Extra300 55-61cc Semi Scale Model Üretimim

Yasin_Yanık

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Extra300 55-61cc Semi scale modelim tamamen kendi üretimim.
Kendi çizimim ve CNC kesimim. Montajını aşama aşama burada paylaşacağım :saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moderatör tarafında düzenlendi:
Malzeme kontra galiba, boyut ve ağırlık nedir, elektrikli değil galiba.

Malzeme kontra galiba, boyut ve ağırlık nedir, elektrikli değil galiba.
6mmhuş+4mmhuş+4mmkavak+2mmhuş+balsa çıtalar+2mm balsa levha ile montajı tamamlanacak. 55-61cc benzinli motorlara uygun tasarladım. kanat açıklığı 225cm boy ise 210cm olacak.Ağırlık konusuna gelince ARF ağırlığını bitince netleşecek, ağırlığına göre türkiyedeki isim yapmış yarışmalara katılan akrobasi pilotları ile görüşüyorum ağırlığı fazla-az derler ise ona göre güncellemeler yapacağım. Füme conapy ve fiber cowling ile sunacağım.

Öz tasarımım olan schemes:saygilar:

Dikey stab-Rudder sabit olacak, yatay stab ise gövdeye yandan montajlı, 2 adet yatay stab içerisine servo montajı olacak elevator için, rudder ise pull pull sistem ve ya gövde arka yanlarda 2 adet servo montajı olacak seçenekli bir sistem tasarladım.

Son düzenleme:
Projenizde basarilar dilerim...
Birkac konu var, nasil yaklastiginizi ogrenmek isterim:

1-Rudder govde birlesimi detayi ?
2-Dis kabuklama (skinning) icin balsa levhalari nasil birlestirip sekillendireceksiniz ?
3-Cowling ve canopy icin bilgisayar cizimi yapildi mi, yapildi ise kalip ve imalat detaylari nasil olacak ?

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Projenizde basarilar dilerim...
Birkac konu var, nasil yaklastiginizi ogrenmek isterim:

1-Rudder govde birlesimi detayi ?
2-Dis kabuklama (skinning) icin balsa levhalari nasil birlestirip sekillendireceksiniz ?
3-Cowling ve canopy icin bilgisayar cizimi yapildi mi, yapildi ise kalip ve imalat detaylari nasil olacak ?
1-Dikey stab. gövde ile bir bütün olacak ve karbon boru ile sabitlenerek gövde ile güçlü bir yapısı olacak. rudder ise menteşeler ile düşünüyorum ancak onu tel menteşe olarakta düzenleyebilirim onun kararını vermedim. montaj yaptıkça netleşecek.
2-balsa levhalar yerine göre farklı genişlikte kesilerek eğri yüzeylerde pot olmaması için kısa kısa çubuklar halinde montajlanacak ve macun + zımpara yapılacak.
3-cowling ve conapy çizimler hazırladım aynı zamanda kalıp için kesinleri yapıldı onlar en son iş model bitimine yakın kalıba alıp füme conapy vakum yöntemi ile yapılacak, cowling ise kalıbı hazırlanıp fiber bez ile sonlanacak.

malum yaz ayları sıcaklar tatiller biraz ara vermiştim. Kaldığım yerden devam ediyorum. Montajım şu ana kadar başarılı geçiyor dijital ortamdaki çizimlerim tasarladığım gibi gerçeğe dönüşmekte. Montajı yapar iken bir yandan da çıkar ise hataları eksikleri çizimlerimde güncelleyerek işin sonun hatasız bir proje ortaya çıkarmak istiyorum. şu ana kadar sadece gövde üzerinde çalışmaktayım, kanat gövde bittikten sonra başlayacağım. fotolardan görldüğü üzere yatay ve diket stab ve rudder elevatörlere ağırlık verdim. elevatör servolarım yatay stab içersinde konumlandırdım. standart servo boyutlarında. üzerlerine 2 mm balsa kaplama ile sonlandırıyorum (sümer hocamın tavsiyesi idi. bu büyüklükteki modeller için çok ideal oluyor). Çok sağlam ve güven veren bir görüntüsü var 50-61cc benzinli motor düşünüldüğü zaman, başarılı olacağı hissi vermektedir. kuyruk iniş takımında en son bağladıktan uçak eksenini kontrol ederek gövdeyi firewall a kadar toparlayıp, conapy kısmına geçeceğim. ve peşine gövdeyi komple zımparaya sokacağım, evde zımpara anlık olmuyor malum ev ortamı, kovulmadan işimi yapmam gerekli :halay:saygılar...
Bu arada elevator servo kolu kutudan çıkan kısa kaldı ona uzun servo kolu takacağım,

Gövde detayları güzelce tamamlandı, ilk aşama başarılı oldu. Şimdi sıra kanada geldi. ?, Kesimler cnc freze ile yaptım. çok hassastır. sinir birleşim yerlerinde anlayacağımız gibi milimetrik hassasiyet vardır.