ESC Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Seçilir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Quad escleri normalde bec olmayan escler ağırlık konusunda avantajlı olduğundan bec siz kullanılıyor. Pdb(power distiribution board) kullanılarakta alıcı ve led benzeri ünitelere akım sağlanıyor. Bec dahil üniteler genellikle 12a civarına başlıyor. Onlarında ağırlıkları 11 gr civarı. Türkiyede temin edemeyebilirsiniz.

@Ali Haydar GÖK e katılıyorum. Elinizdeki esc lerin mevcut durumları ve modellerine göre bakılarak bu hata düzeltilebilir. Bazı escler yüksek kv değerindeki motorlarda tekleme benzeri çalışıyor ve ayarlanması gerekiyor. Planörlerde genellikle yüksek kv düşün boy pervane tercih ediliyor veya düşük kv ile katlanır pervane (bu daha makul). Buna bağlı olarak esciz yüksek kv değerinde düzgün çalışmayabilir.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ekrem mutluer
Quadlarda kullanılan tarzdaki escler işinizi görebilir bence. Ama benim bilgim yok quad ekipmanlarında. Quad malzemesi satan sitelerdeki escleri dolaşarak setupa uygun bir şey bulunabilir.

Sorun escde de olmayabilir. Mesela motor titreme yapıyorsa soğuk lehim sebebiyle de olabilir. Video çekerseniz sorunu daha net anlamak mümkün olabilir.

Bazı escler heli modunda farklı gaz da verebiliyor. Mesela gazı çok az hareket ettirdiğinizde direk %40 gaz alıyor ve lineer bir şekilde artıyor bu gaz. Esclerin manueli varsa incelemek lazım.
@Ali Haydar GÖK bey 15yillik esc den çok birsey beklememek lazım :) soğuk lehim sanmıyorum diğer esc de yapmıyor, motoru değiştirince gene yapıyor. Ucuz sarı makaronlu esclerden. Programlanabilir birsey olduğunu sanmıyorum. Bir dahaki sefere getiririm beraber deneriz olmadı 🙂. Quad esclerde bec olmuyor olanı varsa da ben görmedim, haliyle uçak için uygun değil. Yoksa fiziki olarak daha hafif ve daha biçimli.

@Ali Haydar GÖK bey 15yillik esc den çok birsey beklememek lazım :) soğuk lehim sanmıyorum diğer esc de yapmıyor, motoru değiştirince gene yapıyor. Ucuz sarı makaronlu esclerden. Programlanabilir birsey olduğunu sanmıyorum. Bir dahaki sefere getiririm beraber deneriz olmadı 🙂. Quad esclerde bec olmuyor olanı varsa da ben görmedim, haliyle uçak için uygun değil. Yoksa fiziki olarak daha hafif ve daha biçimli.
Bec olarak böyle birşey olabilir.