Nanotech Lipo Pil : Normal Lipolardan Farkı Nedir ? Tavsiye Eder misiniz ?

Nano -Tech Pilleri

• Hiç kullanmadım o yuzden hiçbir fikrim yok

Oy: 32 68.1%
  • Kullandım çok memnun kaldım, kesinlikle tavsiye ederim

Oy: 10 21.3%
  • Kullandım ama hiç memnun kalmadım, uzak durun derim :)

Oy: 5 10.6%

• Kullanılan toplam oy
    47

Tüm piller için ortak olan üç hayati kural vardır. Bunlara uyulursa pilden maksimum ömür alınır :
1. Pilleri asla %80 den fazla boşaltmayın . Hücre başına 3.7 voltun altına indirmeyin.
2. Pilleri saklarken hep %50-60 oranında dolu olarak saklayın . Hücre başına 3.85 volt
3. Kaliteli bir şarj aleti kullanın. Cellpro , icharger , hyperion vs.

Bu bilgiler ışığında tüm bu kurallara tam oalrak uyan biri olarak , şimdiye kadar kullandığım en kötü piller nanotech pillerdi. Zippylerim bile daha çok dayandı. Bilinen diğer pahalı pil markalarını kullanmak her zaman uzun vadede daha ucuza mal oldu. Misal 80 dolara hobby king pili alacağıma 125 dolara pulse aldım , iki katından fazla şarj görüdü , ve hala tam olarak sağlam olarak devam ediyor. Pil kargolarının pahalı olduğu malum , o yüzden herkese bir kere alı iyisini almasını tavsiye ederim. Deneyip memnun kaldığım (uzun ömürlü , üzerinde yazan performansı veren piller :
1. Pulse ultra
2. Gens Ace
3. Thunder power
Kullanmadığım ama kullananların yorumları ile üst kalite olduğunu bildiğim markalar:
1. Optipower
2. Spyder

Tabiki başka iyi narkalarda olabilir benim bilgim dışında.
Saygılar.

İlker Sönmez' Alıntı:
Tüm piller için ortak olan üç hayati kural vardır. Bunlara uyulursa pilden maksimum ömür alınır :
.......
Tabiki başka iyi narkalarda olabilir benim bilgim dışında.
Saygılar.

Merhaba;

Bu konuda biraz yardımınıza ihtiyacım var hemen konuya dönüyorum;

Gens ace 1550mah 3s pille yaptığım denemeler sonucunda;

3.7v(boşta 3.75) a kadar kullandığımda 1150mah
3.6v(boşta 3.71) a kadar kullandığımda 1300mah

Dolum yapabildim. Yukarıdaki voltaj ölçümleri piller yük altındayken yapılmıştır yani alarm 3.7 ve 3.6 ya ayarlanmıştır. Alarm geldiğinde zaman kaybetmeden güç kesilmiştir. 2. sorumdaki kapasite farkı voltajların yük altındayken ölçüldüğünden kaynaklanıyorsa alarm voltajını kaça ayarlamalıyım?

Bu konuda 2 sorum olacak.

1. Bu fark uçuş süremi 1.40-2dk kadar etkiliyor. 3.7 de kullanımı bitirmem gerektiğini bilsem de ben bu uçuş süresi için 3.6v a kadar kullanmak istiyorum. 3.6v da kullansam pilin ömrünü çok etkilemiş olur muyum? Şarj aletim imax b6. Şarj aletim kaliteli değil ama gens ace pilin çok kaliteli olduğunu düşünüyorum. Birkaç ekipman aldıktan önümde yeni piller veya 100tl civarı bi şarj aleti alma imkanı bulunacak. Pil ve şarj aletleri konusunda pek bilgili değilim yardımlarınızı bekliyorum.

2. Bildiğim kadarıyla li-po piller 3.5v dan sonra hücre voltajında ani düşüşler olmaya başlıyor 3.2v ile 3.5v arasında çok az bi kapasite farkı olması gerekiyor. Canımı sıkan neden pilden tam kapasite alamıyorum?

İlker Sönmez' Alıntı:
1. Pilleri asla %80 den fazla boşaltmayın . Hücre başına 3.7 voltun altına indirmeyin.
2. Pilleri saklarken hep %50-60 oranında dolu olarak saklayın . Hücre başına 3.85 volt
3. Kaliteli bir şarj aleti kullanın. Cellpro , icharger , hyperion vs.

ilker beyin benim video yüklenen kadar saydığı 3 altın kuralın altına imzamı attıkdan sonra ;
Kendi düşüncelerimi ve deneyimimi bir video ile paylaşmak istedim.

iyi seyirler..

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ben de rc arabada nanotech kullandım, memnun kaldım. helide hiç denemedim...

Şimdi Rafet'in demiş olduğu önemli olan pilin doğru şartlarda saklanması ve doğru cihazlar ile şarj edilmesi kısmına tamamen katılıyorum , zaten İlker hocamız da daha önce geçen pil konularında bunu defalarca vurgulamıştı.Ancak Mehmet Küçüksarı arkadaşım 500'lüğünü kullanırken , bu pillerden hiç memnun olamamıştı.Kendisi de gayet bilgili ve inanın bana heli üzerinde inanılmaz derece titiz hareket eden , ekipmanlarını en mükemmel şekilde kullanan , kısacası , her adımını kitabına , kuralına göre atan bir arkadaşımızdır.
Şarj cihazı gayet iyiydi , ama bizim sıradan Turnigy'ler şişmiyorken , nanotechlerin performansından yakınırdı..Bana kalırsa bu biraz şans işi gibi geliyor.Nanotech'ler gibi ekonomik piller biraz şans işi , bir parti kullanılan hammadde kalitesine göre , diğer partiden iyi çıkmış olabilir.Neticede fiyatına göre dört dörtlük kalite sunma mecburiyetleri olmadığı için , kalite kontrol gibi bir birimleri zaten olmadığı için , Rafet şanslı olmuş olabilir.Ya da Mehmet kardeşim şanssızdı , neyse , az sonra kendisi konuyu görünce tecrübelerini daha net aktaracaktır.
Bunu en iyi anlamanın yolu var , İlker hocam bununla da alakalı bir konu açmıştı sanırım.Ben bir arayayım o konuyu.....

Çoğu hassas noktaya burada değinmiş arkadaşlar , emeklerine sağlık...

Rafet, öncelikle videolu anladım ve paylaşım için teşekkürler :thumbup: Yükleme derdi olmasa, aslında en kolay ve en etkin yol video ile paylaşım :)

Öncelikle senin tecrübelerine saygı duyuyorum, yani sen 3 altın kurallı uygulayarak Nanotech memnun kalmışsın.
Zamanında ben de 3 altın kuralı harfiyen uygulamadım, hatta pil rodaj dahil olmak üzere. Sadece tek fark şarj cihazım Hyperion değil de icharger idi. Fakat ne yazık ki aldığım tüm nanotech piller 50 kullanımı bile göremedi...

Hakan kardeşim de dediği gibi, Nanotech pilller biraz şans işi gibi. Yani sen memnun kalırken, ben de sıkıntı çıkabiliyor. Ama video belirtiğin diğer tüm noktara aynen katılıyorum %p

Şahsi olarak yaşadığım tecrübeler ışığında ben şu çözümü buldum : Az pilim olsun ama risksiz ve kesin olsun diye marka pilleri kullanma taraftarıyım.

ustalarım verdiğimiz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sizinde dediğiniz gibi pillerimi sürekli olarak stok modu yani hücre başına 3.85 volt olarak saklarım ve deşarj olduğunda 3.4ün altına inmemesine dikkat ederim. 3s 5000mah zippy compact lipoda bi kaç defa 3e inmişti. Şuan için ilk hali gibi kesinlikle şişme yok ve daha önceki Lipolarımda bu bilgileri bilmediğim için şiştiler. Banggoodun sattığı Lionpower Lipolardanda almıştım performans iyi şişme yok hücreler arasında fark bile yok memnunum anlıcanız. :RCKolik:

Pulse alabilecegimiz site onerebilirmisiniz turkiyeye gonderim yapan yada tr içinde satan ?

Kerim Tellioglu' Alıntı:
Pulse alabilecegimiz site onerebilirmisiniz turkiyeye gonderim yapan yada tr içinde satan ?

Helidirectte var. ;)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Helidirectte var. ;)
Helidirect artik 6s 5000 mAh gibi yuksek kapasiteli pilleri ne yazik ki Turkiye ye gondermiyor artik :(

Fast-lad Gens alabilirsiniz ;)

merhaba arkadaslar , konuyu hızlıca yuzeysel okudum bır ka cumle bende etkılemek ısterım ...

ılk altın kural daha dogrusu gercek olan lipoların belli bir omuru oldugudur ( raf omrude ) vardır ...

bu yuzden mesela beklenmedık ındırımlerde buyuk veya pahalı lıpo lar gordunuzde , satıcılar genelde cok fazla reklam ıceren muhabbetler olmadıgı surece , stok yenılemek maksadıyla raf omru yaklasan lıpolarda ındırıme gıder ve stok tazeler ...

farklı forumlarda belkı burda da olabılır , dıkkatımı cektıgınden elımden geldıgınce aklımın kestıgınce bıldıklerımı paylasmaya dıkkat edıyorum ...

- ılker abı bahsetmıs aynı seylere degınmek gıbı olucak belkı ama , bnım lıpoda alt sınırım 3.80v hucre bası bu volatajın altına ınmemeye gayret gosterıyorum , esneklık payı olarakda kalıtelı pşiilerimde 8 gens-ace , pulse ve hayin ) gordugum en dusuk deger 3.75 v cıvarı )

- lıpo pillerin en buyuk dusmanı ısı yada ısınması dıyebılırz bıldıgınız uzere bu piller , kimyasal pıller oldgu ıcın yuksek akımlarda uzun sure maruz kaldıgında , ve lıponun verebılecegı akımın fazlası talep edıldıgınde , lipo kimyasal olarak ıc yapısı degısmeye ısınmaya , ve sısmeye maruz kalıyor ...

- ılk zamanlarda ego olarak alıgılanmasın sakın , elektrıklı model kullanmaya ( 600 ve 700 luk ) basladıgımda , yaklasık 2 sene once tabı o zamanlar lıpo alma sartları kagosu boyle sorun degıldı , gıdıp gens-ace aldım ... gense elıne alınca bakıyosu taş gıbı oh ne guzel ucuyosun dıkkat ederek hıc sıkıntısı bısey yok ısınmıyor vvsvs ... kaliteli bu dur dedım ;) sonraları fark ettıgım bır nokta , gens ve pulse pillerin etrafında metal plaka var , bu ıyı bısey mı denılebılır .. ama sız lıpo pilim şimiyor dıye ısınmıyor dıye yuklenmeyın cunku gens ıle pulse pili şişirmenız cok zordur metal plaka oldugu ıcın , dırek patlatırsınız hucreleri ...

bir dıger husus ıse , saklanma kosulları , ılker abı daha terımsel bahsetmıs %80 cogu liponun %80 lık oranı farklılık gosterebılır ( mAH dan dolayı ) o yuzden dırek bakıcagınız sey hucre bası voltaj olsun ;) ve her zaman ıstisnasız ucusdan dondugumde ıster dolu ıster boş olsun hucrelerı 3.85 - 86 yanı storoge moda alıp , belkı abartı olucak ama 1 gun sonra ( ertesı gun degıl ) gıdıceksem bıle bunu yapıyorum .. hatta en ıyısı ve saglıklısı ımkanlar dahılınde pilinize ucucaganız an doldurmak ..

mumkun oldugunca serın ve gunes almayan yerlerde ve storoge mod da saklayın pillerinizi , hatta ben bı ara mını buz dolabı bıle yapmıstım otomatık ısı sensoru ıle bellı bı derecenın ustune cıkarmıyordu cok fantezı ama :D yapmıstım :D :D soguk liponun omrune etkı eden bır dıger etken hatta sımdı hatırlamıyorum grafık bıle paylaşmıstım , bulursam gene eklerım ..

lipo kalitesi konusunda , noname markalar , genelde fason uretım yapan markalar , pilin uzerınde yazmıs nano 65-130c yalan :D hemde kuyruklusu su anda , çeşitli yerlerden okudugum , birincil agızlaran dınledıgım konusutugum modelcıler , lipo uretıcılerı max 60C , gerısı hıkaye ;)

thunderpower gıbı lıpoların cok pahalı olmasının sebebı kalıtesının dısında , test sureclerının gens ve pulse gıbı pillere oranla daha fazla olması .. yanı gens veya pulse karalamak veya herhangı bısey ıcın soylemıyorum bunları yalnıs anlasılmasın hucreler arası , voltaj farkını ve ıc dırenç olaylarına 1-2 kez bakarken , thunderpower bunu min 5 defa test edıyor... bu konuda ki reklam olarak algılanmasın aldıgım gunden berı soyluyorum haiyin lipolar da fpo göre cidden cok başarılı hatta rakıpsız dıyebılırım kı cellmatched muhabbetını uygulayan ender lpolardan ... yaklasık1.5 belkıde 2 yıldır kullanıyorum acemılıgımı attıgım hatta ılk başlarda turngy ler ile şarz ettıgım ( ılk 10-15 ) haiyinler şu ana kadar min 100-150 ucus yapmıs halan daha performans verebılecek kondısyondalar ama cok dıkkat edıyorum saklama ve kullanma koşullarına ... hafıfce şişmek denilemez ama dolgun bı hal aldılar ... her lipo şişer bunu unutmamak lazım , kimisi balon olur hk lipolar gibi , metal plaka olanlari anlamak cok fazla mumkun olmuyor ama hafıfce gobek bombe yaptıgınıda gorebılırsınız detaylı bakarsanız ...

lipo konusunda bu zamana kadar kullandıgım lipolar ;

- en rezaletı nanoş 4500 65c piller
- zippy compact lar 4500 35c daha başarılı hk lipolar arasında
- hayin piller 5000 50c halen daha çok başarılı ( scorpion lipo üretir scorpıon etıkıketını basar ustune 2.5 daha fazlaya satar pillerini :D )
- gens-ace 5000 60c ve 5000 45 lipo , pulse 5000 65c ve 4500 65c lipolar ... arasında ki farkı kısa vadede anlamak cok mumkun degıl sadece uzun vadede esıt sartlarda kullanıldıgını varsayarsak kac ucus yaptıgını yorumlamak mumkun olabılır ..

Hatta sağlam kaynaklardan :D :D :D bıldıgım uzere zaten dunyada 3 veya 4 buyuk lipo üreticisi var , bunlardan birkaç tanesi gens-ace , herewin(haiyin ) vsvsvs gibi , pulse un yeşil serilerininde gens ın fabrıkasında uretıldıgıde soylenıyor ..

tavsıyem şudur , ben ucuz mal kullanıcak kadar zengin degilim , ucuz etin yahnısı olmaz , gidip zppyler nanolara , binlerce dolar harcadıgınız ekıpmanları modelleri teslim etmeyin ..

Ek not : Pulse ların üzerinde imal tarihi olduğu için bayatlamış pil satanın bunu saklama ihtimali yok. Kötü kullanıma bağlı şişmiş pulse görmüşlüğüm var , hücreyi patlatmadan metali eğebiliyor.
DÜnyadaki Lityum madenlerinin %90'ı Çinde olduğu için çin ve civarı dışında lipo üretmek fiyatlandırma açısından pek mümkün değil , olur ama çok pahalı olur.

byedz' Alıntı:
merhaba arkadaslar , konuyu hızlıca yuzeysel okudum bır ka cumle bende etkılemek ısterım ...
.......
mumkun oldugunca serın ve gunes almayan yerlerde ve storoge mod da saklayın pillerinizi , hatta ben bı ara mını buz dolabı bıle yapmıstım otomatık ısı sensoru ıle bellı bı derecenın ustune cıkarmıyordu cok fantezı ama :D yapmıstım :D :D soguk liponun omrune etkı eden bır dıger etken hatta sımdı hatırlamıyorum grafık bıle paylaşmıstım , bulursam gene eklerım ..
......
Bu grafiği de daha önce aşağıdaki mesajda paylaşmıştın, buraya da kopyalayalım Ediz ;)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
bu tabloda pilin doluluk ve sıcaklık oranına göre beklerken ( lipo raf ömrü de çok önemlidir lipo pilde hangi tarihde üretilmiş yada hangi şartlar da rafda ne kadar beklemiş ) ömrünü nasıl etkilediginide görebilirsiniz ...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ben bazen oluyorki 2 ay ucamadıgım oluyor , 6 lı paralel boarda baglayıp bazen şarj-- deşarj yapıyorum( storoge mod'a kalıcak şekilde ) faydalı veya zararlı mıdır bilmiyorum ama pili o şekilde en azından 1 aydan fazla yatırmıyorum .. bunlar tamamiyle benim fikirlerim , dogrumudur yalnışmıdır bilmiyorum ama bi zararı olucagını sanmıyorum ..