Esc sinyalden voltaj gelmesi.

İlgi Alanı
Heli
Esc'nin sinyal ve + kutbundan 5.95 volt geliyor bu normal mi?
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gnd ile sinyal arasına 1k direnç koyup ölçtüğümde 6.02 değer verdi +ile gnd değerinin aynısını verdi.
Mikrokontrolör girişlerinin boşta kalmaları durumunda paraziter sinyaller kapmamaları için tanımlı bir mantık düzeyinde tutulmaları gerekir. Bu da ya ground ya da Vcc olur. Yani ya 0 V'a ya da besleme gerilimine çekilirler bir dirençle. Bu ESC girişinde de böyle bir durum olabilir. Eğer ESC normal çalışıyorsa sorun yok demektir. Zaten dinamik bir sinyal hattı olan o hattı avometre ile ölçme ihtiyacını da pek anlayabilmiş değilim.

Hocam esc servo testerla kontrol ettiğimde sorunsuz çalışıyor ama üniteye bağladığımda sistemi sapıttırıyor ünite açılmıyor, ölçme sebebim buydu.

Bu durumun tamiri olmaz sanırsam yeni esc almak şart oldu :( Modeli adam akıllı uçuramadan masrafları bitmek bilmedi.

• Üzüldüm
Tepkiler: Mustafa Hacılar
Teknik elektronik durum için bir şey diyemeyeceğim ancak, modelcilik anlamında en zor kısım başlamak oluyor genelde. Bazen bizden kaynaklı olmayan sorunlar çıkıyor karşımıza, bazen kendi hatalarımız. Modeli uçurmadan çıkan sorunlarda seni yıldırmasın hepsini halledip uçurmaya başladığın zaman bunlara değdiğini göreceksin bence. Zaten burada bunlarla karşılaşmamış kaç arkadaş vardır ki ? Hepsi bu hobinin parçası.

• Beğen
Tepkiler: Berkan Gürsoy
Teknik elektronik durum için bir şey diyemeyeceğim ancak, modelcilik anlamında en zor kısım başlamak oluyor genelde. Bazen bizden kaynaklı olmayan sorunlar çıkıyor karşımıza, bazen kendi hatalarımız. Modeli uçurmadan çıkan sorunlarda seni yıldırmasın hepsini halledip uçurmaya başladığın zaman bunlara değdiğini göreceksin bence. Zaten burada bunlarla karşılaşmamış kaç arkadaş vardır ki ? Hepsi bu hobinin parçası.
Çok haklısınız hocam modeli sadece bir kere uçurdum onun dışında hep elektronik sorunlarıyla uğraştım. :) Sizin de dediğiniz gibi en iyisi yılmamak. Beni çok sinir edip hobiyi bırakmayı düşündürdü ama helinin zevkinide başka birşey de alamam sanırsam. :)