Hücreler arasındaki eşitsizlik

SerhatYanardağ

Yeni Uye
İlgi Alanı
Heli
Herkese merhabalar.

Yeni aldığım pilimin rodajını şarj aleti ile yapmaya çalışıyorum. 2200 mAh pili 1C 2.2 A ile şarj ettim. Yaklaşık 40 dakika sonra şarj işlemi bittiğinde hücrelerin voltajı şarj aletinde 4.17 4.18 4.18 olarak gözüküyordu. Şimdi 1 A ile deşarja başladım. 4.05 4.07 4.06 olarak azalıyorlar.

Pil dolduğunda 4.20 olmalı diye görmüştüm. Ben bu değerlere ulaşamadım. Bir sorun mu var sizce yoksa gözardı edilebilir birşey mi? Şimdiden teşekkürler.

4.17 4.18 4.18 çok güzel değerler gibi gelmedi bana ama şimdi yeni pil birkaç şarj deşarj daha görmeli bence illa tüm değerleri 4.20 olacak diye düşünmemek lazım 4.20 4.20 4.20 aynı anda kaç pilde kaç kere gördüm hatırlamıyorum genelde 4.19 - 4.20 değerleri yeterli buluyorum ve pilden kaynaklı sorun yaşadığımıda hatırlamıyorum. Sonuç olarak bir kaç şarj deşarj gördükten sonra pil kendini daha iyi toparlar diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: SerhatYanardağ
4.17 4.18 4.18 çok güzel değerler gibi gelmedi bana ama şimdi yeni pil birkaç şarj deşarj daha görmeli bence illa tüm değerleri 4.20 olacak diye düşünmemek lazım 4.20 4.20 4.20 aynı anda kaç pilde kaç kere gördüm hatırlamıyorum genelde 4.19 - 4.20 değerleri yeterli buluyorum ve pilden kaynaklı sorun yaşadığımıda hatırlamıyorum. Sonuç olarak bir kaç şarj deşarj gördükten sonra pil kendini daha iyi toparlar diye düşünüyorum.

3.95 e kadar 1 A ile düşürdüm. Şimdi tekrar 2.2 A ile balance şarj ettiğimde bakalım 4.20 görebilecek miyim. Umarım dediğiniz gibi olur.

Hangi sarj aletini kullanıyorsun?
Hücreleri ayrıca multimetre ile ölçtün mü?

B6ac pro'yu bilemiyoum. Benim Turnigy marka bir tane var ve de onun çakması, markasını bile bilmediğim bir tane daha sarj aletim var. İkincisini aldığımda aynı pili farklı gosterdiklerini keşfettim ve araştırmalarım sonucunda güvenilir bir multimetre ile kalibrasyonlarının yapılması gerektiğini öğrenip yaptım. Artik senede bir kalibrasyonu kontrol ediyorum.
Gelelim senin sarj BİTTİKTEN bir süre sonra farklı değerler gösteren hücrelere: bana göre hücreleri arasındaki EN FAZLA 0.2 V kadar fark normaldir. Pillerin kalitesi bu kadar tolerans gösterebilmemize izin verir.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme: