Emax BLHeli 30A Esc kalibrasyon sorunu

• Konbuyu başlatan Üye silindi 17434
  • Başlangıç tarihi
  • 1,062
Ü

Üye silindi 17434

Guest
Merhaba arkadaşlar yeni esc mi kalibre etmeden önce hiçbir problem yoktu kalibre ettikten sonra kalibresi bozuldu neden olabilir

Canım kardeşim, yalvarıyorum, bak... Senin yanında değiliz. Neler olup bittiğini görmedik. Allah aşkına... "Kalibrasyonu bozuldu" ne demek? Ne oluyor ya da ne olmuyor? Detaylı yaz ki yardımcı olabilelim.
Kalibrasyonu bozuk motor ne yapabilir yani benim aklıma 1 olasılık geliyor bildiğiniz başka olasılık varsa söyleyin ben de öğrenmiş olayım, sorun gaz verdiğimde yanlış hızda dönmesi veya dönmemesi. zaten video yükleniyor üstteki mesajdan hemen sonra attım ama internet yavaş.bugünkü uçak uçmadığı için başka esc aldım belki esc kaynaklıdır diye

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bilemedim ki. "Kalibrasyonu bozuk" ifadesi bana bir şey anlatmıyor. Gaz verdiğinde gaz konumuna göre devrini ölçüp bir grafik mi çıkardın? Motorun için olması gereken gaz-devir grafiğini bulup karşılaştırdın mı? Bunları anlayamadığım için ek bilgi rica ettim.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Bilemedim ki. "Kalibrasyonu bozuk" ifadesi bana bir şey anlatmıyor. Gaz verdiğinde gaz konumuna göre devrini ölçüp bir grafik mi çıkardın? Motorun için olması gereken gaz-devir grafiğini bulup karşılaştırdın mı? Bunları anlayamadığım için ek bilgi rica ettim.
Video gelmemiş galiba bende gözükmüyor sizde gözüküyor mu tekrar atacağım yoksa. Bende de hata var kusura bakmayın net belirtmedim şimdi şöyle yazarak anlatması zor o sebepten detay vermedim video yükledim ama internet aşırı yavaş videoyu bu eke de yüklüyorum gaz kolu ile orantılı bir dönüş hızı alamıyorum kararlı şekilde dönmüyor takılıyor vs.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
gaz kolunu sabit hızda arttırıyorum gazı bir anda kesiyorum

Kullandığınız esc'nin markası/modelini yazarsanız belki sorun daha iyi anlaşılabilir. Ayrıca esc'nin sağlam olduğuna emin misiniz?

Canım kardeşim, yalvarıyorum, bak... Senin yanında değiliz. Neler olup bittiğini görmedik. Allah aşkına... "Kalibrasyonu bozuldu" ne demek? Ne oluyor ya da ne olmuyor? Detaylı yaz ki yardımcı olabilelim.
Sümer abi gece gece keyfim yerine geldi valla :D Farkındayım senin ki hiç yerinde değil ama kusura bakma ;D;D

Emir sen escyi kalibre etmek için uğraşırken escde brake özelliğini aktif etmiş olabilirsin. Şimdi brake özelliği nedir dersen kısaca gazı kapattığında escnin motoru durdurmasıdır. Uçaklarda istenmeyen bir durum. E sen bu özelliği tekrar deaktif konuma getirebilmen için escni programlaman lazım. Bunu da yine Forumda noktası virgülüne kadar anlatmış üstadlar sağolsun. Sana da araştırıp önce escni programlaman ve sonra da tekrar kalibrasyon aşamasını tamamlaman gerekiyor. Kolay gelsin. Keyifli olacak:saygilar:

Kullandığınız esc'nin markası/modelini yazarsanız belki sorun daha iyi anlaşılabilir. Ayrıca esc'nin sağlam olduğuna emin misiniz?

Emax BLHeli 30A Oneshot​

evet esc sağlam yeni aldım bugünkü model de uçmayınca bu esc ye geçeyim dedim esc kalibrasyonundan sonra böyle oldu

Esc'nin kullanım kılavuzuna bakarak fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Bu şekilde hem Ali hocamın bahsettiği brake özelliği de default olan kapalı konuma geçer, hem de eğer esc'yi kalibre etmeye çalışırken yanlışlıkla değiştirdiğiniz bir ayar varsa düzelmiş olur .

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Sümer abi gece gece keyfim yerine geldi valla :D Farkındayım senin ki hiç yerinde değil ama kusura bakma ;D;D

Emir sen escyi kalibre etmek için uğraşırken escde brake özelliğini aktif etmiş olabilirsin. Şimdi brake özelliği nedir dersen kısaca gazı kapattığında escnin motoru durdurmasıdır. Uçaklarda istenmeyen bir durum. E sen bu özelliği tekrar deaktif konuma getirebilmen için escni programlaman lazım. Bunu da yine Forumda noktası virgülüne kadar anlatmış üstadlar sağolsun. Sana da araştırıp önce escni programlaman ve sonra da tekrar kalibrasyon aşamasını tamamlaman gerekiyor. Kolay gelsin. Keyifli olacak:saygilar:
gaz kolunu bıraktığım anda motor durmuyor brake özelliği aktif değil motorun bir anda durmasının sebebi gazı anında kesmem yavaş yavaş açıyorum bir anda gazı kesiyorum videoda kumandayı çekemedim tek elle şu an tek sorunum gaz kolu ile orantılı bir hız vermemesi yarın esc yi resetleyeceğim tekrar kumanda üzerinden kalibrasyon yapacağım o da olmadı mission üzerinden yaparım

Esc'nin kullanım kılavuzuna bakarak fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Bu şekilde hem Ali hocamın bahsettiği brake özelliği de default olan kapalı konuma geçer, hem de eğer esc'yi kalibre etmeye çalışırken yanlışlıkla değiştirdiğiniz bir ayar varsa düzelmiş olur .

aynen tam onu yazıyordum olmadı mission üzerinden halledeceğim artık