Cessna planına ihtiyacım var

Berke Kocaer

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Cessna yapacağım fakat plana ihtiyacım var .motor 2200kv kanat alanı vs ne kadar olmalıdır? Uygun planınız varsa yardımcı olun lütfen

Cessna yapacağım fakat plana ihtiyacım var .motor 2200kv kanat alanı vs ne kadar olmalıdır? Uygun planınız varsa yardımcı olun lütfen
Genç kardeşim foruma hoş geldin...
Yalnız sen hoş geldin de, foruma girişin pek hoş olmadı:( Tanışma başlığın mesajın içine yazman gerekenler, mesajın içi başka alem. Verdiğin bilgilerle -ki bir bilgi de vermemişsin aslında- sana yardımcı olmak mümkün değil. Bu iş seviyelerle ilerliyor, senin ne seviyede olduğunu bilmeden sana kim nasıl tavsiye verebilir ki? Bahsettiğin uçak (Accipiter) başlangıç seviyesinden çok uzak, yani trainer düşüncen mantıklı. Ama bu düşünceni doğru yönde ilerletmek için (modelci olabilmen için) forumda bol bol yazı ve tavsiye mevcut. Onları ve başka başka kaynakları okuyarak başlamalısın.Mümkün olduğunca araştırmalı, teori kısmında ilerlemelisin. Ancak bunun sonrasında bu platrofmun faydalarını görebilirsin...
Hevesini kırmak değil bu tam tersine sana bir abi tavsiyesi. Sakın yanlış anlama lütfen; aksine yeni bir katılımcıyı ve genç bir modelciyi aramızda görmek hepimizin istediğidir...

Plandan önce bence konu ile ilgili şu mesajlara mutlaka bir göz gezdir lütfen.

Genç kardeşim foruma hoş geldin...
Yalnız sen hoş geldin de, foruma girişin pek hoş olmadı:( Tanışma başlığın mesajın içine yazman gerekenler, mesajın içi başka alem. Verdiğin bilgilerle -ki bir bilgi de vermemişsin aslında- sana yardımcı olmak mümkün değil. Bu iş seviyelerle ilerliyor, senin ne seviyede olduğunu bilmeden sana kim nasıl tavsiye verebilir ki? Bahsettiğin uçak (Accipiter) başlangıç seviyesinden çok uzak, yani trainer düşüncen mantıklı. Ama bu düşünceni doğru yönde ilerletmek için (modelci olabilmen için) forumda bol bol yazı ve tavsiye mevcut. Onları ve başka başka kaynakları okuyarak başlamalısın.Mümkün olduğunca araştırmalı, teori kısmında ilerlemelisin. Ancak bunun sonrasında bu platrofmun faydalarını görebilirsin...
Hevesini kırmak değil bu tam tersine sana bir abi tavsiyesi. Sakın yanlış anlama lütfen; aksine yeni bir katılımcıyı ve genç bir modelciyi aramızda görmek hepimizin istediğidir...
Evet ben babamla beraber bu hobiye girdim.ilk bilgisiz olduğumuz için akrobasi uçağı aldık basittir uçururuz diye :D 1kere uçurduk o da profesyonel bi yardım ile daha sonra anladık ki bu accipiter i çakarsak yapması çok zor olur ve CG olayını ayarlayamayız. Strafor köpük aldık ve uygun plana göre strafordan kesersek yaptık tabi plana tam uymadık sorun da buradadır diye düşünüyorum . Yaptığımız minik akrobasi uçağını ben uçurdum tabi uçurmak denirse :D uçak kalktı fakat havada kendiliğinden savrulmaya başladı yaklaşık bi 30 saniye uçtuktan sonra kontrolü kaybettim ve motor üstüne çaktım. Daha sonra hazırda bi cessna vardı yine tam plana uyarak yapılmamıştı. Bu sefer de cessna kalkmadı yani biraz kalktı hemen ters döndü ve düştü anladık ki kanadımız küçük geliyor ayrıca yeterince aerodinamik yapı verememiştik. Uçur kır uçur kır oldu Artık her uçuş denemesinde bir pervane telef oluyodu :D ve internette uygun bir plan bulduk bu hafta köpük alıp cg vs bütün kurallara uyarak tekrar yapmayı ve uçurmayı deniyeceğiz (eski modellerin resmini atayım)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Başlangıç modeli için tavsiyeleriniz hangi model üzerinedir ve örnek bir plan varmıdır elinizde,imkanlarımız var babamla yapıyoruz.

Ayrıca at2212 1400kv motor 850-1000gr için yeterlimidir?yeterli ise kullanmam gereken pervane ölçüsü nedir??

Moderatör tarafında düzenlendi:
Başlangıç modeli için tavsiyeleriniz hangi model üzerinedir ve örnek bir plan varmıdır elinizde,imkanlarımız var babamla yapıyoruz
Elektrik motorların pervane ölçülerinden anlamıyorum. Bir tavsiye veremem.
Ama bence, -imkanın varsa- başlangıç düzeyinde hazır bir kit alman gerekir. Mevzu "CG olayı" dediğin "şeyi" çözmekten biraz daha ayrıntılı. Şimdi malzemeye yapacağın masrafı, uçabilitesi ispatlı bir başlangıç modeline harcarsan daha karlı çıkarsın emin ol. Uçağın nasıl uçtuğunu, yapısını, denge merkezini vb. konuları öğrenerek ilerlemiş olursun. İlk uçuşunu kendi imalatın bir uçakla yapmak çok daha dolambaçlı bir yol.
Ve tabii ki öncelikle uçmayı öğren. Similasyon çalışıyor musun?

Başlangıç modeli için tavsiyeleriniz hangi model üzerinedir ve örnek bir plan varmıdır elinizde,imkanlarımız var babamla yapıyoruz

Bu konuya bir göz atın. ;)
Resimler uçmuş ama gerekli bütün bilgi ve videolar mevcut.:saygilar:

Bir de bu var.

:RCKolik:

Son düzenleme:
Geçtiğimiz hafta içerisinde bir uçak yapıp uçurduğum için ufakda olsa tecrübelerimi paylaşmak isterim.
Aslında yapılması gereken şeyler zor değil. Sadece planlı bir şekilde ilerlemek gerekiyor.
Acele etmiyorsunuz.
Elinizdeki motorun uygun pervane boyutunu öğreniyorsunuz. Ve o pervane ile kaç gram yük kaldırabileceğine bakıyorsunuz. Mesela 1000 gramsa bu gramı çok fazla geçmemek uçak stall olduğuna falan daha rahat toparlaması için daha iyi oluyor gibime geldi.
Bu grama göre trainer tarzı bir uçak planı beğeniyorsunuz. Forumdada YouTubedada araştırabilirsiniz. Gerekli malzemeleri alıp plana harfiyyen uyarak uçağı yapıyorsunuz. "Cg noktasını" kontrol ederek modeli uçar hale getiriyorsunuz. Cg noktasının nasıl olması gerektiğide yine forumda vardır diye biliyorum. Yada uçağın planında yazar. Kanatların gövdeye bağlanan kısmının 3de 1lik ön kısmında olmalı diye biliyorum.
Sonra yine acele etmeden simülatör çalışıyorsunuz bol bol.
Hazır hissettiğinizde sahaya gidebilirsiniz :D
Rüzgarı karşınıza alıp modeli gazlıyorsunuz ve yer çekimi ile boğuşmaya başlıyorsunuz :D
Eğer asfalttan kalkmayacaksa kuyruk tekerli yapabilirsiniz.

Berke o uçağı sakın atmayın. Tam bir madmax tarzı olmuş...?:)
Motorunuza takılır kalırsanız işler başta zorlaşır. 2200 kv motorla max 6 inc pervane kullanırsın ve 500 gr full uçuş ağırlığının altında kalman gerekir . Acemilikte zordur.

Başlangıç modeli için tavsiyeleriniz hangi model üzerinedir ve örnek bir plan varmıdır elinizde,imkanlarımız var babamla yapıyoruz.

Ayrıca at2212 1400kv motor 850-1000gr için yeterlimidir?yeterli ise kullanmam gereken pervane ölçüsü nedir??
4 dakika ile üst üste YENİ MESAJ yazmaya gerek yok. Bu tür durumlarda son mesajın altında bulunan DÜZENLE butonuna basarak ILAVELERINIZI ekleyin ki gereksiz mesaj sayısını arttırmamış olalım :)

• Beğen
Tepkiler: Berke Kocaer
Berke öncelikle foruma hoşgeldin. Ben de senin gibi küçük yaşta bu işe başkoyup kanadı bağlayan lastiğe dikkat etmemem nedeni ile uçağıma hasar vermiş ve hobiden soğumuştum. Tekrardan başlamam uzun zaman aldı.
Şimdi benden sana tavsiye bu korona günlerini de değerlendirerek forumdaki tüm yeni başlayanlara tavsiye veren konuları oku. İlk amacın uçak yapmak değil uçak nedir öğrenmek olsun. Bu çok önemli!
Hedefin Çaylak model uçak veya bulabilirsen başlangıç seviyesi köpük kanat bir uçak olmalı.
Simülasyon edinip iyi bir çalışma yapman gerekiyor. Kendin saatlerce uğraşıp yaptığın uçağı kırmaktansa tekrar tekrar kırabileceğin bir sanal ortam çok daha iyidir. Simülasyon acemi işi değil bu hobinin parçasıdır.
Gerçekten daha önceden cevaplanmamış sorular sorarsan cevap verecek çok kişi bulursun.