Edf Quad

Ben fikri beğendim hiç olmazsa adamı rondo gibi biçmez pervaneler. :lollol:

Yalnız merkezde bulunan tek bir pervane ile bir çözüm geliştirirlerse daha optimum olur bence. Diğer kollardaki kanalların ucunda bulunan ve serbest dönen başka bir pervane sabit hava geçişini aldığı hava ile dönerken hatvesini değiştirerek, yani oransal olarak aktararak farklı bir itki sağlayıp uçuş eylemini gerçekleştirebilir.

Amanın ne dedim ben :eek: şimdi bu muhteşem fikrimi kimbilir kimler çalacak. Kendime söylemeye bile çekiniyordum oysaki. :evil: Gitti bizim milyon dolarlık proje. :lollol: :lollol: :lol:

Amanın ne dedim ben :eek: şimdi bu muhteşem fikrimi kimbilir kimler çalacak. Kendime söylemeye bile çekiniyordum oysaki. :evil: Gitti bizim milyon dolarlık proje. :lollol: :lollol: :lol:
Ne yaptın be Türker’im :eek::eek: Bizi ve 7 sülalemizi doyuracak TOP Secret projeyi ağzından kaçırdın :undecided::cry: :lollol::lol:

YT’da karsima cikan bir videoyu paylasayim. İlk midir bilemiyorum, ben ilk defa gordum. Ortaya karisik bir konsept. Buyrun :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Valla çok etkileyici geldi bana. Teknik olarak mümkünlüğünü bilmiyorum ama pervanesiz olması özellikle ticari uçuşlarda kullanılabilir gibi geldi. :)

Gerçi Trabzon buna ne kadar hazır onu bilmiyorum, havada uçan multikoptere yeni yeni alışılıyor. Görsel açıdan bu cihaza nasıl tepkiler verilir öngöremiyorum :)

Gerçi Trabzon buna ne kadar hazır onu bilmiyorum, havada uçan multikoptere yeni yeni alışılıyor. Görsel açıdan bu cihaza nasıl tepkiler verilir öngöremiyorum :)
En kötü böyle olur :lollol::lol:

Harrier 1960lardan bu yana bu prensiple uçuyor :)

Notar helikopterler de benzer bir mantıkla uçuyor.

Fanlarda kullanılan yüksek devirli Amper yiyici motorlar gelişmeden, batarya teknolojisi devrimsel bir sıçrama yapmadan bu tarz aletlerin seri üretimine hala biraz zaman var gibi görünüyor.:rolleyes:

Kesinlikle katılıyorum. Pil konusunda yakın gelecekte pek bir ilerleme olacağını sanmıyorum, ancak fanlarda biraz verimlilik artışı görebiliriz gibi geliyor bana.

Aslında bu arkadaşı aylardır takip ediyorum,benim yapmam imkansız ama Evren hocam için çocuk oyuncağı, hele elindeki modelleri bitirsin , bu modeli bir şekilde yapacaktır, biliyoruz , güveniyoruz, destekliyoruz :p:evil::thumbup::halay:

Hakan Hocam, listenin en altına ekledim, "bir adet türbinli Harrier (F35 de düşünebilirim) yapılacak". Şu an için listede 48. sırada :)

Şaka bir yana tam olarak söylemek istediğim şeyi bu video ile gediğine koymuşsunuz :saygilar: adamın biri çıkıp 60 yıldır kullanılan teknolojiyi bir de arkasına "patend pending" yazarak yeni birşeymiş gibi satmaya çalışıyor. Dronecuların çoğunluğunun temel havacılık kültüründen yoksun olmasının güzel bir örneği :) Bu harrieri yapan adam daha büyük takdir hakediyor bence, ki o da EDF kullanmış en nihayetinde. :bravo:

O Harrier ki ( mühendisin ismidir aynı zamanda) kraliyet tarafından olan parayı işe yaramaz bir fikre yatırdın diyerek 2 yıl hapis cezası ile ödüllendirilmiş ve daha sonra Arjantin ile yapılan bir deniz savaşında , ne kadar etkin bir uçak olduğu anlaşıldıktan sonra, yine bizzat kraliyet tarafından affedilmiştir. Bu da gereksiz bir bilgi olarak kenarda dursun :) :saygilar: