Mini FPV Sistemi : Aomway 200mW lik Video Verici, Mini 600tvl Kamera

irfan

Çalışkan Uye
Ozellikle agirligin cok onemli oldugu 250 sinifi Quadrolarda kullanmak uzere yeni bir Fpv sistemi denemeye karar verdim.

Sistemimiz " Aomway 200mW Video verici " ve " Mini 600tvl kamera " dan olusuyor.
Video verici

Kamera:

Paranin darasini aldim :) Boyutunu anlayabilmeniz icin 50kurusla yaptim cekimi :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ilk test ucuslari sonrasi sistemin performansi bekledigimden cok ust duzey cikti. Gonul rahatligiyla bu tip aksiyon ucus yapacaklara kesinlikle tavsiye ediyorum :thumbup:

Bu arada vericiden bir tane daha siparis verecektim ama yanliz uctugum icin 200 mW yerine birde 600mWligini denemeyi dusunuyorum. Bunun kararini birkac ucus daha yaptiktan sonra verecegim. Video verici ile alici arasina daha fazla agac-cisim yerlestirerek bir test ucusu daha yapacagim. Muhtemelen onumuzdeki 1-2 gun icerisinde belli olur.
Ancak sizin gibi fpv yapacak arkadaslarinizla birlikte ucus yapma planiniz varsa 200mW kesinlikle tercih edilmeli.

Paylasim icin Tesekkurler Irfan, ellerine saglik :thumbup: Bir sorum olacakti. Sen test sirasinda paket icinden cikan anteni mi kullandin yoksa baska bir anten mi tavsiye edersin ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Paylasim icin Tesekkurler Irfan, ellerine saglik :thumbup: Bir sorum olacakti. Sen test sirasinda paket icinden cikan anteni mi kullandin yoksa baska bir anten mi tavsiye edersin ??
Abi anten konusunda soyle bir yazi yazmistim ama sen kacirmissin belliki :)

Aslinda konu biraz daha farkli olsada burayada ekleyelim.

Kendimden alinti yapiyorum :)

Fatih bende tum modellerimde hatta ucakta bile 600mwligi kullaniyordum sadece bir kez ts5823 200 mWligi ucaga takmistim.
İlk elden cok fazla deneyimim olmasada konu daha cok ucus alani ve birlikte ucus yapma ile alakali.

Oncelikle birlikte ucus yapma konusuna deyinelim.

600mWlik vericiler yakin frekanslarda olusan baskilama nedeniyle ozellikle diger kullanicilarla ucus yapilacaksa kullanilmamali. Bu gibi durumlar icin genellikle 200-300 araligindaki vericiler kullanilmalidir. Hatta kullanicilar farkli polarizasyondaki antenler kullanirlarsa olusacak girisim ve parazit minimuma indirgenecektir. Boylece mumkun olan malsimum sayida kullanici ayni anda ucus yapabilecektir. Farkli polarizasyon dedigim seyse kullanilan circular polarize antenlerin yayilim tipidir.

Yayilim tipi LHCP(left hand circular polarize) ve RHCP(right hand circular polarize) olarak birbirinden ayrilmistir. Dalga yayilimini saat yonu ve tersi yonde gibi dusunebilirsiniz. Anten saticilari sattiklari antenlerde bu ozelligi aciklamalar kisminda belirtirler.

Eger ucuslari tek basiniza yapiyorsaniz 600mWlik kullanmak sizin icin daha faydali olacaktir. Ancak bu demek degildirki madem tek basima ucuyorum gidip 1000-2000 mWlik verici kullanayim. Yuksek guclu vericiler oncelikle kumanda sisteminizi baskilayacak ayrica ucus alaniniz gucu 2 katina cikardiginizda ancak %50ler civarinda artacaktir. Yani gucu cok artirmak hic verimli degil.

Guzel bir ornekle aciklamak gerekirse yan odadaki bir muzigi dinlemek istiyorsak 2 secenegimiz var. Ya muzigin sesini cok yukselticez ki bu durumda komsular rahatsiz olacaktir(komsu frekanslari baskilama) yada dinleme kabiliyetinizi gelistiricegiz. Duvara bardak koyup dinlemek gibi

Fpv sistemlerinde izlenecek en iyi yol dinleme gucunun artirilmasidir. Peki dinleme dedigimiz seyi nasil sagliyoruz? Kullandigimiz alici antenleriyle. Boylece diger basligada yani ucus alaniyla ilgili kisimada dolayli olarak geciyoruz.

Duvara koyulan bardak ornegi gibi dinleme kabiliyetinin artirilamasi her yonde degil ancak belirli bir dogrultuda ve belirli bir aciyla gerceklesebiliyor. Ornek vermek gerekirse yagi(eskiden televizyonlar icin catilara konulan antenler), uydu antenleri ve fpv sistemlerinizde kullanilan helical, patch, moxon, crosshair, pepperbox gibi.

Peki neden bu kadar cok yonlu anten var? Cunku her anten farkli bir kullanim sekli icin tasarlanmistir. Kullanilacak sistem ve kullanim sekline gore antrnlerimizi biz seciyoruz. Bu antenlerin ozellikleri ise soyle. Her biri belirli bir dikey ve belirli bir yatay aci ile dinleme yapabilmektedir. Kimisi antenin arka yuzunde neredeyse hic dinleme yapamazken bir diger kisa mesafede olmak kaydiyla bir miktarda dinleme yapabiliyor.

Konu cok dallanip budaklandi icimde paylasim arzusu varmis burada kisa kesip kendi sistemlerimize geciyorum.

Ucus yaptigimiz alan eger acik alanda ve model ile aramiza agac, bina, duvar girmeyecekse yada cok az agac gircekse gercekten 200mW lik bir vericiyle cok rahat ucus yapabiliriz. İlla 200mWlik verici kullanilip cok miktarda agac, bina ve cisimlerin arkasinda uculacaksa o zaman yapilmasi gereken yonlu anten kullanip ucus alaninin kenarinda pozisyon alarak modelin surekli belirli bir aci ve dogrultudaki alanda ucurmaktir.

Bu gibi bir durum icin bizim modellerimizle yaptigimiz proximity flying ucus seklide en uygun alici anteni ise bence 3turn yada 5turn helikal antendir.

Konusu gecen sistemde ve hatta simdilik tum sistemlerimde bu anteni kullaniyorum

ImmersionRC 5.8 GHz SpiroNET Antenna Set RHCP (SMA Connector)

Aslinda bu soruyu biraz kasitli sormustum :laugh: Zira kullandigin antenin stok anten olmadigini daha onceki model resimlerinden biliyordum. Sadece burada da ozetle belirtelim istedim. Ama daha once paylastigin yazi bir sekilde gozumden kacmis, bu vesile ile diger detaylari da tamamlamis olduk. Ellerine saglik diyorum :thumbup: :RCKolik:

irfan buzdağlı' Alıntı:
Ozellikle agirligin cok onemli oldugu 250 sinifi Quadrolarda kullanmak uzere yeni bir Fpv sistemi denemeye karar verdim.

Sistemimiz " Aomway 200mW Video verici " ve " Mini 600tvl kamera " dan olusuyor.
Video verici

Kamera:

Paranin darasini aldim :) Boyutunu anlayabilmeniz icin 50kurusla yaptim cekimi :)

Ilk test ucuslari sonrasi sistemin performansi bekledigimden cok ust duzey cikti. Gonul rahatligiyla bu tip aksiyon ucus yapacaklara kesinlikle tavsiye ediyorum :thumbup:

Bu arada vericiden bir tane daha siparis verecektim ama yanliz uctugum icin 200 mW yerine birde 600mWligini denemeyi dusunuyorum. Bunun kararini birkac ucus daha yaptiktan sonra verecegim. Video verici ile alici arasina daha fazla agac-cisim yerlestirerek bir test ucusu daha yapacagim. Muhtemelen onumuzdeki 1-2 gun icerisinde belli olur.
Ancak sizin gibi fpv yapacak arkadaslarinizla birlikte ucus yapma planiniz varsa 200mW kesinlikle tercih edilmeli.

Abi merhaba bir yanlışlık yapmayayım diye bu resimleri paylaşıyorum.
Şimdi aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Aomway 200mw vericiyi ve kamerayı bağladım.

Bunlarda benim çektiğim resimler Fakat Kamerayıda düzgün bir şekilde resimdeki gibi bağlamama rağmen
verici (Aomway) aşırı derecede ısındı ve dominator v2 den bir türlü görüntü alamadım.
Öncelikle vericinin ısınması normalmi
bir de bağlantılarda herhangi bir problem yapmış olabilirmirmiyim ?
Bu arada deneme yaparken vericiye anten takılıydı
Ayrıca vericiden çıkan siyah ve kırmızı kabloyuda hemen sarı kablonun yanındaki yerlere lehimledim.

Fuat Bey vericide frekans ayarınız yanlış. Yanlış hatırlamıyorsam siz Fatshark alıcı almıştınız. Vericinin arkasındaki 5 adet sviçten frekans ayarı yapabilirsiniz. 4 ve 5 aşağı yani yazılara yakın olduğunda Fatshark bandında olacak. Sadece 4 numarayı aşağı indirdiğinizde gözlükten 1 numaralı kanalda görüntü alabilmeniz lazım tabi başka bir sorun yoksa. Isınması da normaldir. Bütün vericiler ısınır en azından çalıştığını gösteriyor. :D

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Fuat Bey vericide frekans ayarınız yanlış. Yanlış hatırlamıyorsam siz Fatshark alıcı almıştınız. Vericinin arkasındaki 5 adet sviçten frekans ayarı yapabilirsiniz. 4 ve 5 aşağı yani yazılara yakın olduğunda Fatshark bandında olacak. Sadece 4 numarayı aşağı indirdiğinizde gözlükten 1 numaralı kanalda görüntü alabilmeniz lazım tabi başka bir sorun yoksa. Isınması da normaldir. Bütün vericiler ısınır en azından çalıştığını gösteriyor. :D

Nesimi Bey çok teşekkür ederim :thumbup:
dün gece saat 01:30 a kadar uğraştım görüntü alabilmek için ama bir türlü başaramadım.
Akşam eve gidince hemen deneyeceğim.
Çok teşekkür ederim.
:thumbup:

Nesimi Sakmak' Alıntı:

Nesimi Bey yaklaşık 1 saattir denemediğim frekans kalmadı ama nafile görüntü alamıyorum :(

Ynt: Mini FPV Sistemi : Aomway 200mW lik Video Verici, Mini 600tvl Kamera

FUAT KALAYCI' Alıntı:
Nesimi Bey yaklaşık 1 saattir denemediğim frekans kalmadı ama nafile görüntü alamıyorum :(

Kameraya 5v değil de benim gibi 12.6v bağladıysanız yanma ihtimali var. Benim fatshark kamera yandığında frekansı bulabiliyordum ama temiz siyah bir ekran geliyordu diğer kanallarda ise karıncalı bir ekran oluyordu sadece. Alıcı ve vericinin kılavuzlarına bakıp aynı yada yaklaşık frekansları deneyin. Umarım yanmamıştır.

Ynt: Mini FPV Sistemi : Aomway 200mW lik Video Verici, Mini 600tvl Kamera

Akın Bulat' Alıntı:
Kameraya 5v değil de benim gibi 12.6v bağladıysanız yanma ihtimali var. Benim fatshark kamera yandığında frekansı bulabiliyordum ama temiz siyah bir ekran geliyordu diğer kanallarda ise karıncalı bir ekran oluyordu sadece. Umarım yanmamıştır.

Akın kardeşim yok yanlışlık yapmamışım zaten kamera 12 v fakat ben pdb ye lehim yaparken kameradan çıkan kırmızı kabloyu REG yazan yere lehimlemişim, şimdi düzelttim cam gibi görüntü geldi teşekkür ederim.

Evet nihayet daha kurulumu bitiremeden ilk fireyi kamerayı yakarak verdik :(
Lİpoyu takar takmaz birden dumanlar yükseldi ve pufff :(
ürünü aşağıdaki linkten almıştım. bir mail attım bu olayla ilgili (bana yenisini gönderin diye) bakalım yenisini gönderecekler mi ???
herşey hazır sadece FrSky D4R-II 2.4G 4CH ACCST Telemetry Receiver kalmıştı neyse şans işte...
Şimdi bana acil kamera lazım

Bu arada şunu unutmadan söyleyeyim CARBON FIBER malzemenin iyi bir iletken olduğunu ve çok dikkat etmek gerektiğinide öğrenmiş oldum. Çünkü kameram yanan kısımları CARBON FIBER malzemeye değiyordu. :(