Berec Marka Pil Reprodüksiyonu

Levent Suberk

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Eskiden Berec marka piller vardı. 1954 yılında kurulan Berec pil fabrikası aynı zamanda Pertrix, Kivi, Altın Seri ve Pilma Tudor markalarıyla da pil üretmişti. O zamanki teknoloji nedeniyle bu pillerin tümü çinko karbon pillerdi. 1960lı yıllarda Türkiye'nin tek pil fabrikasıydı. Sonradan kapandı. Ne zaman kapandığını hatırlamıyorum. Zaman geçti, Berec fabrikasının ürettiği piller, pil reklamları, el ilanları ve pil kutuları müzayedelerde satılır oldu.

Yabancı bir sitede eski radyo pillerinin reprodüksiyonu hakkında bir yazı okuyunca ben de çocukluğumda kullandığım Berec marka pilin reprodüksiyonunu yapayım dedim.

Büyük boy bir alkalin pil aldım. Büyük boy pil seçmemin sebebi de bujili motorlarda kullanacak olmam. Pilin dışındaki plastik etiketi çıkardım. Pilin üst ve alt kısımlarını Vallejo Model Color mavi akrilik boya ile boyadım. Boyanın çizilmemesi için boyanan kısımlara epoksi sürdüm. Çizim programı ile arkası yapışkanlı vinil üzerine pilin dışına kaplanan etiketi hazırlayıp lazer baskı ile yazdırdıktan sonra etiketi pilin etrafına yapıştırdım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Harika bir fikir ve uygulama!:halay:
Buji kızdırıcı için terminalleri vidalı dev pilleri de hatırlar mısınız...

Teşekkürler. Evet, Jet Model'in kataloğunda vardı. Pertrix marka büyük boy piller. Başka bir markayla satışa çıktı mı bilmiyorum.

Müeyyet Sokaktaki o küçük dükkanda yok yoktu. Belki de bazı şeyler yoktu da, o dükkandaki malzemeler bize yeterli geliyordu. Vitrindeki Cessna Bird Dog modeli uzun süre vitrinde durdu. Özel kitler hemen hazırlanıp verilirdi. O zamanları düşünüyorum da ne kadar az şeyle yetiniyormuşuz diye düşünüyorum.

Teşekkürler. Evet, Jet Model'in kataloğunda vardı. Pertrix marka büyük boy piller. Başka bir markayla satışa çıktı mı bilmiyorum.

Müeyyet Sokaktaki o küçük dükkanda yok yoktu. Belki de bazı şeyler yoktu da, o dükkandaki malzemeler bize yeterli geliyordu. Vitrindeki Cessna Bird Dog modeli uzun süre vitrinde durdu. Özel kitler hemen hazırlanıp verilirdi. O zamanları düşünüyorum da ne kadar az şeyle yetiniyormuşuz diye düşünüyorum.
Ben Müeyyet sokaktaki dükkandan almıştım o pili. 0.08 motorla birlikte. Ne günlerdi...

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk