Lipo safe bag(pil şarj torbası)

syntaxerror

Çalışkan Uye
Arkadaşlar merhaba çoğumuzun şarj esnasında pek önemsemediği türke bir şey olmaz mantığıyla pil şarj ettiğimiz aşikar.(güvenlik önlemlerini alan arkadaşları tenzih ederim)
Lipolar ister küçük olsun, ister büyük her zaman çok nazik ve ilğili olunmalı. Lipo yangınları yüzünden Evini, aracını yangında kaybeden rc tutkunlarına yabancı forumlarda sıklıkla karşılaşııyoruz.

Lipo şarj torbalarıyla alakalı bir video hazırladım umarım beğenirsiniz.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

lipo safe bag içinde muhafaza ediyorum ben de sürekli...

fakat youtube'a "lipo safe bag test" yazıp arattığımızda çıkan videolar gösteriyor ki tek başına bu torbalar da çözüm değil...

ahşap bir zemin veya kolayca tutuşabilecek ortamlarda değil de, evde özellikle torba içinde mermer üzerinde saklanabilir veya ev dışında garajda beton zemin üzerinde saklanabilir.

torbanın dayanıklılığı amaçlı testlerde, içindeki lipoya kısa devre yaptırılan torba sadece dumanı atmıyor, bayağı deforme oluyor, hemen hemen kavruluyor... ahşap üzerinde tutuşturur yine de...

basit gibi görünen aslında hayati meseleler bunlar.

Elinze sağlık Rafet Bey, gerçekten güzel bir konu olmuş %p Rasim arkadaşımızın da ilaveleri oldukça yerinde. Mümkün olduğunca max önlem alarak bu pilleri kullanmaktan başka da çaremiz yok ne yazık ki :rolleyes:

Konuyu sabitliyorum ki, yeni başlayan arkadaşlarımızın da dikkatini çeksin ;)

Uygun olmayan şarj aletleri veya önlem alınmadan şarj edilen lipo'ların neler yapabileceğini fiilen görmüş biriyim. Bu nedenle de lipo'lardan her zaman tedirgin olmuşumdur. Şarj işleminin, torba içinde dahi olsa, yanmaz bir zeminde yapılmasına yüzde yüz katılıyorum. Ayrıca, torbanın ağzının da iyice kapatılmış olması gerek, yoksa bir anlamı kalmaz.