Bayırda Uçak Uçurmak

Cengiz Küçük

Uye
Yasaklı
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar
Bizim burada insanlardan uzak bir ormanımız var . Ağaç olmayan da bir bölüm var . Burada model uçağımı uçurmayı düşünüyorum . Eğim yaklaşık %10 civarında. Şuan sim çalışıyorum uçağın eksik kalan yerlerini tamamlamaya calısıyorum . Sizce bu %10 eğimli yerde elektrikli trainer model uçak uçurulur mu ?
Kalkışta bir şey olacağına inanmıyorum fakat inişte biraz zorlanabilirim.

Bayırda Uçak Uçurmak

Senelerce Formula pistinin büyük otoparkında uçak uçurduk. Yaklaşık 800 x 400 metre bir alan ama ciddi eğimli. Kuzey rüzgarında yokuş aşağı iniyorsunuz. Siz iniyorsunuz pist iniyor. Bir türlü buluşamıyorsunuz. Güney rüzgarında da siz inmiyorsunuz pist size geliyor. :) :D Eğlencelidir. Uçulmaz diye bir şey yok. Denenebilir. Millet gerçek uçaklarla nerelere iniyor. :D (Gerçi % 10 eğim hiç fena değil o da ayrı).

Bayırda Uçak Uçurmak

Sümer Yamaner' Alıntı:
Senelerce Formula pistinin büyük otoparkında uçak uçurduk. Yaklaşık 800 x 400 metre bir alan ama ciddi eğimli. Kuzey rüzgarında yokuş aşağı iniyorsunuz. Siz iniyorsunuz pist iniyor. Bir türlü buluşamıyorsunuz. Güney rüzgarında da siz inmiyorsunuz pist size geliyor. :) :D Eğlencelidir. Uçulmaz diye bir şey yok. Denenebilir. Millet gerçek uçaklarla nerelere iniyor. :D (Gerçi % 10 eğim hiç fena değil o da ayrı).

Teşekkürler yorumunuz için . Denemekten zarar gelmez. Ya Allah diyip uçağı kaldıracağız o zaman :laugh:

Bayırda Uçak Uçurmak

Cengiz Küçük' Alıntı:
Merhabalar
Bizim burada insanlardan uzak bir ormanımız var . Ağaç olmayan da bir bölüm var . Burada model uçağımı uçurmayı düşünüyorum . Eğim yaklaşık %10 civarında. Şuan sim çalışıyorum uçağın eksik kalan yerlerini tamamlamaya calısıyorum . Sizce bu %10 eğimli yerde elektrikli trainer model uçak uçurulur mu ?
Kalkışta bir şey olacağına inanmıyorum fakat inişte biraz zorlanabilirim.

Bir fotoğraf gönderebilirseniz iyi olur. Yamaç üzerinde durmayın. Düz bir yerde durun. Uçağa dikkat etmek isterken denge kaybı olmamalı.

Bayırda Uçak Uçurmak

Levent Suberk' Alıntı:
Bir fotoğraf gönderebilirseniz iyi olur. Yamaç üzerinde durmayın. Düz bir yerde durun. Uçağa dikkat etmek isterken denge kaybı olmamalı.

Ormanlık olduğu için yamaçta çalılar çok var bu durumda inişler teker üstüne değil de direkt olduğu yere inebilir. Bu durumda uçak zarar görürü mü oradından emin değilim.

Yakın zamanda görüntü atacağım

Edit : konum burası . Google map sokak görünümü ile etrafı görebilirsiniz. Bu görünen yoldan 10 dakikada bir araç geçmektedir fakat ben uçağı bu yolda değil de yukarıda uçurmayı planlıyorum

Bayırda Uçak Uçurmak

Burada uçar, uygun :) Tabii yoldaki araçlara ve yayalara dikkat etmeli. Yüksek gerilim hattı yok gördüğüm kadarıyla, bu da iyi.

Bayırda Uçak Uçurmak

Levent Suberk' Alıntı:
Burada uçar, uygun :) Tabii yoldaki araçlara ve yayalara dikkat etmeli. Yüksek gerilim hattı yok gördüğüm kadarıyla, bu da iyi.

Orman yolu olduğu için insan geçmiyor da diyebilirim . Araçlar da her ne kadar 10 dk da bir geçiyor desem de çok seyrek geçiyorlar
İniş olarak yolu mu seçmeliyim yoksa yeşillik alana mı inmeliyim sizce ?

Bayırda Uçak Uçurmak

Yolda araç veya insan yoksa yola iniş te olur. Yeşil alan daha uygun.

Bayırda Uçak Uçurmak

Bence başka bir yerde, deneyimli kimseler ile iyi bir uçuş deneyimi kazanmadan burada uçuş denemesi yapmayın! Deneyimli bir pilot olsanız bile buraya yanlamasına, yani yamaca paralel iniş yapamazsınız. Burada kalkış yaparken rüzgarı karşıdan almanız lazım. Kalkış derken yamacın üst tarafından elden atmayı kastediyorum. Bu sorun değil. Ancak inişte yine rüzgarı karşıdan alarak inmeniz lazım. O zaman aşağı doğru inmeniz gerekir, ki bu çok zor. Yamaca karşı iniş yapmaya kalkarsanız, bu sefer rüzgarı arkadan alırsınız, ki bu da o yamaca oldukça hızlı bir şekilde çarpmanız demektir.

Yoldan inip kalkmaya gelince, kalkarken bir şekilde kalkarsınız. Ama, unutmayın, bir uçuşun en zor anı iniştir. O yolu tutturabilmek göründüğü kadar kolay değildir.

Yukarıda anlattıklarım yaşanmış deneyimlere dayanmaktadır. Yıllar önce aynı bu şekilde bir yamaçta şağıya doğru elden atarak kalkmıştım, inişte arkadan dolaşıp rüzgarı karşıdan alamadığım için, mecburen yamaca karşı rüzgarı arkadan alarak iniş yaptım. Çarpmadan dolayı motor mili yamulmuştu. Yine bir arkadaşım böyle bir yola güvenip kalkış yapmıştı. Uçağı tek parça indirdiğimizde neredeyse kurban kesecektik.