Piper J-3 Cub Modelim Bitmek Üzere :)

İlgi Alanı
Uçak
Öncelikle herkese selamlar değerli RCKolik Ailesi. İlk başta böyle bir düşüncem yoktu bende bir çok yeni başlayan modelci gibi depron, köpük, maket kartonu gibi malzemeler ile elektrikli uçaklar yaparak başladım bu hobby'e.. lise yıllarında internetten izliyordum, koca koca adamlar ellerinde oyuncak uçaklar uğraşıyorlar.. uçuruyorlar.. diyordum ki içimden acaba bizde bir gün böyle bir zevkle karşılaşabilir miyiz? Nerdeeee...

Derken yıllar geçti belli bir yaşa geldik ve bir de baktım ki evet dedim, doğmuş güneşim :)) ben model uçak uçurabilirim artık. Hemen araştırmalara başladım. YouTube'dan temel birçok video izledim ve RCkolik ile tanıştım. Aerodinamik, ağırlık merkezi, thrust, alıcı verici derken 2. Denemede (başka bir konuda mevcut) - Dedemin uçmaz oğlum bu bırak.. telkinlerine rağmen uçurmayı başarabildim. Köpükten birçok trainer model uçurdum. Uçurdukça başka deneyimler edindim. (İstanbul'da malum yer sıkıntısı çekmeme rağmen.)

Sonra Özgür Evren Varol abinin paylaştığı 'zutor' balsa modelini yapmak için gerekli malzemeleri edindim, başladım.. ilk defa balsa model yapıyordum gövde çarpık olunca kendime kızdım yarım bıraktım. Kanatlarını bile yapıp kaplamıştım halbuki..

Köpük model uçurmaya devam ettim. Tüm bunlar olurken RC kolik'te açılmış ne kadar konu var ise model uçak ile alakalı, hepsini desem yalan olur belki çünkü çok dinamik bir forum burası ama birçoğunu okudum. 2020 Aralık ayında tam kapanmaya girince ülke bende elimdeki malzemelerden elektrikli bir balsa Piper J-3 Cub model inşaatına başladım. Çünkü çıplak gözle patlar motor hiç görmedim, hakkında pratik olarak bir tecrübem yok. Yine bu forumdan edindiğim bir Piper model planını bilgisayarda kanadı 2 metre olacak şekilde ölçeklendirdim ve gerekli gördüğüm birçok yeri iyileştirdim, değiştirdim vs. Planı çıkarıp inşaata başladım. Kanat sinirleri dahil el yapımı. Çok ağır ilerlememe rağmen pratik çok farklı birşey.. Yaptıkça yaa şurasını neden şöyle yapmadım ki.. burasını neden böyle yapmadım ki nasıl düşünemezsin bunu ya diye diye ve mümkün olan birçok yerini düzelterek modeli belli bir aşamaya getirdim. (Şu an yapmaya kalksam daha kaliteli ve bundan daha hatasız bir model yapabilirim muhtemelen). İyisiyle kötüsüyle doğrusuyla yanlışıyla modeli bitirmek üzereyim. Pencereler ve kanat servo montajları kaldı. Kalan kısımlar daha çok dekoratif şeyler. Hezarfen'de gerçekleşen model uçak festivaline yetişecek inşallah.

Buradan bu modeli yapmamda hiç haberleri bile olmadan :) emeği geçen öncelikle @Sumer Yamaner , @Özgür Evren Varol , @Mehmet Kucuksari , @Ömer Erkan , @Deniz Tanrıverdi ismini yazmayı unuttuğum diğer RCKolik öncülerine çok çok çok teşekkür ederim, iyi ki varsınız..

Not: Modelin detayları aşağıdadır :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ruhumuz duymadan neler yapmışsınız @Samet Acar bey. :eek::thumbup: Öncelikle ellerinize sağlık. Gerçekten de büyük emek vermişsiniz.

Yazdıklarınızı okuduktan sonra RCkolik olarak verilen emeklerin boşa gitmediğini, birilerinin gelişmesinde faydalı olduğunu görmek bizlere gerçekten de büyük bir mutluluk veriyor.

Teknik detay ve yorumları konunun hakimi bilen abilerimize bırakıyorum. ;) İnşallah dediğiniz gibi Hazerfen şenliğine yetişir ve orada maiden yaparsınız.%pBizlerde buradan zevkle maiden videosunu izleriz.

Dün okumuştum ve okurken çok keyif aldım. Uçak misler gibi olmuş ve gayet güzel gözüküyor. Elinize sağlık. Tabi inşaat konusunda belki hatalar vardır ama onları konuşacak bilgi ve tecrübeye sahip biri değilim. Ama şunu söyleyebilirim. Bir dahaki yapacağınız balsa uçakta yarı yarıya hatalarınız veya yaşadığınız problemler düşecektir.

Bu uçağın inşaatını canlı olarak takip etmek isterdim. Belki yapılan hataları düzeltmek veya doğru yapmak için gelen yorumları anlayıp inşaata aktarmak biraz sancılı olabilirdi. Ama hem size hemde forumdaki benim gibi acemi arkadaşlara çok şey katardı. Takipteyim :saygilar:

Forumda benden habersiz Piper yapanın uçağına el koyarım! 😂
Gayet güzel görünüyor. Bir iki hatırlatma yapayım.
En önemlisi, gövdenin kanat bağlantı bölgesi. Fotoğraflardan bana biraz zayıf gibi geldi.
İkincisi kanat. Rijidite sağlamak için hücum tarafındaki balsa kaplamanın bir gerideki çıtaya kadar ulaşması, kökte ilk üç, uçta da son iki sinir arasının balsa kaplanması, hatta firar tarafında da ince bir şerit kaplama olması iyi olurdu.
Son olarak, aileronlarda sadece iki menteşe gördüm. Üç ya da dört olsa daha iyi olurdu.
Ellerinize sağlık. Hezarfen'de görüşmek üzere...

Ruhumuz duymadan neler yapmışsınız @Samet Acar bey. :eek::thumbup: Öncelikle ellerinize sağlık. Gerçekten de büyük emek vermişsiniz.

Yazdıklarınızı okuduktan sonra RCkolik olarak verilen emeklerin boşa gitmediğini, birilerinin gelişmesinde faydalı olduğunu görmek bizlere gerçekten de büyük bir mutluluk veriyor.

Teknik detay ve yorumları konunun hakimi bilen abilerimize bırakıyorum. ;) İnşallah dediğiniz gibi Hazerfen şenliğine yetişir ve orada maiden yaparsınız.%pBizlerde buradan zevkle maiden videosunu izleriz.
Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim Mehmet bey :) bu forumda ihtiyacı olan için birçok veri mevcut. Asıl sizin emekleriniz için ben teşekkür ederim 🙏🙏

Dün okumuştum ve okurken çok keyif aldım. Uçak misler gibi olmuş ve gayet güzel gözüküyor. Elinize sağlık. Tabi inşaat konusunda belki hatalar vardır ama onları konuşacak bilgi ve tecrübeye sahip biri değilim. Ama şunu söyleyebilirim. Bir dahaki yapacağınız balsa uçakta yarı yarıya hatalarınız veya yaşadığınız problemler düşecektir.

Bu uçağın inşaatını canlı olarak takip etmek isterdim. Belki yapılan hataları düzeltmek veya doğru yapmak için gelen yorumları anlayıp inşaata aktarmak biraz sancılı olabilirdi. Ama hem size hemde forumdaki benim gibi acemi arkadaşlara çok şey katardı. Takipteyim :saygilar:
Ali Haydar bey bende aynı fikirdeyim. Forumda inşaatı paylaşma fikri çok sonra aklıma geldi açıkçası. Çünkü başladığımda kafamdakileri belki tam manasıyla paratik'e dökemem endişesi vardı. O yüzden fotoğraflarda çok detaylı değil. Yanı uçakta beğenmediğim yerler olsada değiştirmek için artık cok geç:( günün sonunda sevdim bu uçağı :) uçuşunu da görürüz inşallah :) değerli yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Forumda benden habersiz Piper yapanın uçağına el koyarım! 😂
Gayet güzel görünüyor. Bir iki hatırlatma yapayım.
En önemlisi, gövdenin kanat bağlantı bölgesi. Fotoğraflardan bana biraz zayıf gibi geldi.
İkincisi kanat. Rijidite sağlamak için hücum tarafındaki balsa kaplamanın bir gerideki çıtaya kadar ulaşması, kökte ilk üç, uçta da son iki sinir arasının balsa kaplanması, hatta firar tarafında da ince bir şerit kaplama olması iyi olurdu.
Son olarak, aileronlarda sadece iki menteşe gördüm. Üç ya da dört olsa daha iyi olurdu.
Ellerinize sağlık. Hezarfen'de görüşmek üzere...
Sümer bey sizin 3m lik piper in inşaatından birçok ekran görüntüsü almıştım hâlâ telefonumda mevcut 🙊 bana çok faydası oldu o fotoğrafların :) Bu model de şimdi ki aklım olsa ilk olarak lazer kesim yapardım. 2. Olarak ise kanadı gövdeye yandan alüminyum boru desteği ile monte ederim. El ile kesince yandan montaj olayı şimdiki haline göre daha komplike gelmişti bana başlarken ama hata etmişim. Özellikle kapının olduğu kısım en zayıf olduğu bölüm. Yandan laminasyon ile 6mm lik balsa çıta ile bir daha geçeyim ben.
Balsa kaplamalarıda sizin ve @Özgür Evren Varol beyin modellerinde gayet dolu ve yaygın bir şekilde kapladığınızı görmüştüm ancak sizin modeller yakıtlı olduğundan o kadar ağırlığın sizi çok ta etkilemeyeceğini düşünmüştüm. O kısmı biraz yanlış anlamışım belli ki 😅 Ama evet haklısınız hücum kenarı 2 çıta (5cm). Firar kenarı 5 cm lik balsa ile kaplı. Kapladıktan sonra ortada boşluk oluştu ve asalak durdu. Bir anormallik vardı bende sadece üstteki kanat vidasını altına gelecek şekilde 3mm kavak kontra desteği attım ki balsa ezilmesin. Uyarı için teşekkür ederim bundan sonra unutmam bu kısmı. Kalkış ağırlığı şu an 2600 Gr. Bile değil. 2m kanat açıklığı olan bir model için gayet hafif (tabii bazı yerlerden taviz verdik). Fotoğraflarda tam görünmeyebilir ama Aileronlarda 3 menteşe var Sümer bey. Bütün emekleriniz ve ilgi alakanız için çok teşekkür ederim 🙏🙏 Hezarfen de görüşmek üzere:)

Hezarfen'de görmek için can atıyorum. Eline sağlık!
İnşaat sırasında ne gibi zorluklarla karşılaştın? Ne gibi değişiklikler yapmayı uygun gördün? gibi sorulara, izinden gidecek olanlara kılavuz olacak bir şeyler karalayabilsen dadından yinmezdi...

Hezarfen'de görmek için can atıyorum. Eline sağlık!
İnşaat sırasında ne gibi zorluklarla karşılaştın? Ne gibi değişiklikler yapmayı uygun gördün? gibi sorulara, izinden gidecek olanlara kılavuz olacak bir şeyler karalayabilsen dadından yinmezdi...
Teşekkür ederim Deniz bey :) öncelikle alet işler el övünür diye bir söz var buradan başlayayım. Kullanılan takımlar idare eder cinsinden olmamalı, bayağı kaliteli olmalı.. özellikle kesici aletler. Hata toleransı çok düşük bir iş yapıyoruz çünkü.

Mesela Forumda bir yerlerde Ömer Bey'in hangi yapıştırıcı nerede kullanılır yazısı mevcut, kesinlikle her başlayan okumalı. Sonradan birçok yeri 404 ile sağlamlaştırmıştım.

Cowling kısmını el ile pet şişeden yapmayı denedim birkaç kez. Kalıbı köpükten yaptım, ahşap macunu ile sıvayıp tesviye ettim. Pet şişeyi üzerine koyup ısıttığımda ahşap macunuda eridi. Önceden böyle olacağını kestiremedim mesela.. çünkü malzemeyi tanımıyordum henüz. Birkaç kez denedim olmayınca gittim üç boyutlu yazıcı aldım. Cowling, menteşeler, yekeler ve tekerlekleri 3d yazıcı da bastım. Iyi de oldu. (Daha hızlı warbird tarzı modeller için pek sağlıklı olacağını sanmıyorum)
Yukarıda da bahsettiğim kanat- gövde birleşim yeri ve gövdenin kokpitten bakınca sağ ön direği zayıf oldu. Kanat gövde birleşim yeri nispeten çalışır sıkıntı olacağını sanmıyorum ama gövdeyi ben 6x6 mm balsa çıta ile yaptım. Şimdi yapsam 10x10 balsa ile ayrıca Gövdenin ön kokpit kafesini de Yasin bey ve Sümer beyin Piper gibi kontrplak yapardım. Zaten sağlamlaştıracağım o kısımları. Ben başlamadan önce ağırlığını kestiremediğim için minimumlarda tuttum malzemeyi ama kaliteden ödün verdik haliyle. Fizik kurallarına karşı gelemiyoruz :). Zaten sürekli terazide tartıyordum ne kadar oldu diye :)

son olarak bundan sonra yapacak olsam Japon disiplini ile ilerlerdim :) işin plan kısmına 11 ay harcayıp kalan 1 ay da inşaatı tamamlayacak şekilde.. :) inşaata başlanmadan kesinlikle her türlü detay düşünülmeli çünkü süreç devam ederken çıkan problemler can sıkabiliyor hatta geç bile olabiliyor. Günün sonunda kullanılan malzemeyi iyi tanımak lazım. Tanımak içinde acemi vs. demeden inşaata girişmek lazım. Sonuçta bu da benim çıraklık modelim, hatalar olsada uçabilecek bir model diye düşünüyorum.. yani inşallah:)

Tekrardan ilgi ve alakanız için teşekkürler Deniz bey :)
Hezarfen de görüşmek üzere...