İlk FPV Quad - iFlight SucceX F4 V2.1 / XING-E / GepRC Mark4 / Foxeer Falkor / Rush Tank

İbrahim Özdemir

Çalışkan Uye
Web sitesi
500px.com
İlgi Alanı
Multikopter
Önceden F450 gibi gövdelere Quad toplamış olmamarağmen, ilk kez FPV tarzı bir Quad topladım. Aynı zamanda burayla da tanışmama vesile oldu, tabii önceden buradaki içeriklerin çok faydasını gördüm, ancak ilk kez konu açmam gerekmişti.

Bu bağlamda topladığım quadın konusunu açmanın, faydalı olabileceğini düşündüm.

Parçaları seçerken özellikle motor ve gövde konusunda fazla pahalıya kaçmak istemedim, ancak kaliteyi de düşürmek istemedim zira zevk almak için topluyoruz sonuçta. Gövde olarak, oldukça popüler olduğunu gördüğüm GepRC markasının Mark4 modelini seçtim. Genel olarak kaliteli ve bekleneni veren bir gövde. Karbon parçaların kaliteleri iyiydi, kenarlarının yumuşatılmış bir biçimde gelmesi iyi bir nokta. Bunun yanında Eğer 4 in 1 ESC kullanacaksanız, biraz daha yüksekte konumlandırmak gerekebiliyor zira XT60 bağlantısı gövde içine bakarsa, kollar kabloya engel olabiliyor.

Motor olarak XING-E serisinin 4S, 2450 Kv modellerni seçtim. Aslında Emax Eco düşünüyordum ancak indirimde bu motorları görünce, fikrim değişti. Normal XING serisi ile motorun iç yapısı yani bobin ve mıknatıs tasarımları aynı, ayrıca aynı tasarım ve sayıda rulmana sahipler. Ancak E serisinde, normal XING'den farklı olarak şaftta Titanyum değil çelik kullanılıyor. Ekonomik amaçlarla çıkmış bir model. Genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim.

Uçuş kontrol kartı olarak, ESC ile beraber stack olarak satılan iFlight Succex-E F4 V2.1 modelini tercih ettim. Türkiye'de Mamba kartlar revaçta ancak ben pek kaliteli bulmadım, özellikle 40A'lık ESC'sinin padleri pek güven vermedi. SuccexE F4 kiti aynı fiyat bandında, daha kaliteli ve temiz bir işçiliğe sahip olduğunu düşündüğüm bir model. F405 kontrolcüye ve BetaFlight yazılımına sahip. MPU6000 Gyroya ve Mamba F405'ten farklı olarak BMP280 Barometre'ye sahip. ESC'ler ise BLHeli_S Dshot600, 45A özelliklerine sahipler. ESC'lerin padleri ve genel tasarımı, fiyatına göre başarılı. Bu fiyata Mamba ESC'lerinden daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Kamera olarak Foxeer Falkor 3 modelini tercih ettim. Başarılı bir kamera, fazla bir yoruma gerek yok aslında. G-WDR desteği ve gece performansı, genel olarak dinamik aralığı hoşuma gitti. Caddx Rattel 2 veya Runcam Swift ile benzer performansa sahipler. Üçü de iyi aslında. Dolayısıyla seçim biraz kişiye kalmış.

VTX olarak Rush Tank II Ultimate modelini tercih ettim. Aslında başlangıç için fazla, ancak uzun ömürlü olacağına inanıyorum. 800 mW maksimum çıkışa sahip, tank gibi sağlam bir VTX. SmartAudio ile kanal, çıkış gücü ve frekans ayarlarını yapmak kolaylaşıyor. Anten olarak ise Foxeer Lolipop 3 modelini tercih ettim.

Pervane olarak GepRC'nin 5040 V2 pervaneleri halihazırda vardı, ilk başlarda onları kullanacağım. Bunun dışında bir set DAL Prop NEpal N1 aldım. Li-Po olarak Tattu FunFly 4S 1300 mAh modelini bulabildim ancak, piyasada.

Alıcı olarak FrSky R9MX modelini seçtim.

Drone'un alıcı - kumanda tarafı e birkaç TPU baskısı dışında her şeyi bitti. Elektroniklerle de ilgilenen birisi olarak güzelce toplamaya çalıştım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Alıcı gelip bind edildikten ve TPU parçalar bastırılıp takıldıktan ve birkaç küçük ayarlama sonra biteceğini ümit ediyorum.

Parçalar hakkında bir sorunuz varsa, seve seve cevaplamak isterim. Bunun yanında genel olarak öneriniz, tavsiyeniz ya da "Şurası olmamış" dediğiniz bir nokta varsa, öğrenmek isterim. Benim için oldukça faydalı olacaktır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. İlerleyen zamanlarda ilk uçuş videosunu, sağ sağlim inip kalkmayı başarabilirsem paylaşacağım inşallah. :D

Güncelleme - Yeni Fotoğraflar [16.05.2021]

Kontrol Kartınız
iFlight SucceX-E F4 V2.1
Model Sınıfı
Quadcopter, 220mm, 5 inç
Motor, Pervane ve ESC
XING-E 2207 2450 KV & DALProp NEPAL N1 | SucceX-E 45A ESC
Kumanda Alıcı ve Verici
X Lite S & R9 modülü | R9MX
Extra Ekipman
BN220
Son düzenleme:
Okuduğunuz için teşekkür ederim. İlerleyen zamanlarda ilk uçuş videosunu, sağ sağlim inip kalkmayı başarabilirsem paylaşacağım inşallah. :D
Bu işlerden anlamam ama detaylı ve güzel bir paylaşım olmuş, ellerinize sağlık :thumbup: İnşallah sorunsuz güzel bir uçuş olur %p

Batarya hariç uçuş ağırlığını merak ettim.

Bu işlerden anlamam ama detaylı ve güzel bir paylaşım olmuş, ellerinize sağlık :thumbup: İnşallah sorunsuz güzel bir uçuş olur %p

Teşekkür ederim, inşallah sorunsuz uçurabilirim. Tabii İstanbul'da yaşayan birisi olarak, uçuracak yer bulmak biraz zor. Ancak halledeceğim bir şekilde.

Batarya hariç uçuş ağırlığını merak ettim.

Merhaba, eklemeyi unutmuşum konuya. Batarya hariç Yaklaşık 300 gr civarı ağırlığı var.

Merhaba, bugün itibariyle quadı bitrdim. Beklediğimden daha güzel bir şey ortaya çıktı. :)

Merhaba, bugün itibariyle quadı bitrdim. Beklediğimden daha güzel bir şey ortaya çıktı. :)

Taşıması kolay bir set yapmışsınız. Harika gözüküyor :thumbup:

• Beğen
Tepkiler: İbrahim Özdemir
Taşıması kolay bir set yapmışsınız. Harika gözüküyor :thumbup:

Teşekkür ederim. :) Evet taşınabilir olmasına dikkat ettim biraz, bir de kompakt olunca rahat oluyor. Aslında SKY 02X biraz sürpriz oldu, normalde piyasada gölük bulamıyordum, hep pahalı olanlar kalmıştı. Şansıma Türkiye'de hiç kullanılmamış bir tane budum. :)

Emeğinize sağlık çok güzel olmuş. Bende aynı amaçla araştırma yapıyorum seçtiğiniz parçaları beğendim tavsiye olarak aldım. Ekstra olarak parçaları nereden tedarik ettiniz , yurtdışından getirmelerde sorun olur mu , gümrük vergisi ne durumda acaba yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi forumlar.

• Beğen
Tepkiler: İbrahim Özdemir
Birkaç küçük güncelleme yaptım:

Emeğinize sağlık çok güzel olmuş. Bende aynı amaçla araştırma yapıyorum seçtiğiniz parçaları beğendim tavsiye olarak aldım. Ekstra olarak parçaları nereden tedarik ettiniz, yurtdışından getirmelerde sorun olur mu, gümrük vergisi ne durumda acaba yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi forumlar.

Merhaba, kusura bakmayın geç döndüm biraz.

Ben tüm parçaları Aliexpress'ten aldım. Aynı ürün için farklı mağazaları değerlendirirken, sipariş sayısına ve değerlendirme sayısı/puanına baktım. Ne gümrükte ne de kargolarda bir sıkıntı yaşamadım çok şükür. GÜmrük için siz demeseniz de satıcılar hem ucuz yazıyor hem de ürün türü olarak yedek parça diyor. Çok sıkıntı edilen kumanda da bile sıkıntı yaşamadım.

Burada Aliexpress'i öneririm. Fiyatlar uygun ve müşteri desteği iyi. Sadece iyi satıcı seçmek gerek. Ben FC ve ESC stackini iFlight'ın resmi Aliexpress sayfasından aldım. VTX - Kamera ve VTX antenini RusFPV sayfasından aldım. Motorları da RusFPV'den aldım. Frame'i de Sky RC Hobby Store'dan aldım.

Her parçadan memnunum diyebilirim. Sadece bu kontrol kartını FrSky ile kullanırken sorun çıkabiliyor, buna dikkat etmek gerek.

Gümrük vergisi olarak maksimum 35 TL, minimum 16 TL ödedim.

Aynı frame'in 7-inchi var bende. İnanılmaz sağlam bir frame.

Ben çok memnunum. Güzel, uygun, şık. Ancak seveni kadar sevmeyeni de var. Gerçi ben, birçok hobide olduğu gibi FPV'de de Türkiye'yi takip etmedim. Çünkü insanlar, bir kere kullanıp çok memnun kaldıkları ürünleri aşırı derecede övüyorlar. (Alanında bilgili, elinden geldiğince insanlara yardım eden kıymetli kardeşlerimi ve değerli abilerimi tenzih ederim. : ) )

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Görebildiğim kadarıyla alıcı anteninin yeri değişmiş. Başka ne gibi güncellemeler yaptın acaba ?

Uçuş kontrol kartını F7 bir kart ile değiştirdim. GoPro mount ekledim. Arka FPV antenini daha güçlü ve uzun olanla değiştirdim. Ayrıca alıcı antenini yandan, dik bir şekilde konumlandırdım.

Kullandıkça gelen güncellemeler.