Brain 2 rescue hakkında sorularim

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:
Bence modelde hold çekili iken rescue basıp log kaydı alın. Ve o sıraki servo voltajlarını gözlemleyin. Gerçi bu durum model yükte iken değişebilir ama bakmakta fayda var.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Sen söyleyince hatırladım Şafak. Senin 450 servolarından birinde de bir sorun yaşamıştık değil mi. Hatta konusunu açmıştın, log dosyaları ile beraber

tamamdır Mehmet abi tavsiyelerine uyacağım. dediğiniz gibi benim servolar bir şekilde ömrünü tamamlamış olmalı ve invertte rescue işine dayanamadılar. zaten bugün zyx kurulumu yaparken sorunlulardan biri sıkışma yapınca yandı. 450 ye şu servolardan almayı düşünüyorum. herkese yorumları için teşekkür ederim :RCKolik:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Sen söyleyince hatırladım Şafak. Senin 450 servolarından birinde de bir sorun yaşamıştık değil mi. Hatta konusunu açmıştın, log dosyaları ile beraber
Evet Mehmet abi. Model kendini sağa atıyordu. :)

DİNÇER SARIEREN' Alıntı:
tamamdır Mehmet abi tavsiyelerine uyacağım. dediğiniz gibi benim servolar bir şekilde ömrünü tamamlamış olmalı ve invertte rescue işine dayanamadılar. zaten bugün zyx kurulumu yaparken sorunlulardan biri sıkışma yapınca yandı. 450 ye şu servolardan almayı düşünüyorum. herkese yorumları için teşekkür ederim :RCKolik:

Dinçer bey bence Savöx 257 yerine 255 alın. Hem daha güçlü servo hem de sürekli stoklarda olan bir ürün. 257 genelde stoklarda olmuyor. thk dan alıyorum ben

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Oğuzhan senın yaşadığın sorunun nedeni bulmuştuk dıye hatırlıyorum. Küçük model, yüksek devri ve aşırı vıbrasyon. Çözüm daha yumuşak ve kalın pad kullanımı.

Rescue özelik hıc bır unıtenın rescue sensorlerı vıbrasyonu sevmıyor.
Buraya da link verelim. Büyük ihtimal asırı vibrasyon sorunları V 3.0.10 ile özel pad kullanmadan çözüme kavuşuyor :thumbup:

Selamlar üstadlar.
Zamanında Dinçer abi sorularını sormuş; biraz da ben sorayım. Rescuesi doğru ayarlanmış bir model düşünelim. Titreşim seviyesi de makul oranlarda. Bu modelle uçarken 5 dakika içinde 3-5 yada 10 kere rescueyi kullandığımızda ünitenin sapıtma durumu var mı?
(Örnek: 450 sınıf)Rescuenin doğru çalışması için modelin pal boyu önemli midir? Yada servo boyutu. Dinçer abinin servolarının kilitlenmesi durumu tekrar yaşanabilir mi?

Son düzenleme:
Rescue kullanmak uniteye bir yuk getirmez, kafasi karismaz. Pal boyu da onemli degil, servo boyu da. Saglikli calisan bir helide, saglikli calisan bir unite bin kere de rescue yapar.

Tabi rescue isleminin her zaman duzgun calisacaginin veya kirimi %100 onleyeceginin bir garantisi yok. Rescue son care olarak, yani elinden hicbir sey gelmedigi anda, son bir umut olarak basvurulan bir sey. Cok fazla anlam yuklememek lazim. :)

Tabi rescue isleminin her zaman duzgun calisacaginin veya kirimi %100 onleyeceginin bir garantisi yok. Rescue son care olarak, yani elinden hicbir sey gelmedigi anda, son bir umut olarak basvurulan bir sey. Cok fazla anlam yuklememek lazim. :)

Emre abi teşekkür ederim cevabın için. Peki rescue işleminin her zaman düzgün çalışacağının garantisi yokdan kastın tam olarak ne? :D yani, tamam elektronik alet bozulabilir. 2 dakika önce çalışırken çalışmaz olabilir. Ama bozulma durumu hariç "ben bugün havamda değilim yarın bakarız kurtarma işine" gibi bir durum olabilir mi?
Birde daha çok yeni hareketlerde istemediğim bir durumdan işler sarpa sarmadan çıkmak için kullanmayı düşünüyorum. Bu yüzden "bol bol kullansam ünite sapıtır mı ?" gibi bir soru sormuştum.

Ben uzunca bir süre kullanmamıştım, taki geçen haftaya kadar, heliyi kaldırır kaldırmaz harekete girdim yaklaşık 10 metrede bir anda yön duygum karıştı ivert'i düz düzü inver sandım baktım kitlendim, hemen rescue çektim 2 metreden kurtartı heliyi. Sonra sakinleşip devam ettim. Güzel nimet ?

Bugun havamda degilim demez de, tam olarak bu saniyenin yuzde ucunde havamda degilim, dordunde bakariz diyebilir. Bu butun uniteler icin gecerli bir durum. Ne helikopterin kendisi, ne de diger sartlar hicbir zaman kusursuz olmayacaktir, dolayisiyla hicbir zaman %100’e ulasilamayacaktir.

Rescue kullanimi ile ilgili en guzel ornegi @Ali Yalçın kardesim vermis zaten, unite heliyi kendisine hediye etmis. Ben de belki yuz kere yasadim ayni durumu simdiye kadar.

Rescue kullanimi ile ilgili en guzel ornegi @Ali Yalçın kardesim vermis zaten, unite heliyi kendisine hediye etmis. Ben de belki yuz kere yasadim ayni durumu simdiye kadar.
Zaten mantıkta bu değil mi :) 1 kere bile kurtarsa parasının katbekatını çıkarmış oluyor :D

Şöyle bir sayarsam 570 de, 5 kere gaui x7 de 2 kere tsa da 1 kere ciddi olarak kurtardı, ama şöylede bir durum var 570 de bu kadar sık kullanmanın nedeni recue güvenip riskli hareketlere girmemdi.

Yani recue sayesinde hobiden soğumadım desem yeridir zira bahadır da öyle denemeye cesaret edemediğimiz harekeri yapma fırsatı verdi ve birsiniz bir hareketi bir kere yaptınızmı gerisi çorap söküğü gibi gelir ve hareketi geliştirirsiniz, rescue bize bu fırsatı da tanıdı.