Video Dıy mini talon (Hürcan PT1) Maiden ✈️?️??

İlgi Alanı
Multikopter
Merhabalar,

Quadcopter ile başladığım hobiye uçak ile devam etmek istedim uçak uçurma işinin quadcoptere göre çok daha zor olduğunu düşünüyordum ve düşündüğüm gibi de çıktı. İlk önce forumumuz da uçaklar ile yazılmış tüm postları meraklı bir şekilde okudum :) ve üşenmeden en ince ayrıntısına kadar bizlere bu bilgileri veren tüm forum üyelerine teşekkürü bir borç bilirim.
Sonra verilen tavsiyelere göre bir eğitim modeli yapmak istedim ve yaptım ama strafor kalitesi iyi değildi eğilip büküldü ve başarısız oldum.Sonrasında 5mm fotoblok ile çalışmalara başladım yine örnekleri forumumuzda olan ve çok güzel uçan eğitim modelinden yapacaktım ama aklımda hep mini talon vardı :heartxf: süratli uçuşundan ve stall hızından dolayı her ne kadar başlangıçta tavsiye edilmese de mini talon yapmaya karar verdim ve yaptım ilk denemem ne kadar okumuş ve çok önemli olduğunu anlamış olsamda CG noktasını tam ayarlayamadığımdan ve her yeni modelcide olan hemen uçmak isteme heyecanından dolayı başarısız ve kırımlı oldu.Sonrasında kanatların hücum kenarlarından zarar gören kısımlarını kısımlarını kestim ve kanatları üst üste birbirine yapıştırdım zannediyorum bu şekilde en verimsiz kaldırma kuvvetini almış oldum ve olmayan aerodinami iyice gitmiş oldu ;D bu kanat yapısı ile uçma ümidimi iyice kaybetmiş olsamda yine de denemek istedim. CG noktasını tavsiyeler üzerine çok hafif burun ağır olacak şekilde ayarladım ve bir kaç gün önce başarısız bir atış ile uçağın nispeten güzelce süzülüp dengeli bir şekilde yere indiğini farkettim ve dedimki en azından CG iyi olmuş sonra Uçağı rüzgara karşı attığımız da gazı açınca uçak uçtu uçuşa geçince kanatların kaldırma kuvvetinin çok düşük olduğunu tekrar anlamış oldum biraz hızlı uçmak zorunda kaldım ama sonucu çokta kötü olmadı iniş kırımsız oldu.:hoppa:

You must be registered for see images attach

Şimdi aerodinamisi düzgün olan plana sadık daha derli toplu bir model ortaya çıkarmak için çalışmalara başlayacağım.

Pilotajım olmadığı için uçağa pixhawk kontrolcü taktım ve FBWA modunda uçtum hatta farklı bölgelere iniş demesi yapmaya çalışırken 2 defa touch and go bile yaptım :lol:sonrasın da toparladım ve aklıma rüzgara karşı inmem gerektiği gelince manevramı yapıp iniş denememi de yaptım ve nispeten daha yavaş ve yumuşak bir iniş oldu.
İlk uçan uçağımla ilgili bu anları siz değerli forumdaşlarım ile paylaşmak istedim.:RCKolik:

Not: Etrafımda bu işlerle ilgilenen tecrübeli bir pilot olmadığından deneme yanılma ile düşe kalka öğrenmekteyim ama kaza kırım olması durumunda canlıya veya mala zarar verme durumunu oldukça önemsediğimizin de bilincindeyim o sebeple uçtuğum alanda kaza kırım olması durumunda etrafımda yerleşim yeri, canlı veya zarar verilebilecek herhangi bir eşya veya mal da olmadığını söylemek isterim o yüzden rahat rahat uçuş yapabilmekteyim kısacası olan hep benim modellere olmaktadır.:saygilar:

Gövde 5 mm fotoblok
Yapıştırma işi sıcak silikon
Pixhawk FC
m8n gps
4 adet 9 gr mini servo
370 kv gartt motor : thrust 1710 gr
15,5 inc carbon prop
6S 4200 mah lipo battery
AUW: 1650 gr

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moderatör tarafında düzenlendi:
İlk önce forumumuz da uçaklar ile yazılmış tüm postları meraklı bir şekilde okudum :) ve üşenmeden en ince ayrıntısına kadar bizlere bu bilgileri veren tüm forum üyelerine teşekkürü bir borç bilirim.
Bu güzel geri bildirim için esas biz teşekkür ederiz @Ali Osman SEVİM :RCKolik:
İlk uçan uçağımla ilgili bu anları siz değerli forumdaşlarım ile paylaşmak istedim.
İlk uçuş hiç unutulmaz :thumbup: Bu anları bizlerle paylaştığın için de ayrıca teşekkür ederiz :RCKolik: Yeni model ve yeni gelişmeleri merakla bekliyoruz :saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM
Kötü strafor yoktur, yetersiz destek "çıbıh" ları vardır!
Çok doğru bir yolda ilerliyorsun. Keşke yakınında olsak da yardımcı olabilsek.
Şu video bağlantısını aşağıda eklediğim herifi yeni keşfettim. Bu adamın sürüyle videosu var. İlginç teknikler de kullanıyor. Tavsiye ederim:

gayet guzel olmus , yalniz fotoblok ile bir cok ucak yaptim ama ozellikle kanatlarda fotoblok pek verimli degil hem zayif hem agir oluyor .
bu nedenle imkaniniz varsa sert strafordan sicak tel ile kesim yapmak ve kanadi karbon ile desteklemek cok daha guzel sonuc veriyor .

fotobloktan yaptigim fpv turundeki ucagim , uzun sure ucurmustum ancak pek verimli degildi , kanatlarin airfoili fotoblokla cok duzgun olmuyordu, buda yuksek stall hizina neden oluyordu

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

strafor uzerine cam elyafi ve epoksi kaplayarak bir govde yapmistim , kanadi yine fotobloktan yaptim sonuc yine dusuk verimlilik oldu

ucaktaki en onemli kisimlar kanatlar , gunumuze kadar cesitli airfoil kanat profilleri gelistirilmis amaca gore en uygununu secip yapmak her zaman en guzel sonucu verir , artik ucak yapmakla eskisi gibi ugrasmiyorum eldeki imkanlarla ev ortaminda verimli bir ucak yapmak biraz zor .

strafordan yaptigim 24cm *150cm kanat .
agirlik 450gr .

yakinda buna uygun bir govde yapmayi dusunuyorum.

Bu güzel geri bildirim için esas biz teşekkür ederiz @Ali Osman SEVİM :RCKolik:

İlk uçuş hiç unutulmaz :thumbup: Bu anları bizlerle paylaştığın için de ayrıca teşekkür ederiz :RCKolik: Yeni model ve yeni gelişmeleri merakla bekliyoruz :saygilar:

Ben teşekkür ederim abi forum benim için büyük motivasyon kaynağı 50 kez kırım yaşasam da tekrar denemelere devam edebilirim. :D
RCkolik ten arkadaşlar ile buluşmalara katılamıyorum ama teşvik ettiğim halde modelci olmayıpta yanımda olan arkadaşlar çok onların arasında hadi be ne zaman uçacak bu uçak bi uçurumadın gitti diye takılanlar mı istersiniz bırak artık bu işi olmaz bu iş quadcoptere dön sen diyenler mi istersiniz uçuşu görünce 30 km uzaktan başka ilçeden toplanıp özellikle maiden i kutlamaya gelenler mi istersiniz :lol: anlayacağınız çok eğleniyoruz farkettiyseniz bir çalışma arkadaşım da video da sonunda başardık abi diyordu uçağı elden atan arkadaşım da o idi her zaman yanıma gelip hadi uçurmayacakmısın ben atayım diyen bir meraklı oluyor.;D

Kötü strafor yoktur, yetersiz destek "çıbıh" ları vardır!
Çok doğru bir yolda ilerliyorsun. Keşke yakınında olsak da yardımcı olabilsek.
Şu video bağlantısını aşağıda eklediğim herifi yeni keşfettim. Bu adamın sürüyle videosu var. İlginç teknikler de kullanıyor. Tavsiye ederim:

Evet abi detaya girmek uzatmak istemediğimden o şekilde strafor eğilip büküldü yazıp geçtim ama aslında aynen dediğiniz gibi oldu tecrübeli modelcilerden birşey kaçmıyor ;D kanatları yumuşak starfordan yaptım aslında amacım o strafor ile deneme yapıp sert strafor ile asıl kanatları yapmaktı baktım ilk deneme iyi çıktı kıyamadım onları kullandım ilk uçuş denemesini yaptığım da uçak yükselince kanat çırpmaya başladı :lol: ve dediğiniz yere geldi iş sonra destek çubuğu ekledim bayağı düzeldi ama malesef benim zayıf pilotajımın kurbanı oldu ;D fotosunu ekledim aşağıya fena değildi o da.Paylaştığınız videoyu daha önce görmüştüm şimdi tekrar izledim ve kanalı takibe aldım dediğiniz gibi güzel işler var inceleyeceğim.

Bu konuyu sabitleyip yeni başlayanlara ezberleyinceye kadar okutsak?! :D

Sağolun hocam ne mutlu bana... :)

gayet guzel olmus , yalniz fotoblok ile bir cok ucak yaptim ama ozellikle kanatlarda fotoblok pek verimli degil hem zayif hem agir oluyor .
bu nedenle imkaniniz varsa sert strafordan sicak tel ile kesim yapmak ve kanadi karbon ile desteklemek cok daha guzel sonuc veriyor .

fotobloktan yaptigim fpv turundeki ucagim , uzun sure ucurmustum ancak pek verimli degildi , kanatlarin airfoili fotoblokla cok duzgun olmuyordu, buda yuksek stall hizina neden oluyordu

strafor uzerine cam elyafi ve epoksi kaplayarak bir govde yapmistim , kanadi yine fotobloktan yaptim sonuc yine dusuk verimlilik oldu

ucaktaki en onemli kisimlar kanatlar , gunumuze kadar cesitli airfoil kanat profilleri gelistirilmis amaca gore en uygununu secip yapmak her zaman en guzel sonucu verir , artik ucak yapmakla eskisi gibi ugrasmiyorum eldeki imkanlarla ev ortaminda verimli bir ucak yapmak biraz zor .

strafordan yaptigim 24cm *150cm kanat .
agirlik 450gr .

yakinda buna uygun bir govde yapmayi dusunuyorum.

Bu projeyi görmüş ve gıpta ile okumuştum modeller çok iyi gözüküyor maşallah hatta şu siyah kırmızı olan modeli yapabilsem ne güzel olur demiştim çok beğendim kırımsız uçuşlar dilerim.Tavsiyelerinizi dikkate alacağım strafor kesme makinası da yapmıştım hala duruyor dediğiniz gibi bende o şekilde yola devam edebilirim yeni yaptığınız kanat çok başarılı gözüküyor gövdeyi de görmek isterim inşallah takip ediyor olacağım sağolun.:saygilar:

Çok değerli bir proje olmuş. Detayları merakla bekliyorum.

Teşekkür ederim yapımı baştan sona paylaşılabilecek kalite de bir iş çıkarabilirsem ilk işim tüm detayları ile burda paylaşmak olacak. :saygilar:

Son düzenleme: