FlySky sensör için Yardım

Erdoğan Ekşioğlu

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Selamunaleyküm kumandadaki dahili sensör hakkında bir sorum olacaktı.Kullandığım kumanda FlySky i6X.İçinde dahili ve harici sensör sinyalleri var.Kendi dahili sensörü alıcıya giden voltajı kumandanın ekranında gösteriyor.İstersen harici lipo için bir sensör bağlarsan onuda ekranda gösterip uyarı veriyor.Benim öğrenmek istediğim lipoyu 11.1 in altına düşürmeden dahili sensör yani alıcının voltajını gösteren sensör işime yararmı?Ben bir modelim için harici bir tane sensör aliexpresten almıştım.Şimdi ikinci modelimede almak istiyorum.Eğer bu alıcıya gelen voltaj düşüklüğünde lipo hakkında bilgi verip işime yararsa almayacağım.İnşallah sorunumu anlatabilmişimdir.Şimdiden çok teşekkür ediyorum bilgileriniz için

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Erdoğan bey, alıcının voltajını kumanda ekranında göstermek, eğer alıcıda bu özellik varsa, bildiğim kadarıyla telemetri özellikli kumandalarda var. Ama, alıcıya giden değilde, doğrudan pildeki voltajı görmek için ilave bir sensör gerekli diye düşünüyorum. Yani, harici pil voltajını ilave bir sensör olmadan kumanda ekranında görebileceğinizi sanmıyorum. Yalnız, kumandayı tanımadığım için hatalı bilgi vermiş olmayayım.

Erdoğan bey, alıcının voltajını kumanda ekranında göstermek, eğer alıcıda bu özellik varsa, bildiğim kadarıyla telemetri özellikli kumandalarda var. Ama, alıcıya giden değilde, doğrudan pildeki voltajı görmek için ilave bir sensör gerekli diye düşünüyorum. Yani, harici pil voltajını ilave bir sensör olmadan kumanda ekranında görebileceğinizi sanmıyorum. Yalnız, kumandayı tanımadığım için hatalı bilgi vermiş olmayayım.
Alıcı çift anten alıcın çekti voltajı ekranda görüyorum.Bilmediğim şu.O gördüğüm voltaj alıcıya giden voltaj.O sinyal verince lipoyu 11.1 voltun altına inmeden uyarırmı acaba.Bir diğer modelimde harici bir sendör var.Kullanıyorum.Acaba dedim alıcının çektiği volt düşünce bana verdiği bilgi doğrumudur.Resimlerde göre bilirsiniz.İntv1 alıcının voltajı.Diğer resimdekide harici bağladığım sensörün resmi

Alıcı çift anten alıcın çekti voltajı ekranda görüyorum.Bilmediğim şu.O gördüğüm voltaj alıcıya giden voltaj.O sinyal verince lipoyu 11.1 voltun altına inmeden uyarırmı acaba.Bir diğer modelimde harici bir sendör var.Kullanıyorum.Acaba dedim alıcının çektiği volt düşünce bana verdiği bilgi doğrumudur.Resimlerde göre bilirsiniz.İntv1 alıcının voltajı.Diğer resimdekide harici bağladığım sensörün resmi

Zannetmem, Alıcıya enerjinin nereden geldiğine değil, gelen enerjinin voltajını gösterir. Yani, alıcıyı 6V ayrı bir pil ile de besleyebilirsiniz. Oysa diğer ekipmanı farklı bir kaynaktan besliyor olabilirsiniz. Öte yandan, alıcıyı LiPo'dan bir BEC aracılığı ile veya ESC üzerinden besliyor olmalısınız. Bu durumda alıcıya gelen enerji, 3S LiPo ölüm seviyesine gelse bile, ayarladığınız seviyenin altına düşmedikçe, uyarı vermiyecektir. Bence şansınızı fazla zorlamayın.

aliciya giden voltaj esc nin gonderdigi 5v luk bir voltaj piliniz bitip ucak yere cakilsada yine 5v goreceksiniz bu sebeple hicbir isinize yaramaz , flsky voltaj sensoru kullanmadan olmaz .