MOTOR GÜCÜ ve UÇAK DENGE NOKTASI HK.

Cruqer

Yeni Uye
Merhabalar...

Bir çok kez kendi acemi deneyimlerim ve doğru yada yanlış olabilme ihtimali olan araştırmalarımla uçak yapma çalışmalarında bulundum... Sonuç olarak 5 uçak yaptım 1 kez başarılı bir uçuşum oldu. Başarısızlıklarımın temel nedenleri;

- Uçağın ağırlığının hesaplanmasındaki eksikler,
- Kanatların dengesi örneğin sol kanal ile sağ kanat merkezinden tutunca bir kanatın ağır basması gibi vasat durumlar.
- Motorun RPM ine göre güçlü olduğunu düşünmeler.... " Lütfen gülmeyin "
- Motorun uçurabileceği yük ağırlığını veren firmalara göre motor aldım sonradan ancak oda başarılı olmadı çoğu zaman.
- Model yapımında kullanılan materyaller köpükler vs aramak denemeler yanılmalar....
- Uçağın dengesini bataryadan sonra ayarlamama rağmen motor tam gaz saldığımda kafa üstü çakılıyor du.....
vs vs vs.......

Uzun lafın kısası ben çok yeniyim bu konuda ve hiçbirşey bilmiyorum desem yeridir. Elimde olan malzemeler ile yapabileceğim uçağın tespitini yapmak konusunda yardımınıza ihtiyacım var... Ayrıca yapım aşamasında pili yerleştirirken uçağın dengesini ayarlamama rağmen motor tam gaz saldığımda kafa üstü çakılıyor.... bu konuda da bilgilerinize muhtacım lütfen bir çalışmanın olmasa olmazları ve uçağın düzgün uçması için;

Seçilecek Motor - Gövde - Malzeme - Ağırlık - Elektronik Kısım - Pil - vb. Hepsinin bir bağlantısı var ve ağırlıklarının denge tablaso gibi bir tablo çıkarmak istiyorum. bunun için bir çalışma yaparmıyız.

Uzun ve saçma gelebilir ama acemi bir modelcinin yardım çığlıklarına lütfen sabırla yaklaşalım...

Teşekkürler :)

Forumda yeterince araştırma yaparsanız sorularınızın %90 ına yanıt bulabilirsiniz

Merhaba uğur bey. Pilotajınızı geliştirmek için bol bol similasyın çalışmalısınız. Eğer similasyonunuz yoksa en kısa sürede bir sim. Programı edinmelisiniz. Ondan sonra diğer konular gelir. Bu iş sim siz çok zor ve orda edineceğiniz tecrubeyi her uçuşta bir model kırarak edinmekte çok masraflı. Profil resminizde gorduğum uçağa benzer uçakları yapıp uçuruyorsanız işiniz biraz zor. O tarz uçaklar belli bir seviyede pilotaj ister. Size tavsiyem önceden denenmiş ve başarılı olmuş uçakları yapmak ve uçurmaktır. Zaten bu tarz uçaklarda ağırlık merkezi planda işaretlenmiştir. Ona göre uçağın ağırlık merkezini ayarlarsınız. Eğer ben bir modeli kendim çizeyim ve yapayım diyorsanız işiniz çok kolay değil. Benim ilk ve başarılı bir şekilde uçtuğum uçak flite test sitesinde yapımı ve planı olan ft old fogey modeli. Ben bu uçakla baya uçuş saati biriktirdim. Bu uçak sayesinde ve sim çalışmaları sayesinde şu anda bir extra330 u uçurabilecek hale geldim. Eğer bu uçağı yapmayı düşünürseniz edindiğin tecrübelerimi paylaşabilirim.

Ek olarak yaptığınız uçakların bir fotoğrafı ölçülerini ve kullandığınız elektronikleri paylaşırsanız elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

öncelikle ilginiz için teşekkür ederim burak bey,

Elimde olan bütün ekipmanların özelliklerini gerekirse resimlerini paylaşırım sizlerle. umarım old fogey için uygundurlar. Teşekkürler.

Ben old fogeyde emax 2218/11 motoru ve bu motorla 11x4,7 emac pervane,30 amper esc,2x9gram servo ve 1550ma,800ma3s ve 2200ma,800mave1300ma 2s pillerle çok rahat uçurdum. Bu modelin tek eksik yonu rüzgardan çok etkilenmesi. Eğer rüzgar az bir esinti şeklinde ise sıkıntı yok ama biraz fazla olduğunda sanki dalgaya kapılmış sandal gibi ruzgara kapılıp gidiyor. Onunda dışında sakin uçan bir uçak.

Bende oğrenene kadar çok uçak kırdım. Benim yaptığım hataları tekrarlamanızı istemem. Bazen insan şekli güzel bir uçağı yapayım uçurayım diye sabırsız davranabiliyor. Yeterli tecrübe olmayınca modelin şekil ile uçmadığı insan kırım yaşayarak oğreniyor. Sizinde bu yolda gitmemenizi tavsiye ederim. Daha öncede yazdığım gibi bol bol simülasyon çalışmayı ihmal etmeyin.

Burak Caglar' Alıntı:
Bende oğrenene kadar çok uçak kırdım. Benim yaptığım hataları tekrarlamanızı istemem. Bazen insan şekli güzel bir uçağı yapayım uçurayım diye sabırsız davranabiliyor. Yeterli tecrübe olmayınca modelin şekil ile uçmadığı insan kırım yaşayarak oğreniyor. Sizinde bu yolda gitmemenizi tavsiye ederim. Daha öncede yazdığım gibi bol bol simülasyon çalışmayı ihmal etmeyin.
Her zaman tavsiye ettigimiz uzere iyice ucmayi ogrenince kadar bolca sim calisin ve mumkunse duzgun Uctugu teyid edilen hazir Trainer modeller kullanin. Ucmayi ogrendikten sonra istediginiz kadar kendi modelinizi yapabilirsiniz ;)

Tekrar Merhaba, Öncelikle söylediğiniz gibi bir simulasyon aldım ve çalışmalara başladım gerçekten çok yararlı oluyor en azından kumanda hakimiyeti kontrolleri bakımından el alışkanlığı yaratmış olucak... Şimdiyse bir trainer model seçimim konusunda elimdeki elektronikler hangisine uygun olur sizce;
- 1100Kv Turnigy D2836/8 Motor
- 980 Kv Angel 2212-13 Motor
- 25A ESC
- 30A ESC
- 1300Ma. 3S 25C
- 850Ma. 3S 20 C
- 2200ma 3S 35C
9x4.7R PRO Pervanelerim var + 10x5R .. Bunları kullanırken R ve L Olarak geldiğinden L olanlar arkaya üflüyordu kullandım ancak şimdi R taktığımda motora ters akım vermem gerekecek sanırım.
servolarım 5Ch. Kumandam var. FT Old Fogey bu elektrinikle uçarmı? Yada Ft Bloody Wonder? Teşekkürler....
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Turnigyle fogey ve wonderı uçurabilirsin. Ben bloddy baronu denedim. Ama sonu husranla bitti uçak bana göre gayet dengeli uçtu ama bana çok suratli geldi ve pilotaj eksikliğinden burun ustu çaktım. Kendine guveniyorsan pilotaj olarak. İki uçakta olur. Ama ben diğer motoru flyer da denerdim.

Normalde fogey için kullanılan motor sendeki angela benzer bir motor ama ben oyle bir motorla fogeyi uçuramadım.