Ölçeksiz göz kararı uçak gövdesi olur mu?

Serdar uslan

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Selamlar iyi akşamlar herkese.
Resimdeki gibi bir model yaptım. Ölçüleri hazır modellerin benzeri şeklinde yapmaya çalıştım. 60cm kanat 50cm gövde uzunluğu 4er cm flaplar. Ortalama pil dahil 350-400gram arası bir ağırlık elde ettim.
1806 2300kv max 550 gram çeken bir motor taktım.
3s 1500mah pilide kanadın altındaki gri süngeri oyup oraya yerleştirdim.
Kanatlardan parmaklarımda tutup dengelediğimde ağrlık merkezi gibi uçağın burnu çok hafif havada kalacak şekilde olmuş(kendim ayarlamadım rastgele böyle oldu ?)
Şimdi sorum acaba böyle ölçeksiz bir modelin uçuş yapma ihtimali var mıdır?
Var ise tavsiyeleriniz nedir?
İlk uçuş denemesini dün yaptım çok berbattı. Uçağı elimden atarak uçurmaya çalıştığımda burnunu yukarı dikiyor ve havada ters takla atıp yere düşüyor. Acaba pili en ön tarafa alıp denesem düzelme ihtimali var mıdır? Yoksa bu gövdenin uçması imkansız mı ?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İyiki uçmamış. Aksi olsa ve birileri havada görseydi, uzaylı yaratıklar saldırıyor diye feryat ederdi. :lol:

Esprisi bir yana. Tuğlaya uygun konfigirasyon uygularsan TUĞLA BİLE UÇAR. Ne varki bazı kurallar kesindir.
Muğlanın neresindesiniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyiki uçmamış. Aksi olsa ve birileri havada görse, uzaylı yaratıklar saldırıyor diye feryat ederdi. :lol:

İşin aslı : Tuğlaya uygun konfigirasyon uygularsan TUĞLA BİLE UÇAR. Ne varki bazı kurallar kesindir.
Muğlanın neresindesiniz?
Valla hocam ilk modelim ilk denemem ama quaddan böyle düşmelere başarısız uçuşlara alışkın olduğum için çokda üzmedi açıkçası ?
Velhasılı muğla merkez ?

1. Uygun bir kaldırma yüzeyi ve motor ile tuğla bile uçar.
  2. Yeterince tecrübeli bir modelci 1 tabaka strofor ve maket bıçağıyla uçabilecek bir şeyi ölçüsüz cetvelsiz yapabilir.

Burada asıl sorulması gereken, gayet güzel ve denenmiş, onaylanmış bir sürü plan varken, (ve hiç tecrüben de yokken) neden bu fantezi, nereden bu özgüven? :D

1. Uygun bir kaldırma yüzeyi ve motor ile tuğla bile uçar.
  2. Yeterince tecrübeli bir modelci 1 tabaka strofor ve maket bıçağıyla uçabilecek bir şeyi ölçüsüz cetvelsiz yapabilir.
Burada asıl sorulması gereken, gayet güzel ve denenmiş, onaylanmış bir sürü plan varken, (ve hiç tecrüben de yokken) neden bu fantezi, nereden bu özgüven? :D

Ya hocam denenmiş modeller çok büyük geldi bana açıkçası ? 1m kanat uzunluğu diyor en düşüğünde bile 1m kanat nedir yav ?
Ben taşıması zor oluyor diye 55cm dronumu dağıtıp 15cm yaptım 1m kanat neredeyse bi insan kadar değil mi ?

Merhaba, öncelikle tebrik ediyorum ortaya birşeyler çıkarmaya çalışmışsın. Ama inan bu işi boing yada airbusa bir sorsak ne tazminatlar ödeyerek bu günlere gelmişlerdir, kolay değil elbette fakat tekniği bilmeden olmuyor, size tavsiyem forumdan kaynakları incelemeniz yada yanınızda bulunan modelcilerden yardım almanız. Saygılarımla

İşin içinden çıkamazsanız:

Burada ki planlar sanki küçük modeller.

Yada bir palanın CAD dosyasını bulun. Onu Autocad gibi bir çizim programında, birebir küçültüp uygulayın Serdar Bey.

• Beğen
Tepkiler: Serdar uslan
merhaba öncelikle elektronik aksamı takmadan dengeli uçup uçmadığını bi test sonra takarsın .

Ölçeksiz olur. Bal gibi de olur! Plan derken plan üzerindeki ölçüleri de göz kararı uygun şekilde oranlayarak değiştirebilirsin. Tasarım yapmaktan çekinmeyin. İstenmeyen sonuçlardan ders çıkarmak önemli.
Düzgün bir şekilde süzülmüyorsa öncelikle ağırlık merkezi sıkıntı yaratıyor demektir. Çok hızlı "süzülüyorsa" da ağırlığın kendisi fazladır, yani kanat küçüktür mantığıyla ilerleyin.

Ben de bir sürü doğaçlama uçak yaptım. Bu uçak da hiç fena olmamış. Pili dediğin gibi öne al. Gerekirse burnu uzat. Bal gibi uçar. Uçmadan önce dengeyi konrol et. Mutlaka bırun ağır gelsin. Ayrıca burun ve kıyruktan tutup kanatların dengesine de bak. Eğer bir kanat ağır basıyorsa ağırlık eksilt ya da diğerine ağırlık ekle.

Kolay gelsin..