Hexacopter öne yatma problemi

daywalkersdu

Yeni Uye
İyi günler arkadaşlar.
Hooby olarak yeni başladım. Cihaz havalanmadan önce gaza yüklenilince öne doğru yatıyor. bir defa kalmadan öne devrildi. daha sonra bazı yerlerde tam gaz verip kaldırın diyorlardı onuda yaptım ama kalkar kalkmaz öne doğru gidiyor. dik bir kalkış sağlayamadım son kalma sonrası motor mount kırıldı. Neyseki yedeği vardı . cihazı çalıştırmadan dengesini de kontrol ettim dengede kalıyor su terazisi ile zemine ve hexacoptere baktım sıkıntı yok. Cihazın özellikleri şöyle Sunnysky 4014 320kv motor, 15.55 pervane, dji naza v2, 5200mah 10c 6s lipo pil, turnigy multistar 30a esc, 1100 cm lik frame ayrıca esc kalibrasyonu naza kalibrasyonu yaptım. sizce bu sorunu nasıl hallederim. trim ayarları bir işe yarar mı yada nazada bir yerden mi ayarlanacak şimdiden teşekkürler.

Size de A.S Sayın daywalkersdu

Trimle deneyin..belki öndeki escde sıkıntı olabilir..gücü motora iletemiyor olabilir..drone işi değiştirme işidir..baska bir escyi söküp ön tarafa takın..promlem bununla da çözülmezse trime başvurun..onunla da çözülmezse detaylı bir video atarsanız yardimci olalım..ama Mehmet abinin istediği tanışma konusunu da es geçmeyin

daywalkersdu' Alıntı:
İyi günler arkadaşlar.
Hooby olarak yeni başladım. Cihaz havalanmadan önce gaza yüklenilince öne doğru yatıyor. bir defa kalmadan öne devrildi. daha sonra bazı yerlerde tam gaz verip kaldırın diyorlardı onuda yaptım ama kalkar kalkmaz öne doğru gidiyor. dik bir kalkış sağlayamadım son kalma sonrası motor mount kırıldı. Neyseki yedeği vardı . cihazı çalıştırmadan dengesini de kontrol ettim dengede kalıyor su terazisi ile zemine ve hexacoptere baktım sıkıntı yok. Cihazın özellikleri şöyle Sunnysky 4014 320kv motor, 15.55 pervane, dji naza v2, 5200mah 10c 6s lipo pil, turnigy multistar 30a esc, 1100 cm lik frame ayrıca esc kalibrasyonu naza kalibrasyonu yaptım. sizce bu sorunu nasıl hallederim. trim ayarları bir işe yarar mı yada nazada bir yerden mi ayarlanacak şimdiden teşekkürler.

Öncelikle NOT: Tüm ESC lerin aynı marka olması gerekiyor, tüm motorların aynı marka olması gerekiyor. Tüm pervanelerin aynı marka olması gerekiyor. ESC içerisinde ki yazılımın aynı olması gerekiyor. ESC içerisindeki ayarların dahi aynı olması gerekiyor. En önemli madde de kesinlikle ESC kumanda kalibrasyonu yapmış olman gerekiyor. Yapmazsan şayet 6 motor dan 3 ü %20 gazla giderken kalan 3 tanesi %40 gazla gidiyor olabilir. Senin örneğinde arka 3lü %40 basarken ön 3lü %20 basıyor olabilir. Bu da öne eğilim sağlar. ESC kumanda kalbirasyonu şart. İnternet esc throttle range calibration diye aratırsan ya da forumda bakarsan bulabilirsin.

Naza kullandığın için çok fazla parametresi yoktur. Öncelikle ilk kontrol etmen gereken şey, Naza uygulamasında ki pervane yönleri ile sendeki pervane yönlerinin KESİNLİKLE aynı olmasıdır. Tabi buna motor yönleride dahil. Aynı şekilde 2. kontrol etmen gereken şey motorların numarası ile NAZA kontrolçüsüne bağladığın sıra KESİNLİK le aynı olmalıdır. Naza kontrolcüsü kesinlikle hexanın orta noktasında olmalıdır ki bu noktası ağırlık merkezidir. Pil takılı iken cihazın ağırlık merkezini tartman gerekiyor. Orta kolların ucundan tutarak hexanın ne tarafa yattığına bakman gerekiyor. Eğer ki öne doğru sarkıyor o zaman sorun yine ağırlık merkezinin öne kaçmasından kaynaklı. Lipo yu takdığın noktayı geriye çekmen gerekebilir.

Adı : Onur
Soyadı : Metin
Nereden : Eskişehir
Mesleği : Mühendis
Hangi RC Model ile ilgileniyorsunuz (Heli/Uçak/Quadro/FPV/Araba..) : Quadro
Var ise Modelcilik Tecrübeniz: yok
Forumumuzu Nerden Duydunuz ? : İnternet üzerinden
Kullandığım Model(ler) : Hexacopter

Sedat bey escler aynı model ve marka aynı firmware yüklü, motorlarda aynı model marka dediğiniz gibi esc kalibrasyonuda yaptım hexayı dendesini dediğiniz pil ile oynayıp dengeye getirdim motorlar doğru yönde hareket ediyorlar. ama ne hikmetse öne doğru yatıyor. artık trimi deniyecegim bakalım ne olacak

daywalkersdu' Alıntı:
Sedat bey escler aynı model ve marka aynı firmware yüklü, motorlarda aynı model marka dediğiniz gibi esc kalibrasyonuda yaptım hexayı dendesini dediğiniz pil ile oynayıp dengeye getirdim motorlar doğru yönde hareket ediyorlar. ama ne hikmetse öne doğru yatıyor. artık trimi deniyecegim bakalım ne olacak

Trim mantıklı değil, naza uygulamasında radio ayarlarında eğer ki kumanda stickleri %50 ide iken programdaki kanal seviyeleri ekranda da %50 de olmalı eğer çok büyük fark var ise sub trim ile % 50 de olması sağlanabilir. Fakat onun dışında kumanda %50 de iken uygulama %50 de iken trim yapman mantıklı olmayacaktır bence.

Motorlar dönerken farklı zamanlamalara sahip gibi duruyor mu? Aynı anda dönüp aynı anda duruyorlar mı? Birde Uygulamada hexa seçilimi frame tipi olarak.

Sedat bey
nazada hexacopter seçili kontroller ortada yeşil (gaz kolu hariç) sapma fazla yok motorlar aynı ayda başliyor gibi trim yapıp öne eğilmeyi engelleyecek kadar yapsan ne sakıncası olur sizce motorlar ana frane gövdesinden aynı (45cm) uzaklıkta motorlar dik dönüklük yok.

Konu mekanik mi yoksa naza mı saçmalıyor anlamak için ön motor ve Esc leri arka motor ve Esc ler ile mekanik olarak değiştirin. Halen öne yatıyor ise sorun mekanik değil, naza ile ilgili. Yok bu sefer arkaya yatıyor ise konu motor/pervane/Esc üçlüsü içerisinde bir yerlerde...

Sök tak kolay iş değil ama, sorun kaynağına yaklaşırsınız

Sent from my SM-G900FQ using Tapatalk

Esc kalibrasyonu ile alakalı bir durum bence..multikoptere yeni başladığım sıralarda benim de başıma gelmişti..bu video faydali olabilir

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

AKŞAM EVE GİDİNCE TEKRARDAN ESC KALİBRASYONUNU YAPIP DENEYEYİM OLMAZSA MOTOR VE ESC LERİ YER DEĞİŞTİRMEYİ DENİYECEĞİM

Escle rin yazilim ayarlari aynı olmalı, bir de naza nin pcden kumanda kalibrasyonunun olmasi gerekli.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kalibrasyon tamam mı?

Sent from my SM-G900FQ using Tapatalk

Esc kalibrasyonu tamam ayrıca esclerin bhli yazılımlarını da güncelledim. Beni sorun nazadaki gain ayarlarından kaynaklıymış. Gainleri 170-170-150-140-170-170 yapınca sorunun çoğu çözüldü. hala hafifte olsa bir yatma var ama kalkışa engel değil bir kaç kez uçurdum. Şimdi ise nazadaki tek sorun pil kalibrasyonu gibi onuda bir şekilde halletmeye çalışacağım. havada asılı konumda pek kalıp deneyemedim bu yüzden bir ara tekrar deneyeceğim. birde frami değiştirdim şimdilik buyuk frame duruyor. f550 üzerinde denemeler yapıp sonra buyuk frame geçeceğim. Büyükte Denemeler çok tehlikeli oluyor bazen :D