Baskıdaki deformasyonların sebebi ve çözümü hakkında yorumlar

Abi kesinlikle motorlu. Nedeni ise gerçekten z eksen kirişi fazla ağır, ikinci motor ve mil bu sıkıntıyı ortadan kaldırıyor, artı boşluğu alıyor. Kayışlı sistem sistem sağ sol dengesi sağlasa bile kiriş ağırlığı için çift mil , çift motor.

Lineer rail i ben buradan aldım. MGN12H olanı aldım, ama fiyat tam iki katı olmuş. Düşündüğün zaman gerekli ,kendi yaptığım stl dosyalarını ve ray uzunluklarını gönderirim.

Sorununa gelince, filament çapı kalınlığı gibi gözüküyor. Bazen nozzle ısısını 5 derece kademeli arttırmak gerekli olabilir.

Genede extruder kalibrasyonu tekrar yapar, Nozzle yi yeni ile değiştiririm. Baskıyıda nozzle çapı kalınlığı ile alırdım. Hızıda düşürmek etkili oluyor %80 genelde uygun.

Sağlıklı günler dilerim abi.
Öncelikle çok teşekkür ederim.
Motorlu çift Z uygulamasında ikinci motorun kolaylıkla konum kaybederek sistemin kalibrasyonunun bozulma riski yok mu? Yani örneğin yazıcı kapalı veya stepperler disabled iken Z ekseninde elle yapılacak bir hareket kalibrasyonu bozmaz mı? Çünkü step motorlar anlık konumlarını bilemezler. Yani kendi kendilerini sıfırlayamazlar. Bu endişem ne kadar doğru? Zaten kayışlı sistemi düşünme sebebim de bu ama onda da baskı yüksekliğinden kaybediliyor.
Linear railler gerçekten de pahalı. Zamanı gelince bakacağım. Bu arada Ender3 V2'nin takipçisi çıkmış.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Abi iki motorda aynı z kabloya bağlı, sadece ters yönde çalışıyorlar, mil ayarını bir defa yaptınmı, motor bozulmadığı sürece bir şey olmaz, Step motorlara bağlı milleri kim çevirecek , artı çevirse bile yatay kiriş buna izin vermeyecekki. Eski konumuna geri gelecek. Bendeki sistemde hiç mümkün değil, lineer yoldan dolayı. Jyers de manuel tabla ayarını yaptıktan sonra, 5x5 de mesela ben her noktada tekrar kağıy aharı yapım, micro step ayarı ile tabla daki kot farkını sıfırlıyorum.

Tekrar senin soruna gelirsek abi. Z eksenin en üstüne mil sabitleyici takmadığını kabul ediyorum. Eğer sorun filament den değilse,z ekseni step motorunu elle çevirmen, ve hangi yükseklikte sıkıştığını kontrol etmen gerekir. Bundan sonra mili yağlaman, ve step motorun vidalarını gevşeterek , 1,2 mm alüminyum dikey dirseğe yaklaştırman veya uzaklaştırman gereke bilir. Zaten vidaları gevşektikten sonra elle step motoru çevirince ne demek istediğimi anlarsın, saygılarımla.

Abi iki motorda aynı z kabloya bağlı, sadece ters yönde çalışıyorlar, mil ayarını bir defa yaptınmı, motor bozulmadığı sürece bir şey olmaz, Step motorlara bağlı milleri kim çevirecek , artı çevirse bile yatay kiriş buna izin vermeyecekki. Eski konumuna geri gelecek. Bendeki sistemde hiç mümkün değil, lineer yoldan dolayı. Jyers de manuel tabla ayarını yaptıktan sonra, 5x5 de mesela ben her noktada tekrar kağıy aharı yapım, micro step ayarı ile tabla daki kot farkını sıfırlıyorum.

Tekrar senin soruna gelirsek abi. Z eksenin en üstüne mil sabitleyici takmadığını kabul ediyorum. Eğer sorun filament den değilse,z ekseni step motorunu elle çevirmen, ve hangi yükseklikte sıkıştığını kontrol etmen gerekir. Bundan sonra mili yağlaman, ve step motorun vidalarını gevşeterek , 1,2 mm alüminyum dikey dirseğe yaklaştırman veya uzaklaştırman gereke bilir. Zaten vidaları gevşektikten sonra elle step motoru çevirince ne demek istediğimi anlarsın, saygılarımla.
Ben de Jyers 3x3 manual mesh levelling kullanıyorum. İkinci Z motoru için ikna oldum sanırım. :)
Bende Z ekseninin üst ucucunda sabitleyici var. Milde en ufak bir takılma vs yok. Yine de az önce yağladıım. Genel temizlik yaptım.

Ben de Jyers 3x3 manual mesh levelling kullanıyorum. İkinci Z motoru için ikna oldum sanırım. :)
Bende Z ekseninin üst ucucunda sabitleyici var. Milde en ufak bir takılma vs yok. Yine de az önce yağladıım. Genel temizlik yaptım.
Z eksen mili en üst ucundaki sabitleyiciyi çıkarıp, öyle baskı alırmısın abi.
Step motoru kaplin kısmından elle çevirip, 25 cm yüksekliğe hiç zorlanmadan Ve takılmadan çıkabiliyor olması,alüminyum yüzeye gelen tekerleklerde boşluk olma olasılığını getirdi, buda dengesiz baskı yapabilir. Tekerlekleri sıkan eksantrik vidaların sıkılığını , z mili takılı değilken kontrol etmeni öneririm. Bütün suçlu filament çapı gibi gözüksede, eksen tekerlekleri boşluğu, eksen mili sabitleyici suçlu olabilir.

Sümer abi ben de ender3 v2 kullanıyorum,ender 3 kullanıcılarına özel,nispeten geniş bir watsapp grubuna dahilim,faydalı bilgi paylaşımları yapılabiliyor.Katılmak isterseniz özelden davet gönderebilirim.
Çift z için ise kesinlikle kayışlı sistem olmalı diyorum,sebebi de sizin belirttiğiniz gibi step motorları kazara farklı dönmelerini sağlayacak bişeylerin başlarına gelebilmesi.Bahsettiğim grupta bir eleman bazı dual z elemanlarını 3mm saçtan tr'de lazerle kestiriyor, yurtdışında satılan kitleri beğenmiyor. Tüm set dual z güncel fiyatı 630 liraydı.

Sümer abi ben de ender3 v2 kullanıyorum,ender 3 kullanıcılarına özel,nispeten geniş bir watsapp grubuna dahilim,faydalı bilgi paylaşımları yapılabiliyor.Katılmak isterseniz özelden davet gönderebilirim.
Çift z için ise kesinlikle kayışlı sistem olmalı diyorum,sebebi de sizin belirttiğiniz gibi step motorları kazara farklı dönmelerini sağlayacak bişeylerin başlarına gelebilmesi.Bahsettiğim grupta bir eleman bazı dual z elemanlarını 3mm saçtan tr'de lazerle kestiriyor, yurtdışında satılan kitleri beğenmiyor. Tüm set dual z güncel fiyatı 630 liraydı.
Çok teşekkür ederim. Orijinal Creality motorlu ikinci Z ekseni kitini sipariş ettim. Artık bekleyip göreceğiz. Whatsapp grubunu ise almayayım. Çok çektim Whatsapp gruplarından. Sağol.