flysky 9ch/turnigy 9x opentx ile telemetri

ArmaganUnal33

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
flysky 9ch/turnigy 9x kumandalarda opentx ya da er9x yükleyince telemetri özelliği geliyor mu? Ana ekranda değerler görülebiliyor mu frksy modül kullansak? Yoksa ekstra elektronik devreler mi eklemek gerekli?

Telemetri özellikli modül ve alıcı şart. Frsky modül ve alıcı ile birlikte skyboard modifiyesi kullanırsan OpenTX ve Ersky9x yazılımlarının hazır fonksiyonları var. Skyboard ile Frsky'ın D tipi alıcılarını kullanman halinde rx voltajı için bazı ayarları girmen gerekir. Bundan başka telemetri özellikleri için 'hub' denilen bir aygıt takmak gerekir.

bu linkteki modul telemetri özelliği sağlamıyor mu? djt modulu ile mi kullanmak gerekli?

Benim de kullandığım bunun aynısı. Ancak DJT ile DHT modülleri aynı. Tek fark DHT diy uygulamalarında da kullanılabilmesi için 'kutusuz'. Yani kumandayı açıp biraz lehim işi yapman gerek. DJT modül ise kutulu. JR tipi kumandalarda tak-çalıştır şeklinde. İkisi de X serisi hariç tüm frsky alıcıları ile çalışır. Bunların arasında D tipi alıcılar telemetri özellikli. Sensörleri kullanabilmen için 'hub' adındaki ara bağlantı parçasını kullanman gerek. Sadece alıcı voltajı için hub gerekmez. DHT modül de D tipi alıcı kullanmak için ayrı bir switch var.
Fakaaat: DXT modül kullanırsan tüm frsky alıcılarını kullanabileceğin gibi, ayrıca sensörleri doğrudan x8r, x6r, x4r alıcılarına takabilirsin.
Uzun lafın kısası : DHT ve DJT modüller ile D tipi alıcılar kullanırsan hub aracılığıyla telemetri datası alırsın. Bunun için sensörleri hub'a bağlaman gerek. Ayrıca telemetri özelliği olmadan eski tip tüm frsky alıcılarını da kullanabilirsin.
DXT modül ile yukarıdakilere ilave hub gerektirmeyen x tipi alıcılar kullanır ve telemetri datası alırsın.

sağolun teşekkürler verdiğiniz bilgiler için :)p

Benim de kullandığım bunun aynısı. Ancak DJT ile DHT modülleri aynı. Tek fark DHT diy uygulamalarında da kullanılabilmesi için 'kutusuz'. Yani kumandayı açıp biraz lehim işi yapman gerek. DJT modül ise kutulu. JR tipi kumandalarda tak-çalıştır şeklinde. İkisi de X serisi hariç tüm frsky alıcıları ile çalışır. Bunların arasında D tipi alıcılar telemetri özellikli. Sensörleri kullanabilmen için 'hub' adındaki ara bağlantı parçasını kullanman gerek. Sadece alıcı voltajı için hub gerekmez. DHT modül de D tipi alıcı kullanmak için ayrı bir switch var.
Fakaaat: DXT modül kullanırsan tüm frsky alıcılarını kullanabileceğin gibi, ayrıca sensörleri doğrudan x8r, x6r, x4r alıcılarına takabilirsin.
Uzun lafın kısası : DHT ve DJT modüller ile D tipi alıcılar kullanırsan hub aracılığıyla telemetri datası alırsın. Bunun için sensörleri hub'a bağlaman gerek. Ayrıca telemetri özelliği olmadan eski tip tüm frsky alıcılarını da kullanabilirsin.
DXT modül ile yukarıdakilere ilave hub gerektirmeyen x tipi alıcılar kullanır ve telemetri datası alırsın.
abi çok fazla bilgi vermişsin fakat ben anlayamadım :( kısaca açıklamak gerekirse bende turnıgy 9x v2 djt telemetry takılı ve d8r-ıı plus alıcım mevcut opentx yazılımı yüklü ben mesafe verilerini alabilirmiyim alamazmıyım ? rssı verilerini % lik dilim olarak alabiliyorum,batarya şarjı dijital olarak alabiliyorum . fakat mesafe olsa daha iyi olur.

Mesafe verisi diye bir şey duymadım. Rssi ve voltaj değeri alıyorsan daha başka neye gerek var ki? Isı sensörü, devir sensörü ve bazı eski ve komplike (hem de çok pahalı) uygulamalarda yakıt seviye sensörü ile telemetri datasını genişletebilirsin belki ama son derece gereksiz şeyler bence.
Mesafe diye kastettiğim şey acaba GPS sinyali ve harita üzerinde nerede olduğunu gösteren bir şey mi? GPS konusunda hiç bir tecrübem yok.