Kumanda Sinyal Karısma ihtimali ile ilgili bir soru

degefpv

Çalışkan Uye
Buluşma yerlerinde kullandığımız kendi kumanda ve alıcımızdan başka birindede varsa ve o anda ikiside açıksa sinyal karışması olurmu ? Yani ben kendi uçağımı değilde diğer uçağı kontrol etme gibi bir terslik olurmu ?

Çok önemli bir soru !

2.4 ghz frekansında olanlar kolay kolay karışma yapmaz,kristalli olanlar karışma yapabilir.

Çok önemli bir soru !

iyide kumanda hangi alıcının benim olduğunu nasıl anlayacak 2 alıcıda aynı yani mantıklı düşününce karışır gibi geliyor :rolleyes:

Muhammed lutfen konu başlığı belirlerken konu ile ilgili bir şey yazalım, "Çok önemli bir soru", "Acil Yardım" gibi ifadeler diğer üyeler için pek anlam ifade etmeyecektir.

Diğer bir hususta konuyu ilgili yere açalım. Mesela sorduğun soru kumanda ile ilgili ama bunu "RC Uçak-Genel" altına açmıssın, ben ilgili yere taşıdım.

Sorunun cevabını Berkay vermiş zaten. 2.4 GHz kumandalarda böyle bir ihtimal yok. Zira sinyalin içine kumanda marka, alıcı seri no gibi ilave bir takım parametreler ilave ediliyor. Kesin etkilemiyor ama merak edersen nette çok daha detaylı bilgiler ve teorik açıklamalarına ulaşabilirsin ;)

tamam abi anladım sağolasın, konuyu nereye açim diye çok düşündüm,çok düşünmenin azizliği :coolxf: :saygilar:

Ynt: Kumanda Sinyal Karısma ihtimali ile ilgili bir soru

mantikli dusununce karismaz. kumanda kendi alicisiyla bind olunca kendi aralarinda kodlar uretirler ve bu kod benzersizdir, etrafta baska bi kumanda ayni kodu uretmis olsa bile aninda kod degistirir ve iletisime devam eder

LG-G2 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Re: Kumanda Sinyal Karısma ihtimali ile ilgili bir soru

Futaba ile maalesef oluyor. Kumanda açık ve 2 farklı modele aynı anda elektrik verirseniz oluyor. Orhanlı da ben 700 size model ucururken Selçugun Quad ini da havalandırma aşamasına gelmiştim :)

Sent from SpaceShipOne...

Mehmet Karakaya' Alıntı:
Futaba ile maalesef oluyor. Kumanda açık ve 2 farklı modele aynı anda elektrik verirseniz oluyor. Orhanlı da ben 700 size model ucururken Selçugun Quad ini da havalandırma aşamasına gelmiştim :)

Bunu duymak üzücü. :eek: Hemde futaba gibi bir firmanın ürününde.
Bu zamana kadar ilk kez duydum 2.4 GHZ bir haberleşme protokolünde interferance olabilidiğini. :rolleyes:
İnşallah milyonda bir olacak birşeydir diyelim. :-\

sağol abi bir anda aklıma geldi kafama takıldı sordum :)

Mehmet Karakaya' Alıntı:

Nasıl yani :eek: :-\ Peki Mehmet, Selcuk Quadro üzerinde kullandığı alıcı daha önce senin kumanda ile hiç bind edildi mi ?? Eğer yok dersen, şaşkınlığım 2 kat olacak :-\ Hayır marka Futaba olmasa, hemen suçlu kumanda markası olacak ama onu da yapamıyoruz, zira Futaba diyorsun :rolleyes:

yok o durum farkli arkadaşlar. selcuk bind etmeye calisiyordu, mehmette 700 u havalandirmak uzereydi
, kumandalarin bind icin yakin olmasi lazim ama ne hikmetse 5 10 metre ilerdeki mehmetin kumandasi ile bind olup gaz aldi model

ama buda bi hata tabi, sanirim futabalarda bind tusu yok ve kumandada bind tusu olmamasi sacmalik. jr da kumandadan bind tusuna basmazsan aliciyla bind islemi asla gerçekleşmez

Üstad sağolasın ya işimize su serptin :thumbup: Gerçi yine de küçükte olsa bir terslik var ama en azından olay düşündüğümüz gibi değilmiş ;)

Futaba kumandalar da senin de değilin gibi BIND tuşu yok, sadece alıcı üzerinde var. Yeni başlayan arkadaşlara bilgi olsun diye şu video paylaşalım da ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılsın :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mesut AKIN' Alıntı:
yok o durum farkli arkadaşlar. selcuk bind etmeye calisiyordu, mehmette 700 u havalandirmak uzereydi
, kumandalarin bind icin yakin olmasi lazim ama ne hikmetse 5 10 metre ilerdeki mehmetin kumandasi ile bind olup gaz aldi model

ama buda bi hata tabi, sanirim futabalarda bind tusu yok ve kumandada bind tusu olmamasi sacmalik. jr da kumandadan bind tusuna basmazsan aliciyla bind islemi asla gerçekleşmez

Tamam şimdi oldu. Teşekkürler üstad. :)

Evet aynen öyle oldu. Aslinda teoride aynı kumanda ile ayni anda 2 model kullanbilirsin abi :) Şaka bir yana başka yakında Futaba kumanda açıkken Futaba bind yapmamak lazım hemen ona kilitleniyor. Bizde sasip kaldık valla.