadan yazamiyorum gitmiyor mesaj. Şu yat i bi tamamlim on gune dalicam yeni projeye