Mini pix yardım

Hakan Akdağ

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
İyi günler mini pix fc kullanarak bir drone yapmak istiyorum bu alanda acemiyim bağlantıları fotodaki gibi yaptım ama doğru mu bilmiyorum şu an kumanda ile drone arasında bağlantı sağlayamıyorum tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum teşekkürler...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Eyvah ! Acemi dahi değilsiniz belli ki . Bu bağlantıları neye göre yaptınız ?
Alıcınızı kumamdanız ile eşleştirdiniz mi ?
Niye böyle bir işe kalkışmadan önce okuyup , izleyip sonra sorularınız varsa sormak yerine önce gidip malzemeyi alıyor sonrada bunlar çalışmıyor diye şikayet ediyorsunuz ?

Özgür hocam cevap veriğini için teşekkür ederim inşallah umutsuz vaka değildir ?alıcı eşleşti escleri alıcıya taktığımda tek tek çalıştırabiliyorum ama minipix ile alıcı bağlantısından emin değilim alıcıda ibus desteğine taktım ama mission plannerda alıcıları görmüyor kalibrasyonda dahi.. yardımcı olabilirseniz sevibirim kumanda flysky ix6

sevgili hakan fc den aliciya takilan kablo yanlis porta takilmis. sensor degil servoya takiniz. alici elimizde iken ve pinler bize bakarken en sag ust yatay kisma 3lu pinlere takilmasi gerekir. bu seri baglantidir. sunyal pini yaninda kucuk centik var buna dikkat edin. kumanda dan sbus iletisim protokolu sectiginiden emin olun. biz bu modelde ibus ile netice alamadik. kumanda sbus desteklemiyorsa ppm ile baglanti sart olacaktir. onun icin de kabloyu en sol dikey olarak baglamalisiniz. kumandanizin model veya sbus update i varmi acaba biliyormusunuz. eger yoksa firmware update gerekecektir. iyi sanslar

sevgi ve saygilarimla
sakir polay

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
@Şakir Polay hocam özellikle @Hakan Akdağ beye ppm kullanmasını söyledim çünkü alıcısı ibus ve minipix ppm ve sbus üzerinden çalışıyor .
Gerçi yazdıklarımızın bi karşılığı varmı oda meçhul ?

Sevgili Özgür
Ardupilot'un ilgili copter yazılım geliştirici ekibi 25 ekim 2019 tarihinde arducopter firmware ı ile camiaya IBUS desteği kazandırmış olduğunu ilan etmiştir. O dönemde kararlı sürüm öncesi sürüm adayı niteliğinden firmware ile 4.0.0 rc1 ile IBUS desteği kazandırmış olduğu beyan edilse bile biz bu özelliği kullanmadığımızı ardupilot forumuna hata tespiti şeklinde bulunmuştuk. Geçen zamanla bug ların giderilmesi sonrasında bu gün itibarı ile en son firmware ile "Copter 4.0.3-rc1 " ile pixracer uçuş kontrolcüsü- flysky FS-IA6B alıcı - Flysky FS-i6 kumanda ( 10 kanal mod firmware ile ) ibus iletişim protokolünü sorunsuz kullanabildiğimizi bildirmek istiyorum.

Amacım camianın doğru ve eksiksiz bilgilendirilmesine katkı sağlamaktan ibarettir. Bu bilgi gönül vermiş bir başka kardeşimin hertürlü katkı ve düzeltmesine de açıktır.

Sevgi ve saygılarımla
Şakir polay

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
@Şakir Polay hocam şu durumda katkıya devam çünkü sen söylemeseydin ben hala desteklediğini bilmeyecektim . Doğrusu , protokollerle ilgili 1 ay kadar önce bir kaç önemli yazı okudum ve oradada senin verdiğin bilgi yoktu .
Teşekkürler . :saygilar:

Cevaplarınız için teşekkür ederim Özgür Bey ve Şakir Bey. Elbette yazdıklarınızın bende karşılığı var ;)
Özgür Beyin dediğini yaptım ppm modülü bulup onunla bağlantı sağladım ve radyo kalibrasyon yaptım şu anda ARM etmekle ilgili sorun yaşıyorum o konuda bir şeyler araştırıyorum. İçinden çıkamazsam yine danışacağım sizlere çare yok .. :) tekrar teşekkür ederim...