Opto ESC'li Quadcopter'de harici BEC nasıl kullanabilirim?

mehmetborann

Yeni Uye
Herkese iyi akşamlar :saygilar:
Toplayacağım 250'lik quadcopterde Opto ESC kullanacağım. Yani içinde kendinden BEC devresi yok. Kendinden BEC devresi olmadığı için uçuş kartını harici BEC devresiyle besleyebileceğimi düşünerekten linkteki ürünü aldım.

Ancak forumda gezerken UBEC diye bir şey gördüm. Acaba aldığım ürün yeterli mi yoksa bu UBEC dedikleri dalgadan mı almam gerekiyor kafam karıştı :-\
Linkteki ürün yeterliyse bunu uçuş kartının boş bir kanalına bağlasam yeter mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler :) :saygilar:

Selam aldığınız üründe ubec görevi görür zaten.
Bec-ubec dediğimiz olay kısaca ESC'ye gelen enerjiyi alıcı ve kontrol kartına gerekli elektriği vererek çalıştırmasıdır. Opto escler ısınma bakımından daha avantajlıdır.
Sadece dikkat etmeniz gereken olay, aldıdgınız power boardun 5v çıkışından kontrolcüyü ve alıcıyı beslemektir. Aman 12v vermeyin kömür olur kontrolcü :laugh:

Hocam aldığınız parçanın 5v çıkışından uçuş kartına soketli kablo geçmen yeterli ama bu tarz açık devreleri sıvı bant yada ısınınca daralan ısıya dayanıklı bantlardan kaplamak bence şart o yüzden genellikle hazır kablosu üzerinde ubecler kullanılıyor senin aldığın boyutu sayesinde 250carbon framelerde pdb olarak kullanıyor genelde.

Sent from my iPad using Tapatalk

hakan daşpınar' Alıntı:
Hocam aldığınız parçanın 5v çıkışından uçuş kartına soketli kablo geçmen yeterli ama bu tarz açık devreleri sıvı bant yada ısınınca daralan ısıya dayanıklı bantlardan kaplamak bence şart o yüzden genellikle hazır kablosu üzerinde ubecler kullanılıyor senin aldığın boyutu sayesinde 250carbon framelerde pdb olarak kullanıyor genelde.

Sent from my iPad using Tapatalk

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hocam BEC'i resimdeki gibi kontrol kartının altına hex spacer dedikleri plastik vidalarla sabitlemeyi düşünüyorum. O dediğiniz sıvı banda gerek var mı böyle yaparsam :)

Yüksek amper geçen pdb lehimlerine ve açıkta kalan elektronik devrelere shrink tube veya sıvı bant öneriliyor güvenlik en önemli unsur en ufak kontak durumunda kötü sonuçlar olmaması için yapın bence.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çok teşekkürler bunun için gerekli önlemi alcam :RCKolik:

Şaun Türkiyede bu ürünü bulabildim, aslında alıp devreleri kaplayıp hafif çiseleyen yağmurda uçmakta eğlenceli olur diye düşünüyorum :thumbup:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol