MSH Protos Max V2 ESC Yerleşim ve Kablolama

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Merhabalar arkadaşlar,

Bu hafta içinde fazla uzatmadan Protos Max modelinin esc montaj ve bilimum lehim işlerini halletmiş olacağız. Öncesinde plan nasıl ona bir bakalım... Fotolara geçmeden birkaç açıklama;

1- Fotoda gördüğünüz motorun konnektörleri değişecek. ESC ile erkek konnektörlerden de gelmişti 3 adet... Fotodakiler büyük, haliyle idareten taktım.

2- 12S konfigürasyonda ara kablo fotolarda kırmızı olan... Boyuna takılmayın, görsel olarak koydum, uygun boyda kısalacak...

3- Pillerin aralıklı oluşuna takılmayın... Birbirine yakın tutacağım...Konuma tam karar vermek için ağırlık merkezine bir bakmam gerekiyor. Ondan sonra çok az pay da vererek ESC kablolarının boylarını ayarlayacağım.

4- Üniteye giden bec ve sinyal kablolarını öyle idareten koydum. Wire braid içinden geçireceğim ve frame'in yan tarafına ziptie ile güzelce yerleşecek... Boyları gördüğünüz gibi more than enough...

5- ESC ile ilgili inceleme konusu tabii ki açacağım, pek yakında ;)

Gelelim fotolara;

Motor kabloları yan taraftan esc altındaki kullanılmayan bölüm içinden geçerek diğer yandan escye ulaşıyor.. Fazlalık kabloları böylece bir nebze kamufle etmiş oluyoruz...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Pilleri, kabloları ortada olacak şekilde monte ediyorum... Arkadakinin kablo öne uzanırken, öndekinin kablo kıvrılıp diğer yandan öne uzanıyor. Böylece saddle tipi gibi bir esc tarafı kablolaması mümkün oluyor...

Sinyal kablolarını takıp, esc tarafındaki ara kabloyu da kabaca tutturuyoruz...

Sol taraftaki bağlantı...

Sağ taraftaki bağlantı...

Bec ve sinyal kablolarının yolu... 40cm olmaları çok iyi oldu, ek kablo istemeyecek...

Pil yuvası o kadar geniş ki, kabloları alta yerleştirmek vs gerekmedi... Pillerin kendi eni, kablolar ve sağlı sollu konnektörlerle tak çıkar yapılabiliyor %p

Kablolama güzel olacak belli de ben esas ESC rengine hasta oldum :thumbup:

Align ın bu ESC si çok şık :)
Nazar değmesin, güle güle uç inş. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bugun tatil olduguna gore var mi lehim islerinde bir gelisme acaba :rolleyes:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bugun tatil olduguna gore var mi lehim islerinde bir gelisme acaba :rolleyes:

Bugün sabahtan motorun 6mm olan konnektörlerini esc ye uygun ve esc ile birlikte gelen 5mm olanlarla değiştirdim.

Akşam da asıl önemli kısım olan ESC - voltaj akım sensörü ve 12S konfigürasyonun gerektirdiği pil tarafı kabloların lehimlerini Emre abi halletti.

Bundan sonrası için esc yi yerine ziptie ile takıp, üniteye olan kablolama kaldı. Hallederim bu hafta içinde bir ara.

Pis iş kalmadı kısaca :D

Artık finale geliyoruz Rasim. :thumbup:

Maiden tarihiyle ilgili söylentiler çıkmaya başlar. :laugh: Gayet şık olmuş. ;)

Modele takmadım ama kabaca baktım, kablolarda az biraz pay var tabi ki... İlerde hangi pili alırım, ne kadar kablosu uzun olur bilmiyorum, haliyle paylı olsun istedim. Kanopinin uç tarafında 9-10 cm uzunlukta bir alan tamamen "boşluk", kablolara bolca yer var... Elimdeki TP ve Sablara çok rahat bağlayabiliyorum.

Bu lehimler hep Emre Kaman marifeti :) Özellikle voltaj akım sensöründe sıkı el emeği var, kendi kablolarını söküp doğrudan karta esc kablolarını lehimleme işi on numara [emoji108]

Rasim Öztürk' Alıntı:
Bu lehimler hep Emre Kaman marifeti :) Özellikle voltaj akım sensöründe sıkı el emeği var, kendi kablolarını söküp doğrudan karta esc kablolarını lehimleme işi on numara [emoji108]
O zaman Emre'nin ellerine sağlık diyoruz :bravo: :thumbup: :hoppa:

Maşallah lehimlere nazar değmesin. Bana da lazım böyle bir lehim. Yeni aldığım hobbywing esc yi mahvetmek istemiyorum :D

Lehim ve esc konusu bi araya gelmişken sorayım ;

Pazar günü malum havada enerji bitti ve heli düştü. Öncesinde de 1 kez olmuştu. Hatırladım da ben XT60 konnektor almıştım esc te lehimledim. İlk etapta çok beceremedim, hatta esc biraz ısınmıştı bile. Acaba zarar verdim de mi esc arızalandı ? :(

Sent from my iPhone using Tapatalk