Bandırma Vapuru Yapımı

Merhaba arkadaşlar 25.08.2014 tarihinde başladığım bandırma vapurunu tamamladım. buradan paylaşmak istedim, yapmayı düşünecek arkadaşlar için iyi bir kaynak olur. ortalama maaliyeti 500 tl yi buldu. tabi bu tutar. kullanılan malzemelerin kalitesine göre arttırılabilir veya azaltılabilir. yapımında özellikle en zorlandığım yer çıta sarma ve boyama kısmı oldu. Sarma işlemi yapılırken kesinlikle sabırlı olunmalı. gerekirse çıtaları 2 yada 3 bölerek sarılmalı tek parça sarımlarda kırılmalar meydana gelebiliyor. çıtalar iskeletle kesinlikle temas etmeli aksi takdirde. macundan sonra kalkmalar olabilir. ben macun olarak çelik macun kullandım, tercihe göre ahşap macunuda kullanılabilir. fakat çelik macunu kullanmanız daha avantajlı olacaktır. birleştirilen parçalar kesinlikle aceleyle yapılmamalı ve bir aşamayı yaparken 1 sonraki aşama bilinmeli zira bütün aşamalar birbiri ile bağlantılı. iskelet hazırlanıp sarma işlemi bitince macun olabildiğince az kullanılmalı sebebi sonradan zımparayacağınız yerin az olaması. ne kadar çok zımpara o kadar çok hata. gerekli miktarda macun kullanıldıktan sonra. zımparalama yönteminde önce kalın zımpara sonra bir altı diye 0 zımparaya kadar kullanmalısınız. boyama işlemini ise bana kalırsa en sona bırakın, yapım sırasında boya hasar görebiliyor. modelin orjinalliği için olabildiğince plana sadık kalın. ama kendinizdende birşeyler ekleyebilirsiniz. korkuluk çevirmeside biraz sıkıntılı iş bende dremel olmadığı için koca matkaba 1 mm uç takıp 200 den fazla delik açtım. korkuluğu yapıştırma usulü yapmanızı istemem, en azından ömürlük bir model istiyorsanız. Ben çok konuştum birazda fotolar konuşsun.

arkadaşlar dosya boyutları ile ilgili bir sorunum oldu çözer çözmez fotolar geliyor

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bandırma Vapuru Yapımı

adaş hiç söylemedin böyle gizli yeteneklerinin olduğunu. kelaynak ta bir amca var ismi ni hataırlayamadım. oda maket gemilerle uğraşıyor. tanışmanı tavsiye ederim.

Bandırma Vapuru Yapımı

Elinize emeğinize sağlık çok güzel olmuş. :)

Statik model ile ugrasmak farkli bir yetenek ve SABIR gerektiren guzel bir hobi. Gorebildigim kadari ile sen de bu konuda oldukca iyisin Erhan :thumbup: Emegine saglik, gayet guzel bir calisma olmus.

Benim esas merak ettigim bunu bir kit olarak tahtalar kesilmis olarak mi aliyoruz, yoksa plandan tek tek kendimiz mi kesiyoruz ??

Abi iskelet,postallar ve sarma çıtaları hazır geliyor gerisini kendim kesip yaptım. isteğe bağlı olarak çizimini yapıp kendimizde kesebiliriz. fakat bu şekilde bile yaklaşık 3 ay sürdü günde 2-3 saat çalışma ile. çıtalar tek tek sarılıyor, güverte kaplaması yine 0,2 mm kalınlığında 0,5 mm genişliğinde kahverengi çıtalarla tek tek döşeme yapılıyor. Aynı şekilde kamaralarda 0,2 mm çıtalarla kaplanıyor.

Bandırma Vapuru Yapımı

Kitte olsa ne kadar zahmetli oldugunu tahmin edebiliyorum Erhan ;) Bu arada kiti nereden alabiliriz onu da paylaşırsak, alip denemek isteyen arkadaslarimiz olabilir :)

Bandırma Vapuru Yapımı

Erhan eline sağlık. :bravo:

İnşallah bende birgün böyle birşey yapabilirim. :)

Bandırma Vapuru Yapımı

Teşekkürler. kiti google aramalarından bandırma vapuru, model gemi kiti yazarak buldum. Yalnız dikkat edilmesi gereken konu bu kitler çok zor bulunuyor. alınmadan önce mutlaka aranıp stok bilgisi sorulmalı hatta, teyit edilmeli. 3 siparişte stokta var dediler, ödeme yaptıktan sonra. pardon elimizde yokmuş dediler :mad: . mutlaka teyit ettirin

Bandırma Vapuru Yapımı

erhan ustam ellerine sağlık harika olmuş. Baya bi emek harcamışsınız, değmiş ama gerçekten. :RCKolik: