Havada sabit kalma sorunu (Video eklendi)

Merhabalar,

Sorunu tam olarak şöyle tarif edebilirim;

Dji F450 frame naza kontrol kartım var. Gps modda kalkış yapıyorum sorun yok. Havada sabitliyorum fena sayılmaz ( mükemmel diyemem ( sağa sola ve aşağı yukarı hafif kaymalar var) Ama asıl sorun ne zamanki throttle çubuğu ile sola veya sağa döndürüyorum ciddi sayılabilecek mesafede (3 metre kadar) önünü döndürdüğüm yere gidiyor bir süre sonra komut verdiğim noktaya geri geliyor.

Gain ayarları basic gains 150,150,100,105 ve att gain ayarları 150,150 olarak ayarlı.

Sorun gain ayarları ile mi alakalı bilemiyorum.

Ne yapmamı önerirsiniz?

Tam olarak sorunumu gösteren bir video buldum. Link aşağıda.

Havada sabit kalma sorunu

Cihazınızın ağırlık merkezini kontrol edin.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Cihazınızın ağırlık merkezini kontrol edin.

Merhaba Zafer Bey.

Ağırlık merkezini kontrol etmek derken tam olarak neyi kastediyorsunuz? Kollar ve gövde herşey normal görünüyor.

Arkadaşlar, şu sorunu çözemedim bir türlü. Sola döndürdüğümde sol çapraza doğru gidiyor 3-4 metre gittikten sonra komutu vermiş olduğum noktaya geri geliyor. Aynı durum sağa döndürdüğümde de geçerli.

Ağırlık merkezi kontrolu, değişik gain ayarları vs bir çok şey deniyorum ama bir türlü düzeltemedim.

Sorunu gösteren video da çektim ama boyutu biraz büyük yükleyemiyorum...

Yardımlarınızı bekliyorum.

Ugur Gokcek' Alıntı:
Sorunu gösteren video da çektim ama boyutu biraz büyük yükleyemiyorum...

Yardımlarınızı bekliyorum.
Uğur Bey videoları foruma ne yazık ki yükleme yapamıyoruz. Onun yerine çektiğimiz videoları önce YOUTUBE yüklüyor daha sonrada link olarak forumda şu şekilde paylaşıyoruz ;)

Mehmet Bey, teşekkürler yanıtınız için. İlk fırsatta videoyu söylediğiniz şekilde paylaşacağım.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Uğur Bey videoları foruma ne yazık ki yükleme yapamıyoruz. Onun yerine çektiğimiz videoları önce YOUTUBE yüklüyor daha sonrada link olarak forumda şu şekilde paylaşıyoruz ;)

Arkadaşlar tam olarak sorunumu gösteren bir video buldum. Hatta benimki daha uzağa gidip geri geliyor

Uyduları az buluyor olabilir. osd varsa bunu ekrandan görebilirsiniz. ağırlık pili alta konumlandırın üste olunca daha çok sağ sol yapıyor gibi geliyor bana. naza'nın ayarlarını defulta indirin bence. naza m lite varsa (2ye yükseltip deneyin) piliniz kaç mah ? büyük bir pil varsa küçük pil ile denenebilir. başka yerde uçurun birde, o bölgede gps sıkıntılı olabilir

Sedat Byzt' Alıntı:
Uyduları az buluyor olabilir. osd varsa bunu ekrandan görebilirsiniz. ağırlık pili alta konumlandırın üste olunca daha çok sağ sol yapıyor gibi geliyor bana. naza'nın ayarlarını defulta indirin bence. naza m lite varsa (2ye yükseltip deneyin) piliniz kaç mah ? büyük bir pil varsa küçük pil ile denenebilir. başka yerde uçurun birde, o bölgede gps sıkıntılı olabilir

Deneyeceğim. Teşekkürler.

Arkadaşlar sorunu çözdüm. Başkalarıda aynı sorunu yaşarsa aklında olsun diye yazıyorum.

Aslında çok basit bir hata yapmışım. IMU kalibrasyonu yaparken düz bir zeminde yapmadığım için bu sorunu yaşıyormuşum. Düz bir zeminde tekrar yapınca sorun çözüldü.

Ugur Gokcek' Alıntı:
Arkadaşlar sorunu çözdüm. Başkalarıda aynı sorunu yaşarsa aklında olsun diye yazıyorum.

Aslında çok basit bir hata yapmışım. IMU kalibrasyonu yaparken düz bir zeminde yapmadığım için bu sorunu yaşıyormuşum. Düz bir zeminde tekrar yapınca sorun çözüldü.
Geri bildirim için teşekkürler Uğur Bey eminim bu sorunu yaşayan arkadaşlarımıza yardımcı olacaktır. :) :saygilar: