Multikopterle Yük Taşımak

Mete Sevimli

Yeni Uye
ÖNCELİKLE BÖYLE BİR FORUM OLUŞTURDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER :) SABAHTAN BERİ ÇEVRİMİÇİYİM VEBİR ÇOK YENİ ŞEY ÖĞRENDİM. FAKAT AKLIMA TAKILAN SORUYA HALA CEVAP BULAMADIM. HEXAKOPTER İLE KENDİ AĞIRLIĞI DIŞINDA 2200GR LIK BİR YÜK TAŞIYABİLİRMİYM ? BU YÜKÜ TAŞIMAK İÇİN HANGİ MOTORU SEÇMEM GEREKİR VE MESUT ÜSTADIN DAHA ÖNCE VERMİŞ OLDUĞU MALZEME LİSTESİNDE SADECE MOTORLARI DEĞİŞTİRMEK SANIRIM YETRLİ OLMAYACKTIR. NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİR.ŞİMDİDEN HERKESE TESEKKÜRLER MERAKLA CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM :) :saygilar:

MULTİKOPTERLE YÜK TAŞIMAK

Mete Bey bildiğim kadarı ile sorularınıza cevap vermeye çalışayım :

1- Motor ve ESC Seçiminden bahsedelim :

Öncelikle yapacağımız multicopter büyüklüğünü yani ağırlığını belirlememiz lazım. Burada frame yani gövdeden başlamak en iyisi. Gövde yapıldıktan sonra gövdenin ağırlığı belirlenir. Bu ayırlığa göre Motor ve ESC şu şekilde seçiliri.

Motorumuzun kullanacağımız pervane ve pil ile maxmimum itkisi (thrust) terpit ediliri. Bunu motorun ürün sayfasından ya da yorumlardan bulabiliriz

Daha sonra kullanacağımız motor sayısı ile tek motoroun itkisini çarparız ve tüm motorların max gazda verebileceği itkiyi buluruz

Örnek: Tek Motor 700 gr ise Quadrocopter için 700x4 = 2.800 gr

Multikopterimizin pil dahil uçuş ağırlıgını buluruz. Bu toplam uçuş ağırlığu yukarda hesapladığımızın değerin yarısını geçmemeki. Yani bu örnekte 1.400 gr geçmememli

2- Kollar arası mesela :
Bunun için de bir kural vardı ama şu an hatırlamıyorum ne yazık ki :(

Şu hesap cetveli işini görebilir ;)

NOT: Bir de mesajı KUCUK harf kullanarak yazarsan okuması daha kolay olur %p

Teşekkür ederim Mehmet Bey uyarılarınızı göz ardı etmeyeceğim :thumbup: :saygilar:

mete bey benim projemde seninkisiyle ayni gibi benimkide yük kaldiracak...3,5 veya 4 kilo

Yük taşınabilir.Amazon sitesi kitap taşımak için yeni bir multikopter üretiyor,izin çıkarsa yapacaklar.