Orginal bir modelle benzeri bir model

İlgi Alanı
Uçak
Merhaba arkadaşlar ,kafama takilan bir soru vardi ,,soru şu,,,herhangi orginal bir modelin tıpkı aynisini ,ölçuleride dahil ,,,yapmak kanunen suç teşkil edermi ,yani orginal modeli yapan firma,bu modelin patenti bana ait ,yapamassin diyebilirmi ,buna benzer konuyla sıkıntı yaşiyan arkadaşlarimiz varmi ,,,,

Bu konuda dikkatli olmak yararlı:

Levent bey ,ilginiz için çok tessrkur ederm,ilgi ve info,nuz için

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Biri goblin 500 herkesin bildiği diğeri ise alzrc firmasının devil 505 diye çıkardığı çakma bir model ama gerçekten çok kaliteli hatta bazı yerlerde goblin geçmiş diye okumuştum. Millet yapıyor. Ufak değişimlerle :)

Alzrc’yi ilk kesfettigim zamanlar, 2013 civari, aluminyum parcalarin kalitesi cok iyiydi. Karbon parcalar idare eder, plastikler ve celikler ise cok kotuydu. Tabi cok iyi ve idare eder dedigim parcalar icin karsilastirma yaptigim parcalar hobbyking mallariydi. İlk orijinal modelim olan trex 700’u gordukten sonra orijinal ne, klon ne, tam olarak anladim ?

Son donemde gaui x3 icin birkac alzrc parcasi aldim (cogu uymadi) bir de goblin 380 icin inis takimi ve kayis gergi seti almistim. Plastik parcalar halen kotu, aluminyum parcalar ise eskiye gore daha kotu geldi bana. Belki de orijinal modellere alistigim icin oyle gelmistir. Ama okudugun yorumlarda goblini gecmis diyenler sanirim hic sab parcasi gormemisler ?

Alzrc’yi ilk kesfettigim zamanlar, 2013 civari, aluminyum parcalarin kalitesi cok iyiydi. Karbon parcalar idare eder, plastikler ve celikler ise cok kotuydu. Tabi cok iyi ve idare eder dedigim parcalar icin karsilastirma yaptigim parcalar hobbyking mallariydi. İlk orijinal modelim olan trex 700’u gordukten sonra orijinal ne, klon ne, tam olarak anladim ?

Son donemde gaui x3 icin birkac alzrc parcasi aldim (cogu uymadi) bir de goblin 380 icin inis takimi ve kayis gergi seti almistim. Plastik parcalar halen kotu, aluminyum parcalar ise eskiye gore daha kotu geldi bana. Belki de orijinal modellere alistigim icin oyle gelmistir. Ama okudugun yorumlarda goblini gecmis diyenler sanirim hic sab parcasi gormemisler ?

Tabiki orjinali yakalamaları mümkün değil orijinal çünkü :) ama güzel kopyalamışlar :)

Ben açıkçası alzrcnin modellerinin yorumlarını bayağı okudum. Yani hfde ve rcgroupda alzrc için kötü yorum yapan kişilerin en önemli maddesi bir kopya olması. Onun haricinde parça kalitesi hakkındada kötü yorum yapan kişi sayısı yine oldukça az. Ve bu iyi yada kötü yorum yapan kişiler benim gibi sadece 450lik model kullanan kişiler değiller :) Ama bir modelin genel anlamda bir orjinal kalitesini yakalayabilmesi için parça kalitesinden önce orjinal olmasının gerektiğini düşünürüz çoğu zaman ve bu yüzden kopyalara çok fazla şans tanımayız.
Kaliteden bahsetmişken bu kişiden kişiye yada ne beklediğine göre değişen birşeydir. Benim gibi uçarken yarı yarıya kendi uçan yarı yarıya seni dinleyen bir 450 modelin varsa alzrcnin 500ü yada 420 falan yeterli kalitede değil en üst kalitededir ve tam tersi orjinal bi markanın güncel bir modelini kullan(abil)ıyorsan doğal ve haklı olarak bir kopya modelin kalitesi yetersizdir. Mutlaka orjinalin ekstraları olacaktır. Fakat aradaki fiyat farkı ve ekstraları göz önüne alınıp biraz da cebe bakıp seçim yapmak gerekir diye düşünüyorum :saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Bugra Baysal
Bu orjinal ve kopya meselesi için aslında tam anlamıyla görsel kopya dersek çok doğru olur . Herhangi bir markanın diğer markaya kalite üstünlüğü bütündede parçadada farklılık gösterebilir .
Alzrc , tarot , gartt vs gibi markalar kendince diğer üreticilerin tasarımlarını kopyalayıp parça kalitelerini kendi yetenekleri dahilinde üretiyor .
Mesela tarot 450 ile trex 450 yi karşılaştırdığınızda göreceğiniz en büyük kalite farklı dfc kafada tarot 2 gömlek trexten üstün ama iş gear dişlilerinin plastiklerine geldiğinde tarotun ürünleri dökülüyor .
Otomotiv sektörü misali . Parça yan sanayidir ama çok kalitelidir ve asıl marka gider yan sanayi üreticiyi satın alır veya onun ürününü kullanmaya başlar .

Bence markaların görsellerinin kopyalanması haricinde ürün kalitelerini kendi içlerinde kıyaslamak en isabetlisidir.Bir ürünü alacaksanız ürün kalitesi , fiyat aralığı ve ürün bulunabilirliklerini ( temini ve temin süresini) kıyaslamak çok doğru olur.