Ekipmanın harcadığı elektrik hesabı

ÖmerMercan

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
merhabalar öncelikle arkadaşlarım ile beraber bi RC Uçak üzerinde çalışıyoruz,
Teknik Ekipmanları seçtik ve ben çoğunun hesaplarına baktım ama daha fazla bi bilgim olmaması ve sizlerden bi şeyler öğrenmek amacı ile herhangi bi ekipmanın ne kadar elektrik harcadığını nasıl öğrenebilirim?

Bir multimetre ile ekipmanın çektiği akımı ölçün, uyguladığınız gerilim kaç Volt ise onunla çarpın. Kısacası bir multimetre ile ancak bu yapılabilir. İki multimetre ile de ölçüm yapılabilir. Okulunuzda ölçüm araçları vardır sanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Eğer watt cinsinden tam olarak bilmeniz gerekmiyorsa şöyle bir tavsiye edebilirim.
Fikir edinmek açısından.

Uçağı tasarladığınız şartlarda kullanın ve süre tutun. Sonra pildeki volt ve amper değerleri ile süreye göre watt'ı bulun.

merhabalar öncelikle arkadaşlarım ile beraber bi RC Uçak üzerinde çalışıyoruz,
Teknik Ekipmanları seçtik ve ben çoğunun hesaplarına baktım ama daha fazla bi bilgim olmaması ve sizlerden bi şeyler öğrenmek amacı ile herhangi bi ekipmanın ne kadar elektrik harcadığını nasıl öğrenebilirim?
Levent hocamında dediği gibi en güzeli uçağı bir yere güzelce sabitleyip üzerinde pervane takılıyken motor ve diğer ekipmanları çalıştırmak ve pilin çıkışına bir multimetre bağlamak ama burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta normal bir multimetre modeline göre ortalama 15A civarında akıma dayanmakta tahminimce sizin motorunuz bunu 2-3 katı akım çekmektedir. Bu tarz yüksek akım çeken şeylerde akım ölçmek için pens multimetre kullanmak gerekir. Eğer birde bilgisayara bağlanan grafik falan çizen kaliteli birşey alırsanız hesaplama yapmak daha kolay olur.
Akımı hesaplandıktan sonra pilin voltajınıda ortalama bir değer alırsanız işinizi görecek bir değer elde edebilirisniz.

Ama şimdi düşününce aklıma geldi siz bu uçağı tahminimce daha yapmadınız değil mi? Yanı elinizde ne motor ne de bir pil var

Son düzenleme: