mini quad çalıştırma şekli

Ahmet SAĞIR

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar selamlar

Şu videodaki olay nasıl oluyor. Videonun 46. dakikasında Adam quad'ı atıyor quad hava çalışıp kendini dengeliyor. Uçuş kartıyla alakalı ama kartın hangi özelliği ile alakalı bu durum.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Merhaba Ahmet;
Orada ki olay uçuş kartı ile alakalı değil sadece girilen P-I-D ayarları ile ilgilidir ve angle modda her quadcopterin yapabileceğini düşünüyorum.

Alperen Kolamuc' Alıntı:
Merhaba Ahmet;
Orada ki olay uçuş kartı ile alakalı değil sadece girilen P-I-D ayarları ile ilgilidir ve angle modda her quadcopterin yapabileceğini düşünüyorum.

P-I-D ayarları stabilizasyon ile alakalı değilmi. P-I-D ile bu nasıl sağlanabilir ki? Çok aklıma yatmadı.

Quadcopter angle modda yada horizon modda(horizonda roll, pitch stickleri oynatılmadan) kendini sürekli olarak stabile eder. Yani siz onu yamuk atarsanız havaya, gaz verdiğiniz takdirde kendini referans konumuna yani düz konuma getirmeye çalışır. PID ayarlarının ne kadar iyiyse o kadar kısa ve kaliteli şekilde ulaşırsınız stabile konumunuza.

Bu anlattığınız durum uçuş esnasında geçerli değil mi? Uçuşa başlamadan motorlar arm edilmemiş şekilde havaya atılan quad çalışmaya başlıyor ve kendini dengeliyor. Sizin belirttiğiniz durum bu aşamada devreye giriyor olmalı. Öncesinde quad serbest düşüşte olduğunu bir şekilde anlaması gerek ki motorları otomatik çalıştıracak komutu göndersin. İşte onu nasıl anlıyor. Onu öğrenmek istiyorum.

Angel mod yada horizon mod genel olarak quad larda kullanılan bir terim midir? Yoksa farklı quad larda farklı mod isimleri mi vardır?

Dragonfly...

Çalışmayan bir quadı angle veya horizon modda havaya atarsanız büyük ihtimal sapıtır. Frisby yapmak için air mode denen modu kullanmak gerekir. Clean flight'da böyle en azından. Ben bu şekilde biliyorum.

Angle, horizon, air mod isimleri clean flight yazılımının kullandığı mod isimleri Ercan

:laugh:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

;) %p

Ercan Bey, bu terimler quadcopterlere göre farklılık göstermez quadcopterlerin kullandıkları uçuş kontrol yazılımına göre değişir. Farklı yazılımlarda bu tarz özellikler, modlar çeşitlilik ve isimlerde de farklılık gösterebiliyor ama videodaki kesinlikle attığı sırada gaz veriyor ve quad kendini toparlıyor. Şahsen kendimde yaptığım bir hareket oradan biliyorum :)