LiPo Pil İmhası

İlgi Alanı
Hepsi
Öncelikle Merhabalar,

Geçenlerde bir konuyu okurken LiPo pillerin imhası hakkında birkaç şey gördüm. Sonrasında kendim de biraz araştırıp bakınca suya bir miktar tuz koyulup elektroliz mantığıyla tehlikesiz hâle getirildiğini anladım.

Buraya kadar yanlışım varsa düzeltmenizi ve incelikleri (tuz-su oranı gibi) varsa o konuda bilgi vermenizi rica ediyorum.
Bizim okulun hangarında birkaç pil var fazlaca şişmiş bir hâlde ve onların imha edilmesi görevi verildi. Az buçuk anladım ancak bilen birinden inceliklerini okumak isterim. Mâlumunuz okulda tehlikeli bir durum oluşmasını istemem.

• Beğen
Tepkiler: Sarven Bedikoğlu
Deşarj etmek olmazsa olmazı, sonra da;
Piller konusunda şunu yapabilirsiniz; tüm elektronik ürün satış magazalarında atık pil toplama kutuları olmak zorundadır.Çıkan atık pillerinizi bu kutulara atabilirsiniz.Burada toplanan piller araçlar ile toplanıp Ankarada bulunan geri dönüşüm ve bertaraf tesisine gönderilmektedir.

Ben önce balans soketini kesip lazım olur diye kenara koyarım. Ana soketin kablolarını da pile yakın olarak keser soketi kenara alırım. Sonra pili iki ana kablo su içinde kalacak şekilde çeşme suyu dolu bir bardak ya da fincana koyup birkaç gün bekletirim. Sonra pil atık kutusuna atarım. Su yerine pile uygun bir ampul bağlanıp sönene kadar beklenebilir.

Balans soketini keserken her seferde tek bir kablo kesmek önemli. aynı aynda birden fazla kablo kesilirse, kısa devre olabileceğini de göz önünde tutmak lazım. Her bir kabloyu kestikten sonra ucunu bir bantla izole etmekte de büyük fayda var. Kabloları tek tek kessek bile, daha sonra bunların uçları birbirine temas edip yine kısa devreye sebebiyet verebilir.

Balans soketini keserken her seferde tek bir kablo kesmek önemli. aynı aynda birden fazla kablo kesilirse, kısa devre olabileceğini de göz önünde tutmak lazım. Her bir kabloyu kestikten sonra ucunu bir bantla izole etmekte de büyük fayda var. Kabloları tek tek kessek bile, daha sonra bunların uçları birbirine temas edip yine kısa devreye sebebiyet verebilir.
Yaa zaten suya sokucaz. :D

• Haha
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Ben önce balans soketini kesip lazım olur diye kenara koyarım. Ana soketin kablolarını da pile yakın olarak keser soketi kenara alırım.
Tam olarak aynı şeyi yapıyorum. Bu zamana kadar kimseye söylememiştim " Deli midir, nedir ??? " demesinler diye. :laugh: Evde bir kutu balans soketim var, belki bir gün lazım olur diye bekleyen.
Hayat ne enteresan bir şey. Bir uçakçıyla bir helicinin bile ortak bazı yönleri olabiliyor demek ki. :eek:
Bundan sonra hiçbir şeye olmaz demeyeceğim hayatta. :lol:

Tam olarak aynı şeyi yapıyorum. Bu zamana kadar kimseye söylememiştim " Deli midir, nedir ??? " demesinler diye. :laugh: Evde bir kutu balans soketim var, belki bir gün lazım olur diye bekleyen.
Hayat ne enteresan bir şey. Bir uçakçıyla bir helicinin bile ortak bazı yönleri olabiliyor demek ki. :eek:
Bundan sonra hiçbir şeye olmaz demeyeceğim hayatta. :lol:
Aynı şeyi ben de yapıyorum Türker abi.Demek ki yalnız değilmişim.:lollol: