Merhabalar.. Hangi Kumandayı Alayım ?

abdullah sapmaz

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Herkese merhaba kumandalar hakkında bilmediğim çok şey var şimdiye kadar aldığım modeller hep kumandasıyla birlikte geldi alacağım her model için ayrı ayrı kumanda parası vermek istemiyorum. Fakat bi tecrübeye sahip değilimhangi kumandayı nereden nasıl alayım alıcısı vericisi nedir ne işe yarar bilmiyorum... yardımcı olursanız çok sevinirim hepinize çok teşekkürler..

abdullah sapmaz' Alıntı:
Herkese merhaba kumandalar hakkında bilmediğim çok şey var şimdiye kadar aldığım modeller hep kumandasıyla birlikte geldi alacağım her model için ayrı ayrı kumanda parası vermek istemiyorum. Fakat bi tecrübeye sahip değilim hangi kumandayı nereden nasıl alayım alıcısı vericisi nedir ne işe yarar bilmiyorum... yardımcı olursanız çok sevinirim hepinize çok teşekkürler..
Merhaba Abdullah,

Bu soru en sık sorulan sorulardan :D "Hangi Kumandayı Alayım" kısmı tamamen maddiyat ve ihtiyaclar ile ilgili bir durum.

Bize öncelikle "Ne kadar Butce Ayırdığını" ve "Bundan sonra almayı düşündüğün Modeller" hakkında bilgi verirsen hem ben hem de arkadaşlar seni daha doğru yönlendirebiliriz.

Bu arada aşağı daha önce paylaştığımız konulara bakmanı öneririm. Epey bir fikir verecektir.

Hangi Kumandayı alayim ? En iyi kumanda hangisi ?

RCKolik Üyelerinin Kumanda Tercihi - En İyi Kumanda !!

Kumanda Modları: Mode-1,Mode-2, Mode-3 ve Mode-4

RC Kumanda da Klone (Clone) Alıcı Kullanımı

Turnigy 9X V2 2.4 GHz- 9 Kanal Kumanda

Turnigy 9XR Kumanda Kutu Inceleme - Unboxing

Turnigy 9XR Kumanda- Default Yazılım ve Menu Inceleme

o konulara defalarca baktım zaten bana şu anda en uygun gelen turnıgy 9x şimdi kullanabileceğim model v922 yakın zamanda 450 sınıfı uygun fiyata bi helikopter almayı planlıyorum zaten öğrencilik bitene kadar çok iyi bi model alamam:). Şimdilik hangi modeli alacağıma dair bi fikrim yok.

Benim bilmediğim nokta her kumanda her helikoptere uyum sağlıyomu mesela walkera 450 D03'ü turnıgy 9x ile uçurabilirmiyim hiç bi fikrim yok alıcı verici nedir ne işe yarar bilmiyorum bu konuda hiç bi tecrübeye sahip değilim...

Abdullah, o zaman uzun bir konuyu sana kısaca özetlemeye çalışacayım.

Tüm kumandalar temel olarak 3 kısımdan oluşur ;

a-) Kumandanın kendisi
b-) Kumanda Modulu : Bu haberleşmeyi sağlayan kısımdır. Bazı kumandalarda içine gömülü olduğu için değiştirilemez iken, Turnigy 9 ve 9X olduğu gibi dışardan takıp çıkarılabilen tipleri de mevcuttur.
c-) Alıcı : Model üzerine takılan ve kumanda ile haberleşen kısım.

Şimdi gelelim diğer temel bilgilere :

a-) Modul ve alıcılar üreticilerine göre farklı tipte haberleşme protokolleri kullanırlar. Dolayısıyla kullanılan modul ve alıcının düzgün haberleşebilmesi için birbirine uyumlu olması gerekir. Şayet farklı diller konuşuyor ise bu ikisi haberleşip anlaşamayacağı için kullanılamazlar.

b-) Özellikle micro heli ve ucaklarda alıcı kısmı ayrı değildir. Motor ve servoları besleyen ana kart aynı zamanda alıcı görevi de görür. Micro modeller ağırlık ve yer problemi nedeni ile ayrı bir alıcı takmak teknik olarak mümkün değildir.
Bu durumda gelelim esas soruya : Mesela V911 ve V922 kendi kumandam ile kullanabilirim ?
Şayet kumandanız ayrı bir modul takmayı destekliyor ve takacağınız modul micro alıcı ile haberleşiyor ise mümkün.

Mesela Turniy 9 üzerinde gelen standard modul V911 ile direk haberleşebilir, ilave bir şey almaya ve takmaya gerek yok. Sadece kumanda ve alıcı bind edilip ayar yapılması yeterli olacaktır. Fakat Turnigy 9 kumandasını V922 ile kullanmak istenirse bu durumda $20 "HT-8 Adapter" adı verilen ilave bir modul almak gerekiyor.

Şayet kumandanız benim ki gibi dışardan modul takmaya uygun değilse, Futaba 7C gibi, bu durumda ne V911 ne de V922 kullanamazsınız.

Benzer nedenlerden dolayı Walkare ürünleri sadece kendi kumandaları ile kullanılabilir. Mesela Walkare ile haberleşebilen extra bir modul olmadı için bunu Turnigy 9 ile haberleştirmek teknik olarak mümkün değil.

Sizin gerek yukardaki detaylar gerekse maddi açıdan alabileceğiniz 2 kumanda var

1- Turnigy 9 : Alıcı ve modul dahil yakşalaşık $ 50.. Hobbyking alınabilir.
Tek dezavantajı her ne kadar modul girişi olsada her modulu fiziksel olarak taksanız bile tanımıyor. Alacağınız modulun desteklendiğinden emin olmak lazım

2- Turnigy 9X :
Su an satılan paket de Alıcı, modul ve pil yok. Bunlarla beraber $100 civarına geliyor.
Artısı ise Turnih 9 desteklemedi her türlü modulu destekliyor. En büyük eksilerinden birisi maliyet ve menulerin standard kumandalar farklı. Ama menuleri internet üzerinde ve manual bakarak rahatlıkla çözebilirsiniz.

Şimdilik bu kadar. Umarım bazı şeyler biraz daha netleşmiştir ;)

Çok teşekkür ederim abi gerçekten aydınlandım :saygilar: artık araştırmalarımı ona göre yapıcam :) :thumbup: Ayrıca ben hobykıng'den baktım turnıgy9x alıcı ve modül ile 50 dolardı.. benmi yanlış baktım yoksa o turnıgy 9xr mi olacak?..

Yok ben yanlış yazmıştım :) turnigy 9 yerine 9x , 9x yerine 9XR olacakmış :)

Merhaba Mehmet bey. Benim de kumanda ile ilgili sorum olacak. Bu konu başlığı altında sormamın umarım sakıncası yoktur.

Ben dün hobbyking den TURNIGY 9XR sipariş ettim. Baktım stoklarda var dayanamadım aldım. En azından ilerde sahip olmayı umduğum modeller için kumandam olsun diye düşündüm. Ama örneğin Trex 500 alsam bu kumandaya emanet etmem diye yorumlar var internette. Acaba yanlış mı yaptım bu kumandayı almakla?

Ama daha modül siparişi vermedim. Sizin 9XR unboxing videonuzdaki modülü alsam hangi alıcılarla bind edebilirim?

Teşekkürler

Cahit Kaş' Alıntı:
Merhaba Mehmet bey. Benim de kumanda ile ilgili sorum olacak. Bu konu başlığı altında sormamın umarım sakıncası yoktur.

Ben dün hobbyking den TURNIGY 9XR sipariş ettim. Baktım stoklarda var dayanamadım aldım. En azından ilerde sahip olmayı umduğum modeller için kumandam olsun diye düşündüm. Ama örneğin Trex 500 alsam bu kumandaya emanet etmem diye yorumlar var internette. Acaba yanlış mı yaptım bu kumandayı almakla?

Ama daha modül siparişi vermedim. Sizin 9XR unboxing videonuzdaki modülü alsam hangi alıcılarla bind edebilirim?

Teşekkürler
Oncelikle yeni kumandaniz hayirli olsun Cahit bey %p

Turnigy 9xr guven konusuna gelince. Ilk ciktiginda Turnigy 9x icin de benzer seyler soylendi. Fakat turkiye dahil cok arkadas problemsiz sekilde kullandilar. Yakinen takip etmemis olsam da bence ayni durum Turnigy 9xr icin degecerli olsa gerek. Ozetle bence rahatlikla baslamgic asamasinda kullanabilirsiniz.

Daha sonra tecrubeniz artip daha buyuk modellere gecerken de isterseniz yeni bir kumanda alirsiniz. Bunu da dms2 modul alip Micro heliler icin kullanirsiniz. Yani atil bir yatirim olmaz korkmayin. Ben de Futaba var ama hemen hemen her trulu farkli haberlesen modullere destekeldigi icin ben 2. Kumanda olarak bunu aldim mesela.

Modul olarak da Heli icin benim dms2 yerine Frsky tavsiye ederim. Daha dogrusu Hobbyking bunu tavsiye ediyorlar. Haberlesme mesefa ve protokol olarak en basarili olan bu imis ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Cahit Kaş' Alıntı:

Teşekkürler
Oncelikle yeni kumandaniz hayirli olsun Cahit bey %p

Turnigy 9xr guven konusuna gelince. Ilk ciktiginda Turnigy 9x icin de benzer seyler soylendi. Fakat turkiye dahil cok arkadas problemsiz sekilde kullandilar. Yakinen takip etmemis olsam da bence ayni durum Turnigy 9xr icin degecerli olsa gerek. Ozetle bence rahatlikla baslamgic asamasinda kullanabilirsiniz.

Daha sonra tecrubeniz artip daha buyuk modellere gecerken de isterseniz yeni bir kumanda alirsiniz. Bunu da dms2 modul alip Micro heliler icin kullanirsiniz. Yani atil bir yatirim olmaz korkmayin. Ben de Futaba var ama hemen hemen her trulu farkli haberlesen modullere destekeldigi icin ben 2. Kumanda olarak bunu aldim mesela.

Modul olarak da Heli icin benim dms2 yerine Frsky tavsiye ederim. Daha dogrusu Hobbyking bunu tavsiye ediyorlar. Haberlesme mesefa ve protokol olarak en basarili olan bu imis ;)

Cevap için çok teşekkürler..