Fırcasız motor guc hesaplaması nasıl yapılır?

Can Ulusoy

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Selam arkadaslar, yaklaşık 2-3 kılo agırlıgında bır balıkcı teknesı yapıyorum, buna gore tercıgım fırcasız motor olucak. Fakat bu agırlıktakı bır yuku kac kv'lık bır motorla yapabılırım yada motor gucunu nasıl hesaplayabılırım? bu konuda bana degerlı bılgılerınızı paylasır yardımcı olursanız sevınırım tesekkurler.

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Can Bey merhaba. Ayrı ayrı konu açmanıza gerek yoktu.

Güç hesabı için motor akımı ve voltajı çarpılır. Bulunan değer watt olarak teorik motor gücüdür. ( Kayıplar dahil)

Ağırlık ve kv çok farklı değerler. Ağırlık arttıkça güç artar. Kv ise pervane ve tekne yapısına göre değişir.

Can Bey merhaba. Ayrı ayrı konu açmanıza gerek yoktu.

Güç hesabı için motor akımı ve voltajı çarpılır. Bulunan değer watt olarak teorik motor gücüdür. ( Kayıplar dahil)

Ağırlık ve kv çok farklı değerler. Ağırlık arttıkça güç artar. Kv ise pervane ve tekne yapısına göre değişir.
Levent bey teknık bılgı sahıbı degılım, motorların uzerınde kv ve rpm degerlerı yazıyor fakat hangısı ısımı gorur bunu cozmeye calısıyorum, ayrıca forumda yenıyım yanlıs yerde konu actım maruz gorunuz lutfen

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Rpm ve kv aşağı yukarı aynı şeydir. Rpm motor devri, kv ise volt başına motor devridir. Motora uygulanan voltajın kv ile çarpımı devri verir.

• Beğen
Tepkiler: Can Ulusoy
Sorunuz yanlış. Kaç kv değil, Kac watt olmalı diye sorsaydınız dogru olurdu.
Zira tekne, uçak farketmez devir değilde ağırlığı kıstas aldığınıza göre güç seçeneğini irdelemeniz gerekirdi.
Watt= Amper x Volt formulde bılınmeyene yer değiştirerek hesaplayabilirsiniz.