Lipo patlatma

Cemberk74

Yeni Uye
Genel amaçla kullanılan düşük C değerli lipo ların kutup girişlerinde bulunan devreyi sökünce C değeri diye bişey kalmıyor ama çok yüklenince şişip patlıyor bide şarj ederken yeniden devreyi monte etmeniz gerekiyor monte etmezseniz yine patlıyor.

Lipo patlatma

Böyle bir bilginin bize ne faydası olabilir anlayamadım Cem bey. Ornegin 40 yıl düşünsem kutup başlarındaki devreyi sökmek hic aklıma gelmez ??

Sent from my iPhone using Tapatalk

Lipo patlatma

Cem Berk Erilkun' Alıntı:
Genel amaçla kullanılan düşük C değerli lipo ların kutup girişlerinde bulunan devreyi sökünce C değeri diye bişey kalmıyor ama çok yüklenince şişip patlıyor bide şarj ederken yeniden devreyi monte etmeniz gerekiyor monte etmezseniz yine patlıyor.
Cem bey, şarj deşarj koruma devresi, özellikle Radyo Kontrollü modelcilik için üretilmiş bir çok LiPo pilde bulunmaz. Bu koruma devreleri genellikle güneş panellerinin, elektrikli bisikletlerin v.b cihazların LiFePO4 ve Li-Ion pillerinde kullanılır.

Lipo ların basite alınmaması gereken ekipmanlar olduğunu gösteren bir video aşağıdadır.

Buna benzer birçok videoyu bulabilirsiniz.

Ticari olarak piyasada kullanıma sokulmuş lipo şarj deşarj devresi tasarımında bulunmuş birisi olarak söylüyorum. Lipo lardan nefret ediyorum

Ama kullanıyorum :)

Sent from my SM-G900FQ using Tapatalk

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Lipo patlatma

Cem bey telefon pillerinden falan bahsediyor sanırım. C değeri diye birşey kalmıyor derken, zaten o pillerin kayda değer bir C değeri yok, o yüzden şişip patlıyorlar :)

Lipo patlatma

Evet piyasada gps cihazları vs gibi şeyler için kullanılan piller c değeri kalmıyor derken patlatan kadar akım çekebilirsiniz ama çok kötü yanıyor dumanının kokusuda berbat